Fria dansgrupper och koreografer

Yrkesverksamma fria dansgrupper och koreografer vid det andra fördelningstillfället för år 2008

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Avart, 150 000
Bastardproduktion, 200 000
Bounce Streetdance Company, 200 000
Bronja Novak Lindblad/Big Wind, 150 000
Jeanette Langert, 150 000
Malin Skoglund Scenproduktion, 200 000 
LAVA Dansproduktion, 180 000 
Ingrid Olterman, 200 000
Memory Wax, 80 000
MOVE, 100 000
Public Eye, 80 000
Scentrifug, 200 000
ÖFA-kollektivet, 100 000

Bordläggs
Stockholm 59 North

Samtliga sökande
11:77, Stockholm
Afroflu, Stockholm
AutoPilot, Uppsala
Avart, Stockholm
Bastardproduktion, Stockholm
Beefnoodles, Värmland
Bounce Streetdance Company, Stockholm
Bronja Novak Lindblad/Big Wind, Västra Götaland
CE Dans, Stockholm
Ches:co, Stockholm
Christina Tingskogs Dansaktioner, Stockholm
Det Sjunde Sinnet-Parmerud/Leblanc, Västra Götaland
DMC 3, Stockholm
D.O.P!, Stockholm
Extended Dance Theatre, Stockholm
Extrem Modern Dance Compani, Västra Götaland
Eytan Sivak, Stockholm
Ingrid Olterman, Stockholm
Jeanette Langert, Västra Götaland
Kompani Nomad, Västra Götaland
Korda Art in motion, Stockholm
LAVA Dansproduktion, Stockholm
Leap Out!, Västra Götaland
Les Ballets Persans, Stockholm
Les PesPis, Khosro Adibi, Stockholm
Lotta Gahrton Prod, Stockholm
Lotta Melin, Stockholm
Lynx, Stockholm
Malin Skoglund Scenproduktion, Skåne
Maria H Hammarlund, Västmanland
Maria Naidu, Skåne
Marie Fahlin, Stockholm
Marito Olsson Forsberg, Skåne
Martin Forsberg och Ingrid Rosborg, Skåne
Mattias Olaison, Västra Götaland
Memory Wax, Skåne
MOVE, Västra Götaland
Moving Art Company, Stockholm
Neurotransmission dance co, Stockholm
Noll Corpus dansproduktioner, Västmanland
Nor Toma Production, Västra Götaland
Nyss, Ny Scenkonst i Stockholm, Stockholm
Paula de Hollanda, Västra Götaland
Public Eye, Stockholm
Rani Nair, Skåne
REFUG/Rasmus Ölme, Stockholm
Scentrifug, Stockholm
Stattin/Berg, Stockholm
Stockholm 59 North, Stockholm
Stockholm Baroque Dancers, Stockholm
Torbjörn Stenberg, Skåne
Transforma, Stockholm
Ulrika Wedin, Kalmar
VAD (Victoria Alarik Dans), Västra Götaland
Värmlands Dansteater, Värmland
Åsa Rockberg, Västernorrland
Åsa Unander-Scharin, Stockholm
ÖFA-kollektivet, Stockholm

Header logo