Samverkan med tonsättare

Bidrag för samverkan med tonsättare år 2008

 

Beviljade ansökningar, belopp i kronor
Musikteaterinstitutioner     
GöteborgsOperan AB, Carl Unander-Scharin, 290 000
NorrlandsOperan, B Tommy Andersson, 110 000
NorrlandsOperan, Joakim Milder, 90 000
NorrlandsOperan, Mats Larsson Gothe, 100 000

Musikinstitutioner och länsmusikorganisationer   
Gävle kommun/Gävle Symfoniorkester, Tobias Broström, 75 000
Gävleborgs läns landsting/Musik i Gävleborg, Jonny Axelsson, 50 000
Gävleborgs läns landsting/Musik i Gävleborg, Thomas Bjelkeborn, 50 000
Länsmusiken i Örebro, Albert Schnelzer, 70 000
Musica Vitae (Musik i Syd), Anna-Lena Laurin, 60 000
Musica Vitae (Musik i Syd), Åke Parmerud, 100 000
Musik i Uppland/Uppsala kammarorkester, Anders Nilsson, 65 000
Musik i Uppland/Uppsala kammarsolister, Kent Olofsson, 32 200
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Jesper Nordin, 95 000
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Jörgen Dafgård, 95 000
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Patrik Källström, 70 000
Stiftelsen GöteborgsMusiken/ Göteborg Wind Orchestra, Örjan Fahlström, 77 800
Stiftelsen Musik i Dalarna /Dalasinfoniettan, Anna Einarsson, 85 000
Stockholms läns blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Fredrik Högberg, 60 000
Stockholms läns blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Mikael Råberg, 60 000
Västmanlandsmusiken, Britta Byström, 90 000
Västra Götalands landsting/Stiftelsen Musik i Väst, Tuomo Haapala, 80 000

Organisationer upptagna under 28:7    
Eric Ericsons Kammarkör, Anders Nilsson, 35 000
Eric Ericsons Kammarkör, Hans Gefors, 35 000
Stiftelsen Internationella Vadstena-Akademien, Daniel Nelson, 290 000

Fria grupper     
Ars Nova, Victor Varela, 45 000
CE Dans, Joel Sahlin, 60 000
Curious Chamber Players, Hanna Hartman, Joakim Sandgren, Mika Pelo, Rei Munakata, 145 300
Dansgruppen Vindhäxor, Jonas Lindgren, 50 000
Folkteatern Skaraborg, Mikael Pettersson, 45 000
Föreningen Dan Tai, Sten Sandell, 60 000
Göteborgs Artist Center, Kim Hedås, 56 000
Ideella Kulturföreningen Prook, Per Sjögren, 50 000
Ivo Nilsson Musik/Axelsson Nilsson Duo, Ida Lundén, 40 000
Ivo Nilsson Musik/Axelsson Nilsson Duo, Ylva Nyberg Bentancor, 40 000
Kulturföreningen RUM/Play teaterkonst, Maria Wallentin, Ulf Karlström, Nadina Pundins, Pontus Torstensson, Björn Klarström, 100 000
Magma Dans, Jukka Rintamäki, 75 000
Mypa musik kommanditbolag, Ulrika Emanuelsson, 80 000
Nyss, Ny Scenkonst  i Stockholm, Jean Louis Huhta, 50 000
Phoca Musikproduktin/Trio Löf, Hellgren, Raitinen, Stefan Lindgren, 44 700
Scen- och sinnesproduktion, Carl Unander-Scharin, 50 000
Stiftelsen San Michele, Pär Lindgren och Enrico Renna, 70 000
Teater Tre, Carin Blom, 60 000
Turbulens, Carin Blom, 100 000
Urban och Sabina Agnas AB/Stockholm Chamber Brass, Per Mårtensson, 20 000
Ögonblicksteatern, Nils Personne, 80 000

Samtliga sökande
Agnes&Co, Jan Carleklev, Stockholm
Arena Baubo, Weiwei Jin, Stockholm
Ars Nova, Victor Varela, Skåne
Axelsson Nilsson Duo, Ida Lundén, Stockholm
Axelsson Nilsson Duo, Ylva Nyberg Bentancor, Stockholm
CE Dans, Joel Sahlin, Stockholm
Circus Orchestra UTD, Matthew Bethancourt, Stockholm
Commedia AB/Virpi Pahkinen, Chieko Mori, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, Sofia Jannok, Stockholm
Curious Chamber Players, Hanna Hartman, Joakim Sandgren, Mika pelo, Rei Munakata, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Jonas Lindgren, Stockholm
Eric Ericsons Kammarkör, Anders Nilsson, Stockholm
Eric Ericsons Kammarkör, Hans Gefors, Stockholm
Estrad Norr, Roger Rådström, Jämtland
Farhang förening, Rostam Mirlashari, Daniel Carlsson, Abdulrahman Surizehi, Stockholm
Folkteatern Skaraborg, Mikael Pettersson, Västra Götaland
Föreningen Dan Tai, Sten Sandell, Stockholm
Föreningen dans, Anna Gustavsson, Stockholm
Föreningen Musik-Collage, Peter Schuback, Stockholm
Föreningen Teater Sláva, Daniel Carlsson, Stockholm
Galder berättar, Sofie Livebrant, Stockholm
Gnu Film, Kim Hiorthøy, Stockholm
Gävle kommun/Gävle Symfoniorkester, Tobias Broström, Gävleborg
Gävleborgs landsting/Musik i Gävleborg, Jonny Axelsson, Gävleborg
Gävleborgs landsting/Musik i Gävleborg, Thomas Bjelkeborn, Gävleborg
Göteborgs Artist Center, Kim Hedås, Västra Götaland
GöteborgsOperan AB, Carl Unander-Scharin, Västra Götaland
Ideella kulturföreningen Cirkustältet, Anders Ortman, Örebro
Ideella Kulturföreningen Prook, Per Sjögren, Stockholm
Kompani StegEtt, Mattias Petersson, Stockholm
Kulturmaskinen , Ännu ej fastställt, Stockholm
LIBIDO musik AB, Ola Bergman, Benny Nielsen, Andreas Tilliander, Sofie Rimheden, Sara Berg, Håkan Lidbo, Stockholm
Lina Langendorf Musik AB, Mattias Sköld och Mattias Pettersson, Stockholm
Länsmusiken i Stockholm/SLB, Malin Hülphers, Stockholm
Länsmusiken i Örebro, Albert Schnelzer, Örebro
Magma Dans, Jukka Rintamäki, Stockholm
MTA Production, Nicolai Dunger, Stockholm
Musica Vitae (Musik i Syd), Anna-Lena Laurin, Kronoberg
Musica Vitae (Musik i Syd), Åke Parmerud, Kronoberg
Musik i Gävleborg, Per Samuelsson, Gävleborg
Musik i Syd, Jörgen Dafgård, Fredrik Ed, Ulrika Emanuelsson, Stefan Klaverdal, Kent Olofsson, Benjamin Staern, Staffan Storm, Daniel Hjorth, Kronoberg
Musik i Uppland/Uppsala kammarorkester, Anders Nilsson, Uppsala
Musik i Uppland/Uppsala kammarorkester, Åke Ericsson, Uppsala
Musik i Uppland/Uppsala kammarsolister, Kent Olofsson, Uppsala
Mypa musik kommanditbolag, Ulrika Emanuelsson, Stockholm
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Jesper Nordin, Västernorrland
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Jörgen Dafgård, Västernorrland
Nordiska Kammarorkestern Sundsvall, Patrik Källström, Västernorrland
NorrlandsOperan, B Tommy Andersson, Västerbotten
NorrlandsOperan, Joakim Milder, Västerbotten
NorrlandsOperan, Mats Larsson Gothe, Västerbotten
Nyss, Ny Scenkonst  i Stockholm, Jean Louis Huhta, Stockholm
Pantomimteatern, Magnus Larsson, Stockholm
Pergah Co./Lotta Gahrton Prod, Lars Almkvist  och Jonas Knutsson, Stockholm
Play teaterkonst, Maria Wallentin, Ulf Karlström, Nadina Pundins, Pontus Torstensson, Björn Klarström, Västra Götaland
Pontus Langendorf Musik AB, Erik Peters och Christofer Elgh, Stockholm
Profilteatern, Lena Karlsson, Västerbotten
RÖRELSEN - Koreografer i Skåne, Mikael Nilzén, Skåne
Samumba Music, Zaid Lundberg, Skåne
Scen- och sinnesproduktion, Carl Unander-Scharin, Stockholm
Skottes musikteater, Erik Petersen, Gävleborg
Stiftelsen GöteborgsMusiken/ Göteborg Wind Orchestra, Örjan Fahlström, Västra Götaland
Stiftelsen Internationella Vadstena-Akademien, Daniel Nelson, Östergötland
Stiftelsen Musik i Dalarna /Dalasinfoniettan, Anna Einarsson, Dalarma
Stiftelsen San Michele, Pär Lindgren och Enrico Renna, Stockholm
Stockholms läns blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Fredrik Högberg, Stockholm
Stockholms läns blåsarsymfoniker/Länsmusiken i Stockholm, Mikael Råberg, Stockholm
Studio 53/Stockholms saxofonkvartett, Christopher Anthin, Stockholm
Teater i Haga, Maria Misgeld, Karin Ericsson Back och Malin Foxdal, Stockholm
Teater Sagohuset/Margareta Larsson, Minna Weurlander, Skåne
Teater Tre, Carin Blom, Stockholm
Trio Löf, Hellgren, Raitinen, Stefan Lindgren, Stockholm
Turbulens, Carin Blom, Kalmar
Ungerska Kulturföreningen Körösi Csoma - Göteborg, Zoltán Gaál, Västra Götaland
Urban och Sabina Agnas AB/Stockholm Chamber Brass, Britta Byström, Stockholm
Urban och Sabina Agnas AB/Stockholm Chamber Brass, Per Mårtensson, Stockholm
Vischan Danskonst, enl uppg ej fastställt, Stockholm
Värmlandsoperan, Björn J.son Lindh, Värmland
Västmanlandsmusiken, Britta Byström, Västmanland
Västmanlandsmusiken, Leif Jordansson, Västmanland
Västra Götlands landsting/Stiftelsen Musik i Väst, Tuomo Haapala, Västra Götaland
Äckligt Kulturella Personers Sällskap (ÄKPS), Robin Rimbaud, Nakajima Akifumi och Pierre Proske, Västra Götaland
ÖFA, Britta Persson, Stockholm
Ögonblicksteatern, Nils Personne, Västerbotten

Header logo