Fria dansgrupper och koreografer

Produktionsbidrag till yrkesverksamma fria dansgrupper/koreografer 2007

Treåriga produktionsbidrag, kr

Adekwhat, 900 000 kr, Stockholm
Björn Elisson Kompani, 1 000 000 kr, Stockholm
ccap, 2 000 000 kr, Stockholm
Dorte Olesen, 650 000 kr, Stockholm
E=mc2 Danskonst, 600 000 kr, Göteborg
ERINO/Örjan Andersson, 1 200 000 kr, Stockholm
Lotta Melin, 560 000 kr, Värmdö
Reich+Szyber/Kulturmaskinen, 1 200 000 kr, Stockholm
SU-EN Butoh Company, 500 000 kr, Uppsala
Weld, 630 000 kr, Stockholm

Ettåriga produktionsbidrag, kr

Art Of Spectra/Peter Svenzon, 225 000 kr, Göteborg
Bortalaget , 600 000 kr, Stockholm
Charlotte Engelkes, 300 000 kr, Stockholm
Dansbyrån, 100 000 kr, Göteborg
Dansgruppen Vindhäxor, 500 000 kr, Stockholm
Eva Ingemarsson Dansproduktion, 300 000 kr, Göteborg
Gunilla Heilborn, 500 000 kr, Norrtälje
Helena Franzén , 700 000 kr, Stockholm
Ingrid Olterman, 150 000 kr, Stockholm
International Festival/Mårten Spångberg, 400 000 kr, Stockholm
Kompani Raande-Vo/Lena Josefsson, 750 000 kr, Örebro
Malin Hellkvist Sellén, 500 000 kr, Stockholm
Memory Wax, 300 000 kr, Malmö
Minna Krook, 150 000 kr, Stockholm
Virpi Pahkinen, 700 000 kr, Stockholm
Åsa Unander- Scharin, 300 000 kr, Stockholm


Enstaka produktionsbidrag, kr

Ami Skånberg Dahlstedt, 150 000 kr, Göteborg
Carmen Olsson, 250 000 kr, Sotenäs
Dansgruppen Agnes, 275 000 kr, Stockholm
Marika Hedemyr/Crowd Company, 100 000 kr, Göteborg
REFUG collective/Rasmus Ölme, 275 000 kr, Stockholm
Susanne Jaresand Dansproduktion, 150 000 kr, Nacka
Thea, 100 000 kr, Stockholm

Bordlagda

Hip Hop Association, Göteborg
Rörelsen-koreografer i Skåne/Memory Wax, Malmö
Stockholm 59 North, Stockholm


Samtliga sökande

Adekwhat, Stockholm
Akito Company, Göteborg
Ami Skånberg Dahlstedt, Göteborg
Anna Källblad, Stockholm
Art Of Spectra/Peter Svenzon, Göteborg
Attra/Marie Fahlin, Stockholm
Björn Elisson Kompani, Stockholm
Björn Säfsten, Umeå
Bortalaget, Stockholm
Camilla Ekelöf, Stockholm
Carl Olof Berg, Stockholm
Carmen Olsson, Sotenäs
ccap, Stockholm
Charlotte Engelkes, Stockholm
Colectivo - Föreningen för Kollektiv Konst/LULA, Göteborg
Compagnie Jus de la Vie, Stockholm
Company KUDO, Stockholm
Core, Stockholm
Dansbyrån, Göteborg
Dansgruppen Agnes, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
dell'Arte, Stockholm
Dorte Olesen, Stockholm
E=mc2 Danskonst, Göteborg
El Jaleo Flamenco, Tango & Indisk dans, Göteborg
ERINO/Örjan Andersson, Stockholm
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Göteborg
Fiesta Flamenca, Stockholm
Flamencoakademin, Nacka
Florence, Stockholm
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Stockholm
Gunilla Heilborn, Norrtälje
Helena Franzén, Stockholm
Hip Hop Association, Göteborg
Ingrid Olterman, Stockholm
International Festival/Mårten Spångberg, Stockholm
Kompani Nomad, Göteborg
Kompani Raande-Vo/Lena Josefsson, Örebro
KORDA, Malmö
Leap Out!, Göteborg
Les Ballets Persans, Stockholm
Lisa Torun Dans & Musik, Malmö
Lotta Gahrton, Stockholm
Lotta Melin, Värmdö
Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
Maria H Hammarlund, Västerås
Maria Naidu, Malmö
Marika Hedemyr/Crowd Company, Göteborg
Memory Wax, Malmö
Minna Krook, Stockholm
Modern Jazzdans Ensemble, Stockholm
New Found Land, Stockholm
Northern movement Dance company (Nomo Daco), Umeå
Ocean/Ulrika Wedin, Stockholm
Plejaderna, Stockholm
Pontus Lidberg, Stockholm
Public Eye, Köpenhamn
REFUG collective/Rasmus Ölme, Stockholm
Reich+Szyber/Kulturmaskinen, Stockholm
Rytm bá, Stockholm
Räserbyrån, Stockholm
Rörelsen-koreografer i Skåne/Memory Wax, Malmö
Sardine Sauvage, Stockholm
Sinkelipass, Ekerö
Soul Top Production, Göteborg
Stagebeat/Nu Moove, Stockholm
Stockholm 59 North, Stockholm
Stockholms Barockorkester, Stockholm
SU-EN Butoh Company, Uppsala
Sunny Productions/Hit Squad, Göteborg
Susanne Jaresand Dansproduktion, Nacka
Thea, Stockholm
Tommi Salmela, Mölndal
Weld, Stockholm
Virpi Pahkinen, Stockholm
Åsa Unander- Scharin, Stockholm

Header logo