Fria musikgrupper

Verksamhetsbidrag 2009

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Ahmadu Jarr & The Highlife Orchestra, 70 000
Ale Möller Band, 100 000
Alice in videoland, 30 000
Amani Mini, 100 000
Anda, 40 000
Andra Generationen, 100 000
Andreas Gidlund Kvartett, 50 000
Anna Rynefors & Erik Ask-Upmark (projekt Drám, Falsobordone), 40 000
Atomic, 50 000
Axelsson & Nilsson - duo, 80 000
Bazar Blå, 60 000
Berger Knutsson Spering, 40 000
Big Wind / Kåbra, 30 000
Blackstrap, 40 000
Bobo Stenson Trio, 80 000
boot, 40 000
Caesars, 80 000
Calle Real, 60 000
Christian Kjellvander, 50 000
Corona Artis, 30 000
Corpo, 40 000
Curious Chamber Players, 60 000
Deltahead, 60 000
Den Fule, 50 000
Drottningholms Barockensemble, 300 000
Duo Ego, 30 000
Duo Gelland, 90 000
Duo Kristine Scholz - Mats Persson, 100 000
EGBA, 40 000
Emily McEwan Highland Fling, 40 000
Ensemble 1700, 60 000
Ensemble Flatterie, 70 000
Ensemble Lipparella, 30 000
Ensemble Ma, 50 000
Ensemble Villancico, 100 000
Eva Åström Rune och Mattias Pérez, 40 000
First Floor Power, 50 000
Fläsket brinner, 40 000
Fläskkvartetten, 50 000
Franska Trion, 30 000
Fredrik Kronkvist Quartet, 50 000
Fredrik Lindborg Quartet, 40 000
Fredrik Norén Band FNB, 80 000
Frifot, 40 000
Frispel, 50 000
Frödin / Karlsson, 20 000
Föreningen Svenska Moderna Operaensemblen SMOK, 40 000
Gageego, 160 000
Golbang, 70 000
Goran Kajfes Headspin, 40 000
Gosedjuren rymmer, fröken heter Fredrik, 50 000
Groupa, 50 000
Gunnar Källström och Fridens liljer, 50 000
Gunnel Mauritzon Band, 50 000
Gustav Lundgren Quartet, 40 000
Göteborgs Kammarsolister, 50 000
Hanna Elmquist Quintet, 40 000
Hautey, 60 000
Hoven Droven, 80 000
Håkan Broström Quartet, 30 000
Häjkån Bäjkån Band, 30 000
Irmelin, 40 000
Jag är här nu! (sökande organsisation Mister Okey), 80 000
Jakob Karlzon 3, 50 000
Jazzmys, 50 000
Johan Piribauer & Gruvtolvan, 40 000
Johanna & Kökskvartetten, 70 000
Jonas Game, 30 000
Jonas Kullhammar Quartet, 60 000
Jord, 60 000
Josef och Erika, 40 000
Kaja, 50 000
KammarensembleN, 500 000
Karin Inde, 50 000
Karl-Martin Almqvist Quartet, 50 000
Kjell Jansson Quartet, 30 000
Klas Lindquist Nonet, 40 000
Kommissarie Tax, 50 000
Kraja, 70 000
Kristofer Åström & The Rainaways, 50 000
KROCK, 30 000
Kultiration, 60 000
Kustbandet, 60 000
Lars Danielsson Kvartett, 30 000
Lars Jansson Trio, 80 000
Lelo Nika & Friends, 80 000
Lennart Åberg Band, 50 000
Lennart Åberg Big Band, 40 000
Lisa Ullén Quartet, 50 000
Logh, 60 000
Loney Dear, 50 000
Ludvig Berghe Trio, 40 000
Låt & Leklaget, 50 000
Maher Cissoko & Sousou Cissoko, 40 000
Malin Foxdal Band, 60 000
Marco Rios och Susanne Lind, 40 000
Markatta, 100 000
Mats Holmquist Stora Stygga, 60 000
Max Schultz Band, 30 000
midaircondo, 50 000
Miss Li, 80 000
Moa, 40 000
Moonbabies, 40 000
Morfar och Maria, 30 000
MUSICMUSICMUSIC, 50 000
Mynta, 80 000
New Tango Orquesta, 70 000
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio, 50 000
Nordic Fusion 6, 40 000
Nordic, 50 000
Nybakat, 40 000
Oddjob, 60 000
Oskar Schönning, 40 000
Paavo, 60 000
Peter Asplund Quartet, 50 000
Pireus, 40 000
Pärlor för svin, 80 000
Ranarim, 80 000
Randy, 50 000
Rhythm Art Duo, 40 000
Saxofonkvartetten Rollin´Phones, 30 000
Sofia Karlsson, 100 000
Stockholm Jazz Orcestra, 400 000
Stockholm Saxofonkvartett, 450 000
Stockholms barockorkester, 80 000
Stockholms Nya Kammarorkster, 90 000
Svanevit, 50 000
Synliga ”Det blindaste bandet i landet”, 50 000
Süperstar Orkestar, 80 000
Tales, 30 000
Tape, 60 000
Tetra, 50 000
The (International) Noise Conspiracy, 80 000
The Baboon show, 30 000
The Electrics, 40 000
The Gothenburg Combo, 80 000
The Je Ne Sais Quoi, 40 000
The Skull Defekts, 80 000
The Splendor, 40 000
The Stoner, 50 000
Th-Trio, 40 000
Tiger Lou, 50 000
Timber!, 40 000
Tolvan Big Band, 400 000
Torben Waldorff Quintet, 50 000
Triakel, 60 000
Trio Tribukait, 100 000
Triometrik, 50 000
Tummel, 60 000
Variete Velociped, 50 000
Voces Nordicae, 100 000
Vokalharmonin, 60 000
World Mix Orchestra, 40 000
Väsen, 100 000
Änglaspel, 30 000
Östblocket, 50 000

Bordlagda
Göteborg Baroque
Huaröds kammarorkester
Kroumata
Martin Sjöstedt Band
Nicolai Dunger
Peter, Bjorn and John
Sofi
The Tiny

Samtliga ansökningar
A Piacere Kvartetten, Västra Götalands län
Ahmadu Jarr & The Highlife Orchestra, Stockholms län
Ale Möller Band, Stockholms län
Alex Face, Västra Götalands län
Alice in videoland, Skåne län
Amani Mini, Västra Götalands län
Anda, Västra Götalands län
Anders Hagberg Earthsongs, Västra Götalands län
Andra Generationen, Västra Götalands län
Andreas Gidlund Kvartett, Västra Götalands län
Angles, Stockholms län
Anna Christoffersson, Stockholms län
Anna Rynefors & Erik Ask-Upmark (projekt Drám, Falsobordone), Skåne län
Atomic, Stockholms län
Axelsson & Nilsson - duo, Stockholms län
Bachkören (eg. Adolf Fredriks Bachkör), Stockholms län
Bark Jazzkvartet, Norrbottens län
Barnö-Grip duo, Stockholms län
Bazar Blå, Kalmar län
Berger Knutsson Spering, Stockholms län
Big Wind / Kåbra, Västra Götalands län
Blackstrap, Stockholms län
Blood Music, Stockholms län
Blås, Bälg och Tagel, Gävleborgs län
Bobo Stenson Trio, Stockholms län
Body Beatbox, Västra Götalands län
boot, Stockholms län
Boots Brown, Stockholms län
Brownouts, Hallands län
Caesars, Stockholms län
Calle Real, Stockholms län
Christian Kjellvander, Stockholms län
Cilla & Tobias, Västra Götalands län
Corona Artis, Västra Götalands län
Corpo, Västra Götalands län
Crane Dance Trio, Västra Götalands län
Curious Chamber Players, Stockholms län
Daisy, Västra Götalands län
Deltahead, Stockholms län
Den Fule, Västra Götalands län
Djungelbandet, Skåne län
Drill och Drull, Stockholms län
Drottningholms Barockensemble, Stockholms län
Duo Ego, Västra Götalands län
Duo Gelland, Jämtlands län
Duo Kristine Scholz - Mats Persson, Stockholms län
Duo Senso, Stockholms län
EGBA, Stockholms län
Emily McEwan Band, Stockholms län
Emily McEwan Highland Fling, Stockholms län
Ensemble 1700, Skåne län
Ensemble A Chantar, Stockholms län
Ensemble Flatterie, Skåne län
Ensemble Lipparella, Stockholms län
Ensemble Ma, Östergötlands län
Ensemble Villancico, Stockholms län
Eva Åström Rune och Mattias Pérez, Västra Götalands län
Ewan Svensson Acoustic Quartet, Hallands län
Exil, Stockholms län
Exploding Customer, Stockholms län
Fabian Kallerdahl Galore, Västra Götalands län
First Floor Power, Stockholms län
Fläsket brinner, Södermanlands län
Fläskkvartetten, Stockholms län
Franska Trion, Västra Götalands län
Fredrik Kronkvist Quartet, Skåne län
Fredrik Lindborg Quartet, Stockholms län
Fredrik Nordström Quintet, Stockholms län
Fredrik Norén Band FNB, Stockholms län
Frifot, Dalarnas län
Frispel, Stockholms län
Frödin / Karlsson, Stockholms län
Föreningen Svenska Moderna Operaensemblen SMOK, Stockholms län
Gageego, Västra Götalands län
Giddabush, Västra Götalands län
Golbang, Stockholms län
Goran Kajfes Headspin, Stockholms län
Gosedjuren rymmer, fröken heter Fredrik, Skåne län
Grannar, Skåne län
Groupa, Västra Götalands län
Gumbo, Västra Götalands län
Gunnar Källström och Fridens liljer, Västra Götalands län
Gunnel Mauritzon Band, Stockholms län
Gustav Lundgren Quartet, Stockholms län
Göteborg Baroque, Västra Götalands län
Göteborgs Kammarsolister, Västra Götalands län
Hanna Elmquist Quintet, Stockholms län
Hans Olding Quartet, Stockholms län
HappyNewDog, Skåne län
Harv, Värmlands län
Hautey, Stockholms län
Hawk On Flight, Västra Götalands län
Hawk On Flight, Västra Götalands län
Hindenburg, Stockholms län
Hoven Droven, Jämtlands län
Huaröds Kammarorkester, Skåne län
Hysteria a-go-go, Stockholms län
Håkan Broström Quartet, Västmanlands län
Håkan Broström Storband, Västmanlands län
Häjkån Bäjkån Band, Kalmar län
Indrakvartetten, Stockholms län
Irmelin, Stockholms län
Jag är här nu! (sökande organsisation Mister Okey), Västra Götalands län
Jakob Karlzon 3, Skåne län
Jakob Norgren Big Band Splash, Stockholms län
Jazzmys, Västra Götalands län
Johan Piribauer & Gruvtolvan, Norrbottens län
Johanna & Kökskvartetten, Stockholms län
Jonas Game, Stockholms län
Jonas Kullhammar Quartet, Stockholms län
Jord, Norrbottens län
Josef och Erika, Stockholms län
Kaja, Västra Götalands län
KammarensembleN, Stockholms län
Karin Inde, Stockholms län
Karl-Martin Almqvist Quartet, Stockholms län
Keijser Strid Barnö Grip, Stockholms län
Kersti Olin band, Södermanlands län
Kjell Jansson Quartet, Hallands län
Klas Lindquist Nonet, Stockholms län
Kommissarie Tax, Stockholms län
Kraja, Västerbottens län
Kristian Anttila, Västra Götalands län
Kristofer Åström & The Rainaways, Stockholms län
KROCK, Stockholms län
Kroumata, Stockholms län
Kullrusk, Stockholms län
Kultiration, Västra Götalands län
Kustbandet, Stockholms län
Lars Danielsson Kvartett, Västra Götalands län
Lars Jansson Trio, Västra Götalands län
Lasse Lindgren Big Constellation, Västra Götalands län
Lelo Nika & Friends, Skåne län
Lennart Åberg Band, Uppsala län
Lennart Åberg Big Band, Uppsala län
Lisa Ullén Quartet, Stockholms län
Little Jenny & The Blue Beans, Stockholms län
Logh, Skåne län
Loney Dear, Jönköpings län
Lucas Stark & Bruksorkestern, Västra Götalands län
Ludvig Berghe Trio, Stockholms län
Låt & Leklaget, Stockholms län
Magdalena Eriksson Kvintett, Örebro län
Magnus Nyström Trio, Västra Götalands län
Maher Cissoko & Sousou Cissoko, Stockholms län
Malin Foxdal Band, Stockholms län
Marco Rios och Susanne Lind, Stockholms län
Markatta, Västra Götalands län
Marmaduke, Västra Götalands län
Martin Sjöstedt Band, Uppsala län
Mathias Algotsson Trio, Stockholms län
Mats Holmquist Stora Stygga, Stockholms län
Max Schultz Band, Stockholms län
Mess, Västra Götalands län
midaircondo, Västra Götalands län
Migrän, Västra Götalands län
Miss Li, Skåne län
Moa, Stockholms län
Monday Night Big Band, Skåne län
Montag Mania, Stockholms län
Moonbabies, Stockholms län
Morfar och Maria, Skåne län
Music for a while, Västra Götalands län
MUSICMUSICMUSIC, Stockholms län
Musikgruppen RAA, Stockholms län
Mynta, Stockholms län
Namo, Dalarnas län
New Tango Orquesta, Stockholms län
Nicolai Dunger, Stockholms län
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio, Stockholms län
Nogenja, Uppsala län
Nordic beat, Stockholms län
Nordic Fusion 6, Stockholms län
Nordic, Stockholms län
Nybakat, Stockholms län
Oddjob, Stockholms län
Operaimperiet, Stockholms län
Oskar Schönning, Stockholms län
Paavo, Stockholms län
Patrik Boman Seven Piece Machine, Stockholms län
Peter Asplund Quartet, Stockholms län
Peter Bjorn and John, Stockholms län
Peter Lind and the Cabaret Band, Uppsala län
Peter Morén, Stockholms län
Pireus, Västra Götalands län
Prunes, Skåne län
Pärlor för svin, Stockholms län
Ranarim, Dalarnas län
Randy, Stockholms län
Rhythm Art Duo, Västra Götalands län
Romeo & Julia kören, Stockholms län
Saxofonkvartetten Rollin´Phones, Stockholms län
Sister Maj”s blouse, Stockholms län
Sofi, Stockholms län
Sofia Karlsson, Stockholms län
Splint!, Västra Götalands län
Spring Lake Trio, Västra Götalands län
Steve Dobrogosz/Anna Christoffersson, Stockholms län
Stockholm Jazz Orcestra, Västernorrlands län
Stockholm Saxofonkvartett, Stockholms län
Stockholms barockorkester, Stockholms län
Stockholms Nya Kammarorkster, Stockholms län
Svanevit, Dalarnas län
Synliga ”Det blindaste bandet i landet”, Stockholms län
Süperstar Orkestar, Stockholms län
Tales, Skåne län
Tape, Stockholms län
Tesla, Västra Götalands län
Tetra, Västra Götalands län
The (International) Noise Conspiracy, Stockholms län
The Baboon show, Skåne län
The Confusions, Västernorrlands län
The Electrics, Stockholms län
The Gothenburg Combo, Västra Götalands län
The Je Ne Sais Quoi, Stockholms län
The Jets, Stockholms län
The Moth, Stockholms län
The Skull Defekts, Västra Götalands län
The Splendor, Västra Götalands län
The Stoner, Stockholms län
The Thing, Skåne län
The Tiny, Stockholms län
Themus, Västra Götalands län
Th-Trio, Jönköpings län
Tiger Lou, Stockholms län
Timber!, Dalarnas län
Tolvan Big Band, Skåne län
Torben Waldorff Quintet, Skåne län
Triakel, Jämtlands län
Trio Tribukait, Kronobergs län
Triometrik, Västra Götalands län
Tummel, Skåne län
Tzeitel, Gävleborgs län
ulv, Hallands län
Variete Velociped, Stockholms län
Winkler, Stockholms län
Voces Nordicae, Stockholms län
Vokalharmonin, Stockholms län
Volodja, Gävleborgs län
World Mix Orchestra, Skåne län
Väsen, Uppsala län
Yoleeyo, Västra Götalands län
Yunkan 10, Stockholms län
ZilliacusPerssonRaitinen, Västra Götalands län
Änglaspel, Västra Götalands län
Östblocket, Skåne län

Header logo