Internationellt kulturutbyte

Fjärde fördelningstillfället 2009

 

Beviljade ansökningar, belopp i kronor

Bild och form
Electrohype, 2010 – sjätte biennalen för datorbaserad och teknologisk konst, 50 000
Kulturföreningen Konsthall C, En plats som nu heter Holon, 50 000

Dans
Bastardproduktion, Roses and Beans (fas tre), 15 000
CCAP, cut-outs & trees ENPARTS, 120 000
Compagnie Jus de la Vie, Premiärturné Tjeckien, 20 000
Gunilla Heilborn Enskild Firma, Femårsplanen på Edinburgh Festival Fringe 4–15 aug 2010, 50 000
Scen- och sinnesproduktion, MYTHOS – samproduktion med The Nederlands Kamerkoor, 25 000

Musik
Calle Real, Amerikaturné okt–nov 2010, 100 000
Golbang, USA-turné 8–18 jan 2010, 60 000
Göteborgs Kammarsolister; Kinaturné 2010, 40 000
Hellsongs, Canada/USA-turné mars 2010, 40000
Kultiration, turné till Bali mars–april 2010, 60 000
Nanook in the North, In the north, 20 000
Räfven, Räfven tillbaka till Japan/Räfven back to Japan, 60 000
Swedish Azz, turné i Europa 2010, 30 000
Tape, turné i USA, 35 000
Wildbirds & Peacedrums, internationell turné, 40 000

Teater
Boulevardteatern, Théâtre du Mouvement, 15 000
Pantomimteatern, Gästspel i Oulu, 15 000
Sirqus Alfon, Sirqus Alfon till Australien med EUROTRASH, 50 000
Svenska ASSITEJ, MIO – ett svenskt mongoliskt barnteater- och kulturprojekt i Mongoliet, 50 000
Teater Sagohuset, La Gaviota – ett scenkonstnärligt samarbetsprojekt , 75 000
Teater Tre, Teater Tre reser till USA, 30 000
Turteatern, Pussi n Pimmel, 10 000

Bordlagda
Stiftelsen Internationella Vadstena Akademien, Lautten Compagney och Sigrid T'Hooft, Corpo Barocco
Stiftelsen Moderna Dansteatern, Kedja – Umeå maj 2010
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker, turné till St Petersburg-Riga-Tallinn nov. 2010

Samtliga sökande
Adam Heldring
Africa Millennium Development Network
Andersson Dance
Andreas Tilliander, Familjen, Gaby and the Guns, Elias and the Wizzkids, Zeigeist, Hajen, Henrik Berggren & Leila K
Anna Leyman scenproduktioner
Antawara Bolivia
Atomic, USA
Bastardproduktion
Blink Sverige Berlin
BLOT
Blue Folk Trio
Boulevardteatern
Brandqvist/Bengmarks kvartett
Cak Rina
Calle Real
Carioca KIF
CC7/Skogskyrkogården
CCAP
Cinnober Teaterförening
Circus Arts
circus chapatti company
Compagnie Jus de la Vie
Electrohype
EN.D.E och Stockholms Saxofonkvartett
FAS
FiberArtSweden
Fredrik Norén-Gustavo Bergalli Quintet
Full Pull
Förening ”Vi pratar ryska”
Föreningen Svenska Musikfestivaler
GLOBTRÄDET
Golbang
Groupa
Gunilla Heilborn
Gunnel Mauritzson Trio
Göteborgs Kammarsolister
Hellsongs
Huddingegymnasiet Estetenheten
Ideella Teaterföreningen Experimentell Scen
Improvisation & Co
Institutet för Scenkonst
JA TILL ALLT BRA!
Jaerv
Janne Ersson Big Band
Katharina Nuttall, Tyskland, Schweiz
Kesselofski & Fiske
Knutpunkt
Konsthallen i Luleå
Kontra produktioner/PoesiOnStage
Koreograf Teresia Björk
Kultiration, Indonesien
Kulturföreningen Konsthall C
Kulturföreningen Maria
Kulturhuset
Larssons & ADAS teater
Litografiska akademin i Tidaholm
Local A.
Loco Motion
Logh
Magma Dans
Magnus Lindgren – Batucada Jazz
Mekens vänner
Nanook in the North
New European Ensemble
NKF, Nordiska Konstförbundet Svenska sektionen
Norrköping Cirkus & Variete Peter Hansen
Norrtälje Ungdomskör
Pantomimteatern
Pom
Poste Restante
Projekt Invitation
R A K E T A
Reich+Szyber
Rickarums Bya Teater
Riksteatern / Södra Teatetrn
Riksteatern
Rymdorg
Räfven
Rörelsen – koreografer i Skåne
Scen- och sinnesproduktion
Sirqus Alfon
Sofielunds Folkets Hus
Sousou och Maher Cissoko
Stiftelsen Färgfabriken
Stiftelsen Internationella Vadstena Akademien
Stiftelsen Moderna Dansteatern
Stiftelsen Stockholm 59° North
Stockholm Early Music Festival, Stockholm
Stockholm Gospel, Stockholm
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker
Studio Seek
Stöcke skolas Vänskoleförening
Surrounded
Svenska ASSITEJ
Svenska Jazzriksförbundet
Swedish Azz
Tape
Teater Martin Mutter
Teater Sagohuset
Teater Tre
The Awake Project
The Awake Project
The Exploding Boy
The Improvements
Tidskriften Ful
Transforma
Turteatern
Uppsala konstmuseum
Vokalensemblen Espiro
Vox Pacis – Fredens Röst, Stockholm
Wiks folkhögskola
Wildbirds & Peacedrums
Xposeptember-stockholms fotofestival
Årstasällskapet för Fredrika Bremer-studier
Åtvidabergs Kenyaförening

Header logo