Samarbete med tonsättare

Beviljade bidrag, kr


Astarte föreningen, Leif Elggren, 70 000
Byteatern Kalmar Läns Teater, Marie Samuelsson, 70 000
Cinnober Teaterförening, Mansoor Hosseini, 80 000
Cirkus Cirkör, Frederik Iversen, 70 000
Dansbyrån i Göteborg ek. för., Mike Lloyd, 50 000
Die Bühne, tonsättare Niklas Eriksson, 50 000
Dockteatern Tittut, Leif Hultquist, 40 000
Efter Lazarus, Lars Åkerlund, 100 000
ERINO/Örjan Andersson, Michel Akyama, 120 000
Folkteatern i Göteborg ek. för., Niklas Román, 11 000
Folkteatern i Göteborg ek. för., Lars-Eric Brossner, 20 000
Föreningen Atalante, Niklas Rydén, 60 000
Föreningen Dan Tai, Ingrid Olterman, Kristina Aspeqvist, 30 000
Föreningen RERE, Daniel Nelson, 50 000
Gageego, Christer Lindwall, 45 000
Gotlands musikstiftelse, Marie Samuelsson, 50 000
Gottsunda Dans & Teater, Anna Einarsson, 50 000
Gunilla Witt Dans & Poesi/Atalante, Dan Tommi Hildén, 45 000
Gävle Symfoniorkester, Tobias Broström, 75 000
HB Fyra små grisar, Lars Carlsson, 34 000
Idella föreningen Pianissimo, Leif Elggren, 70 000 kr
Jämtlands läns landsting, Ingvar Karkoff, 30 000
Kompani Raande-Vo, Fläskkvartetten, 110 000
Kompani StegEtt, Mattias Petersson, 40 000
Kulturmaskinen Reich+Szyber, Deltahead, 80 000
Lyricon Music Production HB, Ingvar Karkoff, 50 000
Länsmusiken i Stockholm/SLB, Luca Francesconi, 100 000
Melin Art Performance Production, Ikue Mori, 50 000
Melo, Ola Hjelmberg och Olle Svensson, 100 000
Musica Vitae/Musik i Syd, Jonny Axelsson/Ivo Nilsson, 80 000
Musik Gävleborg, Ida Lundén, 45 000
Musik Gävleborg, Martin Q Larsson, 45 000
Musik i Uppland/Barn- och ungdomsavdelningen, Malin Hülphers, 80 000
Musik i Väst, förvaltningen för kulturutveckling, Yohanna Eek, 50 000
Musik i Väst, förvaltningen för kulturutveckling, Åke Parmerud, 75 000
Musikföreningen Tummel, Pär Moberg, 20 000
Nordiska Kammarorkestern, Christian Lindberg, 60 000
Nordiska Kammarorkestern, Håkan Sundin, 60 000
Norrbottensmusiken Piteå, Anders Hultqvist, 39 000
Norrbottensmusiken Piteå, André Chini, 39 000
Norrbottensmusiken Piteå, B Tommy Andersson, 39 000
Norrbottensmusiken Piteå, Britta Byström, 39 000
Norrbottensmusiken Piteå, Tebogo Monnakgotla, 39 000
Once Upon A Time, Niko Röhlcke, 50 000
Partners In Crime, Sten Sandell, 60 000
Profilteatern, Lena Karlsson, 70 000
Sardine Sauvage, Kent Olofsson, 60 000
Scen och Sinnesproduktion, Carl Unander-Scharin, 50 000
Smålands Musik och Teater, Tobias Broström, 40 000
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Jan Levander, 50 000
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Paula af Malmborg Ward, 75 000
Stockholms Kammarensemble, Catharina Backman, 40 000
Stockholms Kammarensemble, Jonas Bohlin, 40 000
Stockholms Kammarensemble, Malin Bång, 40 000
Symfoniorkestern vid Norrlandsoperan, Mats Larsson Gothe, 100 000
Teater Tribunalen, Magnus Larsson, 40 000
Teaterföreningen Verket, Niklas Swanberg, 25 000
Unga Romateatern, Annika Fehling, 30 000
Vara Konserthus/Bohuslän Big Band, Ale Möller, 50 000
Ventus för Lelo Nika & Friends, Thommy Andersson, 40 000
Västmanlandsmusiken, Lena Willemark och folkmusikgruppen Väsen, 70 000
Västmanlandsmusiken/ Västerås Sinfonietta, Britta Byström, 60 000

Bordlagda ansökningar

Lisa Torun Dans och Musik, Daniel Hjort, Malmö


 

Samtliga sökande

Arena Baubo, Stockholm
Art Of Spectra/Peter Svensson, Västra Götaland
Astarte föreningen, Stockholm
Byteatern Kalmar Läns Teater, Kalmar
Cinnober Teaterförening, Västra Götaland
Cirkus Cirkör, Stockholm
Dansbyrån i Göteborg ek. för., Västra Götaland
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
De Tre Koloraturerna/Anette Stridh, Stockholm
Die Bühne, Västra Götaland
Dockteatern Tittut, Stockholm
Duo Kristine Scholz - Mats Persson, Stockholm
Efter Lazarus, Stockholm
ERINO/Örjan Andersson, Stockholm
Folkteatern i Göteborg ek. för., Västra Götaland
Föreningen Atalante, Västra Götaland
Föreningen Dan Tai, Ingrid Olterman, Stockholm
Föreningen RERE, Stockholm
Gageego, Västra Götaland
Gotlands musikstiftelse, Visby
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Gunilla Witt Dans & Poesi/Atalante, Västra Götaland
Gävle Symfoniorkester, Gävle
HB Fyra små grisar, Stockholm
Idella föreningen Pianissimo, Stockholm
Ideella kulturföreningen Cirkustältet, Nora
Jämtlands läns landsting, Jämtland
Kompani Raande-Vo, Örebro
Kompani StegEtt, Stockholm
Korda Art Productions, Stockholm
Kulturmaskinen Reich+Szyber, Stockholm
Lisa Torun Dans och Musik, Skåne
Lyricon Music Production HB, Jämtland
Länsmusiken i Stockholm/SLB, Stockholm
Malmö Symfoniorkester AB, Skåne
Melin Art Performance Production, Stockholm
Melo, Stockholm
Musica Vitae/Musik i Syd, Växjö
Musik Gävleborg, Gävle
Musik i Uppland Barn- och ungdomsavdelningen, Uppsala
Musik i Uppland, Uppsala
Musik i Väst, förvaltningen för kulturutveckling, Västra Götaland
Musikföreningen Tummel, Skåne
Nordiska Kammarorkestern, Sundsvall
Norrbottensmusiken Piteå, Piteå
Once Upon A Time, Stockholm
Opera i Ystad/Musik att växa i, Skåne
Partners In Crime, Stockholm
Profilteatern, Umeå
Sardine Sauvage, Skåne
Scen och Sinnesproduktion, Stockholm
Skottes Musikteater, Gävle
Smålands Musik och Teater, Jönköping
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Västra Götaland
Stockholms Kammarensemble, Stockholm
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker, Stockholm
Symfoniorkestern vid NorrlandsOperan, Umeå
Sörmlands Musik & Teater, Nyköping
Teater Lind, Tibro
Teater Tribunalen, Stockholm
Teater Trixter, Västra Götaland
Teaterföreningen Verket, Stockholm
Teatrum, Skåne
Turteatern, Stockholm
Unga Romateatern, Gotland
Vara Konserthus/Bohuslän Big Band, Västra Götaland
Ventus för Lelo Nika & Friends, Skåne
Västmanlandsmusiken, Västerås
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta,Västerås

Avvisade ansökningar


Ansökningar från fria dans-, teater- och musikgrupper som inte är bidragsmottagare under anslaget 28:7 Bidrag till vissa teater-, dans- och musikgrupper, har avvisats.

AB Resonance Per Lundberg/Trio Poseidon, Enskededalen
Bo Wiklund/Turbulens, Göteborg
Ensemble Inova (2 ansökningar), Stockholm
Göteborg Artist Centre/RYPS, Göteborg
Kommando X/S.O.S.- Save our souls, Stockholm
Marica Sandström/JD Company, Luleå
Motala Missionsförening/Dramagruppen Stjärnljus, Motala
Opera Vox, co Victoria Palmer, Ingarö
Stockholms Nya Kammarorkester (4 ansökningar), Nacka
Victoria Mårtensson/Stockholm Strings, Järfälla

Header logo