Akvarellmuseet. Foto: Kalle Sanner.

Finansiering av kultur

Behovet av att hitta och säkra tillräcklig finansiering är en ständigt närvarande fråga för de flesta aktörer inom kulturområdet. Lösningarna varierar både mellan och inom de olika kulturområdena. Den offentliga finansieringen är särskilt viktig för den ”kulturella infrastrukturen” men även i varierande grad för många kulturaktörer.

KONTAKT

Stefan Stenberg
Utredare
Telefon: 08-519 264 28
stefan.stenberg@kulturradet.se

Eva Ottosson
Utredare
Telefon: 08-519 264 24
eva.ottosson@kulturradet.se

SKATTEVERKET

Skatteverket hjälper gärna den som vill veta mer om sponsringens skattekonsekvenser.

Telefon: 0771-56 75 67
Skatteverkets webbplats

KULTUR OCH NÄRINGSLIV

Föreningen Kultur och Näringsliv verkar för samarbeten mellan näringslivet och kulturen. Den är öppen för i Sverige verksamma företag, näringslivsorganisationer och kulturverksamheter vilka önskar främja föreningens ändamål.
Kultur och Näringslivs webbplats

Entreprenörskapsforum har tillsammans med Stockholms handelskammare tagit initiativ till Filantropiskt forum. Syftet är att på olika sätt visa sambandet mellan kultursatsningar och ekonomisk tillväxt.
Filantropiskt forum

Header logo