Fria dansgrupper

 

Beviljade bidrag
Referensgruppen för fria dansgrupper och koreografer förordar att ett antal grupper ska beviljas fleråriga produktionsbidrag, vilket anges nedan. Kulturrådet kan dock, enligt gällande regelverk, inte bevilja bidrag för mer än en tolvmånadersperiod i taget. För varje påföljande period måste sedan en ny ansökan lämnas in.

Årligt produktionsbidrag
Adekwhat (Referensgruppen förordar bidrag 2007-09), 900 000
Andersson Dance (Referensgruppen förordar bidrag 2006-08), 1 200 000
Björn Elisson Kompani (Referensgruppen förordar bidrag 2007-09), 1 000 000
Ccap (Referensgruppen förordar bidrag 2008-2010), 2 000 000
Dorte Olesen (Referensgruppen förordar bidrag 2007-09), 650 000
E=mc2 Dans konst (Referensgruppen förordar bidrag 2007-2009), 600 000
Lotta Melin (Referensgruppen förordar bidrag 2006-08), 560 000
Reich+Szyber (Referensgruppen förordar bidrag 2006-08), 1 200 000
SU-EN Butoh Company (Referensgruppen förordar bidrag 2006-08), 500 000
Weld (Referensgruppen förordar bidrag 2007-09), 630 000

Produktionsbidrag 2008
Art of Spectra, 200 000
Bortalaget/Jens Östberg, 650 000
c.off, 200 000
ClaireParsons.Co, 200 000
Dansbyrån, 150 000
Dansgruppen Vindhäxor, 500 000
Embla Dans & Teater, 300 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, 300 000
Gunilla Heilborn, 550 000
Helena Franzen, 600 000
Kompani Raande-Vo, 700 000
Malin Hellkvist Sellén, 500 000
Minna Krook & Co, 150 000
Re Act, 500 000
Rörelsen - koreografer i Skåne, 650 000
Virpi Pahkinen, 700 000

Enstaka produktionsbidrag
Camilla Ekelöf, Cow you’ve done me wrong, 150 000
Crowd Company, Valfri produktion, 150 000
Gottsunda Dans & Teater, ”Produktion i koreografi av Gunilla Heilborn, i samarbete med ZebraDans”, 200 000
Gunilla Witt Dans & Poesi, Valfri produktion, 200 000
K. Kvarnström & Co, Valfri produktion, 600 000
Nomo Daco, Nomo Daco vs Snaps goes Helena Franzén, 200 000
Rytm bá, Valfri produktion, 100 000
Twisted Feet Dance Company, Hip-hopens femte element, 150 000
Åsa Unander Scharin, Komprimerade klassiker, 150 000

Samtliga sökande
11:77, Stockholm län
Adekwhat, Stockholm län
Astarte, Stockholm län
Atalante, Västra Götalands län
Ateljé Utanföra, Västra Götalands län
Avart Dans & Rörelse, Stockholm län
Bastard Produktion, Stockholm län
Beefnodles Ekonomiska förening, Värmlands län
Bortalaget, Stockholm län
c.off, Stockholm län
Caroline Östberg Danskonstnär, Stockholm län
ccap, Stockholm län
CE Dans, Stockholm län
Centrum för Ögonblickets Konst, Västra Götalands län
Commedia AB, Stockholm län
Crowd Company, Västra Götalands län
D.O.P, Stockholm län
Dan Johansson, Stockholm län
Föreningen Dans, Stockholm län
Dansbyrån i Göteborg ek. fören., Västra Götalands län
Dansbyrån i Göteborg ek. fören., Västra Götalands län
Dansgruppen Abhinaya, Stockholm län
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm län
Danskonst i Norr, Västerbottens län
Diggapony Collaborations, Stockholm län
Efter Lazarus, Stockholm län
Embla Dans & Teater, Västra Götalands län
ERINO, Stockholm län
Freaky Flow AB, Stockholm län
Föreningen Atalante, Västra Götalands län
Föreningen Barang, Stockholm län
Föreningen Dan Tai, Stockholm län
Föreningen RERE, Stockholm län
gnufilm, Stockholm län
Gottsunda Teater, Uppsala län
Göteborgs Artist Centrum (GAC), Västra Götalands län
HipHop Association, Västra Götalands län
Hybris Konstproduktion, Stockholm län
Ideella Kulturföreningen Prook, Stockholm län
K2 Dansproduktion, Stockholm län
Kompani Raande-Vo AB, Örebro län
Kompani StegEtt, Stockholm län
KORDA - Art Productions, Stockholm län
Kulturföreningen Re Act, Stockholm län
Kulturmaskinen, Stockholm län
Loco Motion, Stockholm län
Magma Dans, Stockholm län
Melin Art Performance Production MAP, Stockholm län
Mon no Kai, Uppsala län
Monteleonskulturella förening, Västerbottens län
Mårten Spångberg/International Festival, Östergötlands län /Stockholms län
Nyss ny Scenkonst i Stockholm, Stockholm län
Odissi Dansproduktion/Ulrika Larsen, Stockholm län
Once Upon A Time, Stockholm län
Performing Arts Society, Stockholm län
Pergah Co., Stockholm län
Peter Svensson/Art Of Spectra, Västra Götalands län
REFUG-collective, Stockholm län
Rytm bá, Stockholm län
Rörelsen - koreografer i Skåne ek. fören., Skåne län
Sara Houshi, Värmlands län
Scen- och sinnesproduktion, Stockholm län
Stagebeat, Stockholm län
Stepphopp AB, Stockholm län
Stepphopp AB, Stockholm län
Stepphopp AB, Stockholm län
Svensk Balettproduktion, Stockholm län
Temuda, Stockholm län
Transit-Allmännyttig Ideell Kulturförening, Västra Götalands län
United Skillz, Västra Götalands län
Weld ek. fören., Stockholm län
Vischan Danskonst, Stockholm län
World Dance Company , Västra Götalands län
Young Art Kulturförening, Västra Götalands län
Zebra Dans, Stockholm län

Header logo