Samarbete med tonsättare år 2009

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
AB Helsingborgs Stadsteater, Ulf Dageby, 80 000
Adekwhat, Philippe Boix-Vives, 50 000
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Ivo Nilsson, 60 000
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Nina Ramsby, 30 000
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Sten Sandell, 30 000
Arioso Productions, Peter Pontvik, 100 000
Ars Nova, Masih Madani, André Chini, 50 000
C-Y Contemporary, Anna Eriksson, Stefan Klaverdal, Mirjam Tally, Daniel Hjort, 148 334
Caroline Östberg danskonstnär, Ylva Q Arkvik, Lisa Ullén, 50 000
Centrum för nutida musik i Stockholmsregionen/Ny Musik Stockholm, Ylva Nyberg Bentancor, Ida Lundén, 50 000
Cinnober Teaterförening, Atli Ingólfsson, 70000
Cirkör AB/Cirkus Cirkör, Sara Rumar/Henrik Ekberg, 80 000
Curious Chamber Players, Malin Bång, Arturo Fuentes, Mauricio Rodriguez, 114 000
Dansgruppen Vindhäxor, Jonas Lindgren, 50 000
Efter Lazarus (Björn Elisson Kompani), Lars Åkerlund, 75 000
EN.D.E Handelsbolag, Tebogo Monnakgotla, Malin Bång, Anna Eriksson och Ida Lundén, 96 000
EN.D.E. Handelsbolag, Tony Blomdahl och Palle Dahlstedt, 81 000
Eric Ericsons Kammarkör, Mirjam Tally, David Swärd, 100 000
Föreningen Vokalharmonin, Paula af Malmborg Ward, Ivo Nilsson, 100 000
Gävle Symfoniorkester, Mattias Lysell, 92 900
Göteborgs Symfoniker AB, Johannes Jansson, 120 000
Haga Motettkör - Göteborgs Haga församling, Mikael Carlsson, 50 000
HB Fyra små grisar, Marcus Fjellström, 37 057
Hemiol AB, Britta Byström, 60 000
Institutet, Andreas Catjar, 60 000
Jannes Fenomenala Orkester, Janne Tavares, 70 000
Konsertföreningen Villa Jägmästaren, Johan Ullén, 40 000
KROCK, Fabian Svensson, 80 000
Kroumata, Oscar Edelstein, 50 000
Magma Dans, Jukka Rintamäki, 120 000
Musik Gävleborg, M Samuelsson, K Rhenqvist, A Nilsson, A Schnelzer, J Levander, T Monnakgotla, 100 000
Musik i Syd, Carin Bartosch Edström, 22 000
Musik i Syd, Paula af Malmborg Ward, Benjamin Staern, 200 000
Musik i Syd, Reine Jönsson, 150 000
Musik i Uppland, Håkan Larsson, 35 000
Musik i Uppland, Rolf Martinsson, 110 000
Niklas Brommare Musikproduktion, Jesper Nordin, 55 000
Nordiska Kammarorkestern/Scenkonst Västernorrland AB, Mats Edén, 50 000
Norrbottensmusiken i Piteå, Anders Eliasson, 50 000
Norrköpings Symfoniorkester, Per Mårtensson, 84 930
NorrlandsOperan, Anna-Lena Laurin, 110 000
NorrlandsOperan, Carl Unander Scharin, 200 000
NorrlandsOperan, Mats Larsson Gothe, 90 000
Once Upon A Time, Chrichan Larson, 65 000
Orionteatern AB, Savannah Agger, 70 000
Profilteatern, Lena Karosson, Jonas Holmberg, 110 000
Pyramiderna, Åke Parmerud, 175 000
REFUG-collective, Jean-Louis Huhta, 60 000
Salomon Smiths kammarmusikförening, Staffan Storm, 47 874
Skånes dansteater AB, Sven David Sandström, 150 000
Stiftelsen Internationella Vadstena-Akademien, Marie Samuelsson, 200 000
Stiftelsen Musik i Dalarna, Svante Henryson, 50 000
Stockholm Jazz Orchestra, Göran Strandberg, 50 000
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Catharina Backman, 102 000
Studio 53, Martin Q Larsson, 50 000
Sveriges Orkesterförbund, Johan Magnus Sjöberg, 50 000
Sörmlands Musik & Teater, Malin Hülphers, 100 000
Teater Kurage, Malin Dahlström, 60 000
Teaterföreningen Teatr Weimar, Martin Svensson, 60 000
Weld ek. fr, Lilian von Haussen, Daniel Skoglund, 100 032
Zetterqvist Music & Mind AB, Anders Eliasson, 80 000

Samtliga sökande
AB Helsingborgs Stadsteater, Ulf Dageby, Skåne
Adekwhat, Philippe Boix-Vives, Stockholm
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Ivo Nilsson, Stockholm
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Nina Ramsby, Stockholm
Alice Kollektiv för ljud & scenkonst, Sten Sandell, Stockholm
Arioso Productions, Peter Pontvik, Stockholm
Ars Nova, Masih Madani, André Chini, Skåne
Atalante, Niklas Rydén, Västra Götaland
C-Y Contemporary, Anna Eriksson, Stefan Klaverdal, Mirjam Tally, Daniel Hjort, Skåne
Ca Bouge scenkonst, Thomas Ericsson, Stockholm
Caroline Östberg danskonstnär, Ylva Q Arkvik, Lisa Ullén, Stockholm
Centrum för nutida musik i Stockholmsregionen/ Ny Musik Stockholm, Lisa Ullén, Per Halvarsson, Åsa Stjerna, Stockholm
Centrum för nutida musik i Stockholmsregionen/ Ny Musik Stockholm, Ylva Nyberg Bentancor, Ida Lundén, Stockholm
Cinnober Teaterförening, Atli Ingólfsson, Västra Götaland
Cirkus i glasriket/Turbulens, Magnus Larsson, Kalmar
Cirkör AB/Cirkus Cirkör, Sara Rumar, Henrik Ekberg, Stockholm
Curious Chamber Players, Malin Bång, Arturo Fuentes, Mauricio Rodriguez, Stockholm
Dalateatern, Stiftelsen länsteatern i Dalarna, Anders Ortman, Dalarna
Dansgruppen Vindhäxor, Jonas Lindgren, Stockholm
Efter Lazarus (Björn Elisson Kompani), Lars Åkerlund, Stockholm
EN.D.E Handelsbolag, Tebogo Monnakgotla, Malin Bång, Anna Eriksson, Ida Lundén, Stockholm
EN.D.E. Handelsbolag, Tony Blomdahl, Palle Dahlstedt, Stockholm
Eric Ericsons Kammarkör, Mirjam Tally, David Swärd, Stockholm
Folkets Scen Stockholm, Niklas Swanberg, Stockholm
Folkteatern Ek för i Göteborg, Lars-Eric Brossner, Västra Götaland
Folkteatern i Gävleborgs län, Engmans Kapell: Lisa Eriksson, Pär Engman, Görgen Antonsson, Jocke Blomgren, Dedde Malmqvist, Peppe Lindholm, Gävleborg
Föreningen för Enskedespelet, Magnus Larsson, Stockholm
Föreningen Vokalharmonin, Paula af malmborg Ward, Ivo Nilsson, Stockholm
Gerlesborgsskolan Bohuslän, Dan Fröberg, Västra Götaland
Gävle Symfoniorkester, Mattias Lysell, Gävleborg
Göteborg Artist Center (GAC), Philippe Hurel, Västra Götaland
Göteborgs Symfoniker AB, Johannes Jansson, Västra Götaland
Haga Motettkör - Göteborgs Haga församling, Mikael Carlsson, Västra Götaland
HB Fyra små grisar, Marcus Fjellström, Stockholm
Hemiol AB, Britta Byström, Stockholm
Ideella kulturföreningen Cirkustältet/ konstnärlig ledare Magnus Wetteholm, Anders Ortman, Örebro
Institutet, Andreas Catjar, Skåne
Jannes Fenomenala Orkester, Janne Tavares, Stockholm
Jernboåsens kammarmusikförening, Monica Dominique, Örebro
Johan Gund Musik, Johan Gund, Västra Götaland
Konsertföreningen Villa Jägmästaren, Johan Ullén, Södermanland
KROCK, Fabian Svensson, Stockholm
Kroumata, Oscar Edelstein, Stockholm
Kulrturföreningen SEKT ek för, Mattias Petersson, George Kentros, Stockholm
Kultur i Väst/Musik i Väst, Raysan Ismail, Västra Götaland
Landstinget Västmanland/Västmanlandsmusiken, Torbjörn Grass, Västmanland
Länsteatern Gotland, Peder Af Ugglas, Gotland
Magma Dans, Jukka Rintamäki, Stockholm
Musik Gävleborg, M Samuelsson, K Rhenqvist, A Nilsson, A Schnelzer, J Levander, T Monnakgotla, Gävleborg
Musik i Blekinge, Monica Dominique, Blekinge
Musik i Syd, Carin Bartosch Edström, Skåne
Musik i Syd, Paula af Malmborg Ward, Benjamin Staern, Skåne
Musik i Syd, Reine Jönsson, Skåne
Musik i Syd, Stefan Klaverdahl, Skåne
Musik i Uppland, Håkan Larsson, Uppsala
Musik i Uppland, Rolf Martinsson, Uppsala
Musik i Uppland/ Uppsala Kammarorkester, Håkan Larsson, Uppsala
Månteatern, Anders Ortman, Skåne
Mårten Falk, Martin Jonsson Tibblin, Södermanland
Niklas Brommare Musikproduktion, Jesper Nordin, Stockholm
Nordiska Kammarorkestern/Scenkonst Västernorrland AB, Mats Edén, Västernorrland
Norrbottensmusiken i Piteå, Anders Eliasson, Norrbotten
Norrbottensmusiken i Piteå, Ingvar Karkoff, Norrbotten
Norrbottensmusiken i Piteå, Marcus Fjellström, Norrbotten
Norrköpings Symfoniorkester, Per Mårtensson, Östergötland
NorrlandsOperan, Anna-Lena Laurin, Västerbotten
NorrlandsOperan, Carl Unander Scharin, Västerbotten
NorrlandsOperan, Mats Larsson Gothe, Västerbotten
NorrlandsOperan, Olov Franzén, Västerbotten
Nya Västanå Teater, Magnus Stinnerbom, Värmland
NYSS, Ny Scenkonst i Stockholm, Andreas Karperyd, Stockholm
Once Upon A Time, Chrichan Larson, Stockholm
Ordande över gränser - Torsten Dalin, Lennart Westman, Stockholm
Orionteatern AB, Savannah Agger, Stockholm
Profilteatern, Lena Karosson, Jonas Holmberg, Västerbotten
pyramiderna, Åke Parmerud, Stockholm
Raketa, Mattias Sköld, Stockholm
REFUG-collective, Jean-Louis Huhta, Stockholm
revolve ab, Jukka Rintamäki, Stockholm
Röstrum Ideell Förening, Magnus Ekman, Västra Götaland
Salomon Smiths kammarmusikförening, Staffan Storm, Skåne
Skånesdansteater AB, Sven David Sandström, Skåne
Sommarteater på Krapperup, Jan Erik Sääf, Stockholm
Sommarteater på Krapperup, Torbjörn Grass, Stockholm
Stiftelsen Internationella Vadstena-Akademien, Marie Samuelsson, Stockholm
Stiftelsen Musik i Dalarna, Svante Henryson, Dalarna
Stiftelsen Östgötamusiken, David Swärd, Östergötland
Stockholm Jazz Orchestra, Göran Strandberg, Västernorrland
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker, Fredrik Österling, Stockholm
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Catharina Backman, Stockholm
StockholmsMusikteaterEnsemble, Jan-Erik Sääf, Stockholm
Studio 53, Martin Q Larsson, Stockholm
Svenska kammarkören, Benjamin Staern, Västra Götaland
Sveriges Orkesterförbund, Johan Magnus Sjöberg, Stockholm
Sveriges Orkesterförbund, Micaela Hoppe, Stockholm
Sörmlands Musik & Teater, Malin Hülphers, Södermanland
Teater Kurage, Malin Dahlström, Västra Götaland
Teater C, Rickard Jäverling, Uppsala
Teaterföreningen Teatr Weimar, Martin Svensson, Skåne
Themus, Mansoor Hosseini, Västra Götaland
Weld ek. fr, Lilian von Haussen, Daniel Skoglund, Stockholm
Voces Nordicae, Kjell Perder, Stockholm
Voice Society, Athanasia Tzanou, Västra Götaland
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Mattias Lysell, Västmanland
Zarandea, Alexandra Nilsson, Stockholm
Zetterqvist Music & Mind AB, Anders Eliasson, Stockholm
Zetterqvist Music & Mind AB, Per Mårtensson, Stockholm

Header logo