Fria teatergrupper

Enstaka produktionsbidrag till fria teatergrupper

Beviljade bidrag, kr

Enstaka produktionsbidrag, belopp i kronor
Aftonstjärnan/Les Ballets Suedois et les Gymnopedistes, Göteborg, 100 000
Dockteaterkollektivet, Stockholm, 100 000
Folkteatern Skaraborg, Tibro, 150 000
Hedmans Teater, Norrtälje, 150 000
Moderna Fjällteatern/Ljungdalens kulturförening, Ljungdalen, 100 000
New Opera CO, Göteborg, 100 000
Opera i Ystad, Ystad, 250 000
OperaNu!, Stockholm, 100 000
Robinson Crusoe & Fredags Vänner, Nacka, 200 000
Scenpakt/Kulturföreningen Inkonst, Malmö, 100 000
Skarabé, Malmö, 100 000
Skogsnäs Kulturhusförening, Ramsele, 200 000
Sommarteater i Vaxholm/Teaterföreningen Verket, Vaxholm, 200 000
Stadra sommarscen/Ideella kulturföreningen Cirkustältet, Nora, 200 000
StockholmsMusikteaterEnsemble, Värmdö, 200 000
Subfrau, Malmö, 100 000
Teater Jaguar, Göteborg, 100 000
Teater Nostra, Yngsjö, 100 000
Teater Oberon, Stockholm, 150 000
Teater Tamauer, Göteborg, 100 000
Teater Theatron, Lund, 200 000
Utomjordiska, Göteborg, 200 000
Varietemaskinen, Stockholm/Umeå, 45 000

Samtliga sökande


2 x Poppeteatern, Helsingborg
Aftonstjärnan/Les Ballets Suedois et les Gymnopedistes, Göteborg
Agera Nu & Leister AB, Stockholm
Anna Leyman scenproduktioner, Göteborg
Arena Baubo, Stockholm
Berättarlabbet, Stockholm
Bollnäs Teaterverkstad, Bollnäs
Borderline, Stockholm
Bouffonteatern, Johanneshov
Bröderna Slut, Västerås
Clownen Zazza co., Malmö
De Tre Koloraturerna, Huddinge
Dockteaterkollektivet, Farsta
Doktor Benway Presenterar, Stockholm
Dröse & Norberg Nöjen AB, Sundsvall, Två ansökningar
Esters Ensemble/Kulturbolaget Svartling och Stolpe HB, Sundsvall
Fenix Performancegrupp, Stockholm
Folkteatern Skaraborg, Tibro
Förenade Artister Tingsryd, Urshult
Föreningen Vetenskap och Teater, Stockholm
Grizzly Theatre, Music and Film Company, Enskede
Hedmans Teater, Norrtälje
Improwise, MN Performing Art, Gerlesborg
InSite, Malmö
Johan Wellton & Streetfriends, Gävle
Kammaropera i Sverige, Enskede
Karius & Baktus/Tompowsky Produktion HB, Ljung
Kel Show& Performance, Stockholm
Kitten p. projects, Hägersten
Kraxteater, Skottorp
Kulturkompaniet/Teatergrupp/dramatikergrupp, Stockholm
Kulturum, Hammenhög
Kökkenmödding-Teater & Konst, Stockholm
Larssons & ADAS teater, Göteborg
Limbo, Stockholm
Ljusterö Operafestival till Jussi Björlings Minne 2007, Ljusterö
Lule Stassteater, Luleå
Lumor, Stockholm
Martas Salong, Göteborg
Misery Loves Company, Stockholm
Moderna Fjällteatern/Ljungdalens kulturförening, Ljungdalen
Mälardalens kulturproduktioner, Eskilstuna
New Opera CO, Göteborg
Obanteatern, Malmö
Opera i Ystad, Åryd
Opera M.E.R.A., Stockholm
Opera på Skäret - Stiftelsen Kulturcentrum Ljusnarsberg, Kopparberg
OperaNu!, Stockholm
Pelikanen, Norrköping
Pelikanteatern, Göteborg
Picknickteatern, Bandhagen
Pygméteatern, Stockholm
Quilt, Malmö
Ragata!, Stockholm
RE music, Solna
Robinson Crusoe & Fredags Vänner, Nacka
Ruby Rose Productions, Stockholm
Scenpakt/Kulturföreningen Inkonst, Malmö
Skarabé, Malmö
Skogsnäs Kulturhusförening, Ramsele
Skottes Musikteater, Gävle
Skuggteatern, Umeå
Sol-Lisa på Skansen/Studiefrämjandet i Stockholm, Stockholm
Sommarteater i Vaxholm/Teaterföreningen Verket, Enskede
Sommarteater på Krapperup, Hägersten
Stadra Sommarscen/Ideella kulturföreningen Cirkustältet, Nora
StockholmsMusikteaterEnsemble, Djurhamn
Subfrau, Malmö
Tage Granit, Stockholm
Tam-Tam Teatern, Varberg
Teater Absoluta, Stockholm
Teater ACTA, Göteborg
Teater Arcadia, Göteborg
Teater Aviga Kulturkompani, Linköping, Två ansökningar
Teater Balans - Kulturföreningen Balans i Fokus, Katthammarsvik
Teater Cinnober, Värmdö
Teater Fenix, Kolmården
Teater Foajé, Malmö
Teater i Haga, Stockholm
Teater Jaguar, Göteborg
Teater Kamraterna, Stockholm
Teater Kaos, Stockholm
Teater Kurage, Göteborg
Teater Lacrimosa, Stockholm
Teater Laika, Stockholm
Teater Magnolia, Stockholm
Teater Mila, Burträsk
Teater Nostra, Yngsjö
Teater Oberon, Stockholm, Två ansökningar
Teater Playhouse, Stockholm
Teater Pugilist, Mölndal
Teater Tamauer, Göteborg
Teater Theatron, Lund
Teater Tropos, Västerås
Teater Äsch!, Sundsvall
Teaterföreningen Kuppmakarna, Osby
Teatermaskinen, Riddarhyttan
Teaterprojekt Klackberg/Den Ideella föreningen ScenIT, Stockholm
Teaterum, Ystad
The Gap, Stockholm
The Gothenburg English Speaking, GEST, Göteborg
Theatre Selah Noah/Kameleont Produktion, Malmö
Unga Tur, Johanneshov
Upstage Stockholm, Stockholm
Utomjordiska, Göteborg
Varietemaskinen, Stockholm
Västsvenska Turnerande SommarTeatern, Halmstad
Ystadoperan, Lund
Ystads Stående Teatersällskap, Ystad
Ådalens DockteaterCentrum, Bjärtrå
Änglunds Teater/Firma Freja/Yvonne Gröning, Norberg
ÄventyrsOperan, Malmö
Öresundsteatern, Landskrona

Header logo