Fria dansgrupper och koreografer

Produktionsbidrag till yrkesverksamma fria dansgrupper/koreografer, andra fördelningen

Beviljade bidrag, kr


ClaireParsons.Co, Stockholm, 200 000
Compagnie Jus de la Vie/Charlotta Öfverholm, Stockholm, 150 000
Crowd Company, Göteborg, 100 000
Danskompani Gungfly, Mölndal, 140 000
Danza Flamenca, Stockholm, 75 000
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Stockholm, 140 000
h2dance/Hanna Gillgren, London, 100 000
Jeanette Langert, Göteborg, 100 000
Livekonstkollktivet MELO, Stockholm, 250 000
MOA company, Göteborg, 100 000
nat(t)prod. og kompani iRo, Stockholm, 100 000
NYSS, Ny Scenkonst i Stockholm, Stockholm, 100 000
Rani Nair, Lund, 175 000
Räserbyrån, Stockholm, 213 000
Rörelsen-koreografer i Skåne/Artist talk, Malmö, 60 000
Rörelsen-koreografer i Skåne/Spring Roll, Malmö, 100 000
Sardine Sauvage, Malmö, 50 000
Streetstar, Stockholm, 100 000
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, Göteborg, 100 000

Samtliga sökande


Anna Koch/Weld, Stockholm
Arbisakademien/Arbis Nytta & Nöje, Norrköping
as-Sayf, Stockholm
Avart Dans & Rörelse, 2 ansökningar, Stockholm
C E Dans, Stockholm
ClaireParsons.Co, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie/Charlotta Öfverholm, Stockholm
Crowd Company, Göteborg
Danskompani Gungfly, Mölndal
Danza Flamenca, Stockholm
Edition Arcana/Stormens öga/Orkanens øje, Lund
Enecopia Scenkompani, 2 ansökningar, Enköping
Freestyle Phanatix, Kävlinge
Föreningen RERE/Christina Tingskog, 2 ansökningar, Stockholm
Grasshopper Productions/Eytan Sivak, Stockholm
h2dance, London
Jeanette Langert, Göteborg
JEERK, Göteborg
Klassisk Indisk Dansproduktion/KA-LA-BO, Stockholm
Kompani StegEtt/Scentrifug, Danderyd
KORDA Art Productions/Linda Forsman, Stockholm
Lisa Torun Dance Company, Malmö
Livekonstkollktivet MELO, Stockholm
LLdans, Göteborg
Luna & Co/Quatro Physical Theater, Lidingö
Memory Wax, Malmö
MOA company, Göteborg
Monteleonkulturellaförening/Björn Säfsten, Umeå
nat(t)prod. og kompani iRo, Stockholm
NYSS, Ny Scenkonst i Stockholm, Stockholm
Ocean, Stockholm
Rani Nair, Lund
Räserbyrån, Stockholm
Rörelsen-koreografer i Skåne, 2 ansökningar, Malmö
Rörelsetruppen, Stockholm
Sardine Sauvage, Malmö
Streetstar, Stockholm
Syrinx, Solna
The Project/Niklas Laustiola, Stockholm
TIGER, Ekerö
Torettan produktion, Mölndal
Vischan Danskonst/Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
World Dance Company, 2 ansökningar, Göteborg
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, Göteborg

Header logo