Fria dansgrupper och koreografer

Fria dansgrupper, bidrag till enstaka produktioner 2006

Beviljade bidrag, kr

Art Of Spectra / Peter Svenzon, Short Cuts, 125 000
Bastard produktion, Inger, Inger, Inger, 150 000
Big Wind/Bronja Novak, "Luften är fri", 225 000
CE Dans/Camilla Ekelöf, Stockholm - Nairobi, 100 000
Dansbyrån/Paula de Hollanda, Ogum & Co i stan, 50 000
Föreningen armar & ben/Maria Naidu, Kvinnoporträtt - ett solo, 74 000
Föreningen Floke, In search of UTOPIA, 200 000
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Öde mix, 200 000
Gunilla Heilborn / Gnufilm, Barnföreställning i samarbete med Zebra Dans, 200 000
Gunilla Heilborn/gnu film, "I wanted to tell you about this" solo för Katarina Eriksson, 65 000
Jukka Korpi Dans /Pergah Company, Huldran och Babusjka, 200 000
MELO, Triptyk, 200 000
Memory Wax / Azcue and Johanna Jonasson, "Fingerprint", 80 000
Nyss, Ny Scenkonst i Stockholm/Sanna Söderholm, Filter, 100 000
Re Act/Malin Elgán, Soloprojekt av Malin Elgán, 250 000
Rörelsen / Malin Skoglund, Jag är en människa, inte att lita på, 75 000
Weld/Anna Koch, "Back to the future" i koreografi Anna Koch, 200 000
Äckligt Kulturella Personers Sällskap/Olof Persson, Livet i en hemlig låda, 75 000

Samtliga sökanden

Aktiv Ungdom i Malmö Dans'Companiet, Dan´s Companiet
Art Of Spectra / Peter Svenzon, Ansökan om 2 enstaka produktoner: Avgränsat och Short Cuts
as-Sayf, Ny föreställning tillsammans med Ars Ultima
Attra/Marie Fahlin, Vikande luft i askans paradis
Bastard produktion, Inger, Inger, Inger
Big Wind / Bronja Novak, Luften är fri
Björn Säfsten, I say tomato and you don't even talk about vegetables
Bortalaget, Malin Elgán koreografferar Jens Östberg
Carl Olof Berg, "Fuga" Lunchföreställning av Carl Olof Berg och Pontus Lidberg
Caroline Lundblad, Soloprojekt
Caroline Östberg Danskonstnär, Den lysande kroppen
CE Dans/Camilla Ekelöf, "Stockholm- Nairobi"
Company KUDO, Snubbla, ramla och obalanserat golv
Crowd Company, Nyuppsättning av "Resan"
DAART, DAART-06
Danza Flamenca, Triologi
Emma Lindgren, Improvisationsföreställningar i det Offentliga Rummet i Göteborg
femkillar (dans.bandet), Nowness
Floke, In search of Utopia
Föreningen armar & ben, Kvinnoporträtt - ett solo
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Öde mix
gnu film/Gunilla Heilborn, "I wanted to tell you about this"
Gottsunda Dans & teater, "HOT" i koreografi av Sofia Nohrstedt
Gunilla Heilborn / Gnufilm, Nytt verk för barn av Gunilla Heilborn i samarbete med Zebra Dans
Jukka Korpi Dans (Pergah Company), Huldran och Babusjka
Kulturföreningen meloDramaten, meloDramaten
Kvarnens Fönsterhantverk/Mu Da proj, mu DAproj
Lee Kum och Nathansen, Vägen till Buddah
Linda Forsman / KORDA Art Productions, Vinge av Ljus och Vatten
M.K. Dansprod / Joseph Sturdy, "Duett med Mozart"
MELO, Triptyk
Memory Wax / Azcue and Johanna Jonasson, "Fingerprint"
Mono Music AB, Florence
Nyss, Ny Scenkonst i Stockholm, "Filter"
Ocean, Solkompass & samplingar
Once Upon A Time/Anna Källblad, Hopsa Universum
Paula de Hollanda, Ogum & Co i stan
Pergah Co/Lotta Garthon Prod, Ett dansresidens i Spånga-Tensta
Pontus Lidberg, ek. förening STHLM Dance Creations, "En dödssynd"
Re Act/Malin Elgán, Soloprojekt av Malin Elgán
Rytm ba, Dansresidens i Västerås/Västmanland
Rörelsen / Malin Skoglund, "Jag är en människa inte att lita på"
Rörelsen-koreografer i Skåne, Solo av Kristian Gottliebsen
Scandinavian World Dance Ensemble, Ansökan om 2 enstaka produktoner:"Tellus, Tell us" och "Solvarv Is & Eld"
Weld, "Back to the future" i koreografi av Anna Koch
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, Livet i en hemliga låda
Header logo