Internationellt kulturutbyte

 

Beviljade bidrag, belopp i kr

Turteatern, 20 000
Dansgruppen Rytm bá, 12 000
EMBLA dans & teater, 20 000
Stockholms stad/Stockholms Kulturfestival, 50 000
Magma Dans , 18 000
Gunilla Heilborn, 60 000
Beenhouse ljud&rörelser, 40 000
Loco Motion, 100 000
Stiftelsen Moderna Dansteatern, 40 000
Föreningen Atalante, 60 000
D.O.P., 50 000
REFUG-collective, 10 000
Bastard Gallery, 30 000
Svensk Form, 50 000
C'est Bon Kultur, 15 000
Röda Sten Kulturförening, 200 000
Stiftelsen Filmform, 15 000
Embassy of Sweden, 20 000
Sveriges Ambassad i Athen, 30 000
Blue Sparrow Music, 40 000
Wasteland, 20 000
The Gothenburg Combo HB, 20 000
Moserobie Music Productions, 40 000
Guds söner/The Sons of God, 30 000
Martin Küchen, 40 000
Per Emil David Stackenäs, 20 000
Fredrik Ohlssons konsulttjänster, 60 000
Ashar Khan, 40 000
Antennas Musikfabrik HB, 20 000
Headstomp Productions, 50 000
Göteborg Artist Center (GAC), 40 000
Kammarensemble Sonanza, 30 000
MBG Produktion HB, 40 000
Kulturföreningen Deltahead, 40 000
Stockholms Nya Kammarorkester, 80 000
Jeanette Lindström, 60 000
Pygméteatern, 20 000
Dockteaterverkstan, 10 000
Västsvenska Turnerande SommarTeatern, 50 000
Ideella föreningen Dockteatern Tittut, 70 000
Teater Albatross, 75 000
Teater Tribunalen, 50 000
Kel Show & Performance, 25 000
Svenska ASSITEJ, 300 000
Föreningen Peace & Love, 50 000
Perfect Performance, 400 000

Bordlagda bidragsbeslut

Compagnie Jus de la Vie
RÖRELSEN-koreografer i Skåne
Baltic Art Center
Svenska institutet i Paris
Jussi Björling Sällskapet
ISCM - Svenska sektionen
Eric Ericsons Kammarkör
Cirkus Cirkör
Konsthall C
Stiftelsen San Michele

Samtliga sökande

Compagnie Jus de la Vie
Moderna Dansteatern
Virpi Pahkinen Dance Company ek. för
Stiftelsen Dansens Hus
Turteatern
Dansgruppen Rytm bá
EMBLA dans & teater
Stockholms stad/Stockholms Kulturfestival
Magma Dans
ERINO
RÖRELSEN-koreografer i Skåne
Gunilla Heilborn
Beenhouse ljud&rörelser
Leap Out
Loco Motion
Stiftelsen Moderna Dansteatern
Föreningen Atalante
Af Dalmatinerhjärta
Gotland International DanceSeminar
Baltic Art Center
Bastard Gallery
Svensk Form
Kastrup Sjunnesson AB
C'est Bon Kultur
TellusArt
Röda Sten Kulturförening
Kulturföreningen Haka
Gotländska Konsthantverkare och Formgivare
Göteborgs Stadsmuseum
Innovation Culture Europe
Stiftelsen Filmform
Konsthall C
Nääs Art & Kraft
Raketa
Kungl. Musikhögskolan/Inst. för folkmusik
Embassy of Sweden
Uppsala Domkyrkokör
Svenska Kyrkan i Falun
Föreningen Romeo & Julia Kören
Sveriges Ambassad i Athen
Adam Heldring
Hybr015 AB
Blue Sparrow Music
Johan Jutterström
SvA Musikproduktion
Country and Eastern Productions
Wasteland
Nordisk Brass Ensemble
Jussi Björling Sällskapet
Janne Ersson Big Band HB
Martin Sjöstedt Jazz AB
Found You Recordings
Kopasetic Productions Ekonomisk förening
The Gothenburg Combo HB
Stockholm Japan Expo Ek. förening
Moserobie Music Productions
Johan Ekhé Productions Sweden AB
Guds söner/The Sons of God
Monophon Sweden
Martin Küchen
Karin Strinnholm Lagergren
Musikföreningen In Bloom
Jacob Lind
Per Emil David Stackenäs
Vox Pacis - Fredens Röst
Fredrik Ohlssons konsulttjänster
Malmö Brandkårs Musikkår
ISCM - Svenska sektionen
Ashar Khan
Antennas Musikfabrik HB
Ezra infotainment
Headstomp Productions
Liftig Text & Musik HB
Reidun Runsten
Sousoul
Stockholm Vodou Orchestra
John Freytag
Orientaliska Musikföreningen
Sara Edin
Göteborg Artist Center (GAC)
Puhallinorkesteri Apollo ry
Eric Ericsons Kammarkör
Göteborg Artist Center (GAC)
Kammarensemble Sonanza
MBG Produktion HB
Kulturföreningen Deltahead
Stockholms Nya Kammarorkester
Fraction Discs
Jeanette Lindström
Headlock Management HB
Föreningen för Internationella Lyra konferensen 2009 i Järna
Spiritus Mundi
Companion Star
Westra Aros Pijpare
Agentur Polart HB
Pygméteatern
linda johansson
Dockteaterverkstan
Dockteaterverkstan
Barents Puppertry Network
Västsvenska Turnerande SommarTeatern
The Gothenburg English Speaking Theatre, GEST
Dramalabbet
Tyst Teater / Riksteatern
Latinamerikanska Folkteatern/alias Teatern
Arabica/ Isa Aouifia
Ideella föreningen Dockteatern Tittut
Ideella Teaterföreningen Experimentell Scen
Teater Albatross
Dramalabbet
Teater Tribunalen
Nya Västanå Teater
Kulturföreningen Inkonst
Kel Show & Performance
Boulevardteatern
SOT
Föreningen Peace & Love
Cirkus Cirkör
Perfect Performance
Clowner utan Gränser
Kultur i Botkyrka/Subtopia
Kulturföreningen Inkonst
Svenska ASSITEJ
Folkuniversitetet Malmö
Lingua Center Scandinavia
The Hollow Egg Ek.För
Stiftelsen San Michele
Wendelsbergs Folkhögskola
Sverigefinska skolan
Svenska institutet i Paris
IKFC Iranska kulturforskningens Center

 

Header logo