Fria dansgrupper

Första fördelningsstillfället för år 2010

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor

Årligt produktionsbidrag
Andersson Dance, 1 200 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
Art Of Spectra/ Peter Svenzon, 400 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012
CCAP, 2 000 000, referensgruppen förordar bidrag 2008-2010
E=mc2 Danskonst/Gun Lund, 600 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012
Gunilla Heilborn, 1 000 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
M.A.P./Lotta Melin, 600 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012
Magma Dans/Helena Franzén, 700 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012
Memory Wax, 400 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
Prook/Minna Krook, 300 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
Rörelsen - koreografer i Skåne, 300 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
SU-EN Butoh, 500 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
Virpi Pahkinen Dance Company, 700 000, referensgruppen förordar bidrag 2009-2011
Vischan Danskonst/Malin Hellkvist Sellén, 600 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012
Weld, 700 000, referensgruppen förordar bidrag 2010-2012

Produktionsbidrag 2010
Astarte/Charlotte Engelkes, 350 000
Atalante/Eva Ingemarsson, 300 000
Avart Dans & rörelse, 200 000
Crowd Company, 200 000
D.O.P./Dorte Olesen, 650 000
Dans/Claire Parsons, 200 000
Dansbyrån i Göteborg Ek. för., 150 000
Dansgruppen Vindhäxor, 500 000
Embla Dans & Teater, 300 000
Föreningen RERE/Christina Tingskog, 250 000
Föreningen Silvergranen/Gunilla Witt, 400 000
Kenneth Kvarnström & Co, 1 200 000
Kompani Raande-Vo, 700 000
Kulturmaskinen/Reich+Szyber, 850 000
Monteleon kulturellaförening/Björn Säfsten, 300 000
REFUG-collective/Rasmus Ölme, 250 000

Projektbidrag
Adekwhat, 450 000, Valfri produktion
Big Wind, 250 000, Alice i Underlandet
Björn Elisson Kompani, 500 000, De allvetande hundarna del 2
Dansgruppen Agnes, 250 000, Stick och virk
h2dance, 100 000, Choir Project
Kompani StegEtt/Scentrifug, 300 000, Valfri produktion
MELO, 300 000, Valfri produktion
Pontus Lidberg Dance, 250 000, The Theban Band
Sardine Sauvage, 200 000, Valfri produktion
Twisted Perspective/Dan Johansson, 200 000, Struktur
WidEye, 150 000, Con/text

Bordlagd
Jeanette Langert, Duett (arbetsnamn)

Samtliga sökande
11:77, Stockholm
Adekwhat, Stockholm
Andersson Dance, Stockholm
Anna Vnuk, Stockholm
Art Of Spectra/ Peter Svenzon, Västra Götaland
Astarte/Charlotte Engelkes, Stockholm
Atalante/Eva Ingemarsson, Västra Götaland
Attra/Marie Fahlin, Stockholm
Autopilot, Uppsala
Avart Dans & rörelse, Stockholm
Big Wind, Västra Götaland
Björn Elisson Kompani, Stockholm
Blauba Dance Company, Östergötland
Bounce Streetdance Company, Stockholm
Caroline Östberg, Stockholm
CCAP, Stockholm
Crowd Company, Västra Götaland
D.O.P./Dorte Olesen, Stockholm
Dans/Claire Parsons, Stockholm
Dansbyrån i Göteborg Ek. För., Västra Götaland
Dansgruppen Agnes, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Dansprojekt Pyramiderna, Stockholm
E=mc2 Danskonst/Gun Lund, Västra Götaland
Embla Dans & Teater, Västra Götaland
Föreningen Dan Tai, Stockholm
Föreningen Fiesta Flamenca, Stockholm
Föreningen RERE/Christina Tingskog, Stockholm
Föreningen Silvergranen/Gunilla Witt, Västra Götaland
Föreningen UNGA DANSKOMPANIET, Skåne
Gilda Stillbäck, Västra Götaland
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Gunilla Heilborn, Stockholm
h2dance, Värmland
Hip Hop Association, Västra Götaland
Hybris Konstproduktion, Stockholm
Jeanette Langert, Västra Götaland
Kenneth Kvarnström & Co, Stockholm
Kompani Raande-Vo, Örebro
Kompani StegEtt/Scentrifug, Stockholm
KORDA Art Productions, Stockholm
Kulturmaskinen/Reich+Szyber, Stockholm
LAT/KLARA, Västra Götaland
M.A.P./Lotta Melin, Stockholm
Magma Dans/Helena Franzén, Stockholm
Mariana Ortega Flamenco, Skåne
MELO, Stockholm
Memory Wax, Skåne
Monteleon kulturellaförening/Björn Säfsten, Västerbotten
Nomo Daco, Västerbotten
NYSS/Sanna Söderholm, Stockholm
Once Upon A Time/Anna Källblad, Stockholm
Pontus Lidberg Dance, Stockholm
Prook/Minna Krook, Stockholm
Public Eye/Sara Gebran, Stockholm
Re Act, Stockholm
Reality Dansteaterförening, Stockholm
REFUG-collective/Rasmus Ölme, Stockholm
Rörelsen - koreografer i Skåne, Skåne
Sardine Sauvage, Skåne
Scen- och sinnesproduktion/Åsa Unander Scharin, Stockholm
stephopp ab, Stockholm
Stockholm 59° North, Stockholm
Studio BuJi/Ami Skånberg Dahlstedt, Västra Götaland
SU-EN Butoh, Uppsala
Susanna Leibovici produktion, fotografi & förlag, Västra Götaland
Termik, Västra Götaland
Triambulo Ikebana, Stockholm
Twisted Perspective/Dan Johansson, Stockholm
Virpi Pahkinen Dance Company, Stockholm
Vischan Danskonst /Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
Weld, Stockholm
WidEye, Stockholm
Yigi d´Urkraft, Stockholm
ÖFA-kollektivet, Stockholm

Header logo