Fria dansgrupper och koreografer

Beviljade bidrag, kr

Adekwhat / Philippe Blanchard, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 900 000
Björn Elisson Kompani, Treårigt produktionsbidrag år 3 (2004-2006), 1 600 000
Bortalaget/Jens Östberg, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 600 000
CCAP/Cristina Caprioli, Treårigt produktionsbidrag år 2 (2005-2007), 2 000 000
Dansgruppen Vindhäxor, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 540 000
Dansprojekt Pyramiderna, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 850 000
Dorte Olesen, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 650 000
E=mc2 Danskonst, Treårigt produktionsbidrag år 3 (2004-2006), 600 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 400 000
Kompani Raande Vo, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 400 000
Kulturmaskinen, Reich+Szyber, Treårigt produktionsbidrag år 1 (2006-2008), 1 200 000
Lotta Melin, Treårigt produktionsbidrag år 1 (2006-2008), 560 000
Magma Dans/Helena Franzén, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 700 000
Malin Hellkvist Sellén Produktion, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 500 000
Mårten Spångberg, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 400 000
Scen- och sinnesproduktion, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 450 000
Su-En Butoh Co, Treårigt produktionsbidrag år 1 (2006-2008), 500 000
Virpi Pahkinen, Ettårigt produktionsbidrag 2006, 700 000
Örjan Andersson Dance Co, Treårigt produktionsbidrag år 1 (2006-2008), 1 200 000

Enstaka produktion

Art of Spectra /Peter Svensson, valfri produktion, 100 000
Cute/cut/Susanne Berggren, "C&C etc", 100 000
Dan Tai/Ingrid Olterman, "Barn ser - barn gör", 130 000
Gunilla Heilborn/Gnu film, "Kast med liten boll", 225 000
Hip-hop Association, "Vargen och Rödluvan", 110 000
Kajsa Giertz / Kajge, "Vänta, jag ska bara", 200 000
Leblanc/Parmerud, "Det sjunde sinnet", 160 000
Lisa Torun Dans och Musik, "Projekt Arvo Pärt", 200 000
Petter Jacobsson, Thomas Caley, "Paradise?, 200 000
Produkt, "Möte # Sverige", 200 000
Rani Nair, "Mandalam", 200 000

Bordlagda

Dansbyrån
E.L.D
Föreningen Blå Skåpet/Kompani Idiot Savants.

Samtliga sökande

Adekwhat / Philippe Blanchard, Stockholm
Akito Company, Göteborg
Art of Spectra / Peter Svensson, Göteborg
Attra/Marie Fahlin, Stockholm
Bastard produktion, Stockholm
Björn Elisson Kompani, Stockholm
Bo Arenander, Stockholm
Bortalaget, Stockholm
Carl Olof Berg, Stockholm
Caroline Östberg Danskonstnär, Stockholm
CCAP, Stockholm
Claire Parsons / föreningen dans, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, Stockholm
Company KUDO, Stockholm
Cute/cut, Stockholm
Dansbyrån, Göteborg
Dansbyrån, Göteborg
Dansgruppen as Sayf, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Dansprojekt Pyramiderna, Stockholm
D-Company, Stockholm
Dorte Olesen, Stockholm
E.L.D Mälardalens dansensemble, Stockholm
E=mc2 Danskonst, Göteborg
El Jalero Flamenco & Tango Center, Göteborg
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Göteborg
Floke, Göteborg
Föreningen Blå Skåpet, Kompani Idiot Savant, Stockholm
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Stockholm
Green Doll Johanna Jonasson, Malmö
Gunilla Heilborn / Gnufilm, Norrtälje
Göteborgs Moderna Dansteater /T.S., Göteborg
Hip Hop Association, Göteborg
Ideella dansföreningen BOUNCE, Stockholm
Ingrid Otterman, Stockholm
Kajsa Giertz / Kajge, Stockholm
Kompani Raande Vo, Örebro
Kristian Gottliebsen, Malmö
Kulturmaskinen Reich+Szyber, Stockholm
Leblanc/Parmerud, Göteborg
Linda Forsman /KORDA Art Productions, Stockholm
Lisa Larsdotter Petersson, Göteborg
Lisa Torun Dans och Musik, Malmö
Loco Motion, Kroumata, Per Jonsson Dance Company, Stockholm
Lotta Melin, Värmdö
M.K. Dansproduktion /Joseph Sturdy, Uppsala
Magma Dans, Stockholm
Malin Hellkvist Sellén Produktion, Stockholm
Mattias Olaison, Göteborg
Minna Krook/Prook, Stockholm
Mårten Spångberg, Stockholm
Newfoundland, Värmdö
Nåidans Luleå, Luleå
Off Broadway Productions Skåne/ Torbjörn Stenberg, Lund
Once Upon A Time, Stockholm
Pergah Co. Lotta Gahrton Prod, Stockholm
Petter Jacobsson, Thomas Caley, Stockholm
Pontus Lidberg, Stockholm
Produkt, Stockholm
Rani Nair, Lund
Rytm bá, Stockholm
Scen- och sinnesproduktion, Stockholm
Sinkelipass, Norrtälje
Subzero Performance, Stockholm
SU-En Butoh Company, Uppsala
Telefonisterna, Stockholm
TeMuDa, Stockholm
Virpi Pahkinen, Stockholm
Örjan Andersson Dance Company, Stockholm

Header logo