Fria dansgrupper


Produktionsbidrag till yrkesverksamma fria dansgrupper vid det första fördelningstillfället för år 2011

 

Beviljade bidrag, belopp i kr

Årligt produktionsbidrag
Andersson Dance, 2 000 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
Art Of Spectra/Peter Svenzon, 400 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Astarte, 500 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
ccap, 2 000 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
Claire Parsons Co, 300 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
E=mc2 Danskonst, 600 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Embla dans & teater, 300 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
Gunilla Heilborn, 2 000 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
Magma Dans/Helena Franzén, 700 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Melin Art Performance Production MAP, 600 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Memory Wax, 700 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
MINNA KROOK DANS, 300 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
Rörelsen - koreografer i Skåne, 300 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
SU-EN Butoh Company/Mon no Kai, 600 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
Virpi Pahkinen Dance Company ek.fören., 700 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2009-2011)
Weld, 800 000, (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)

Produktionsbidrag 2011
avart dans&rörelse, 300 000
Björn Elisson Kompani, 700 000
Björn Säfsten, 700 000
Botkyrka Communitydans, 200 000
D.O.P, 650 000
Dansbyrån, 150 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, 300 000
Gunilla Witt Dans & Poesi/Silvergranen, 400 000
Kompani Raande-Vo AB, 700 000
Kulturmaskinen, 1 000 000
Re Act/Malin Elgán, 200 000
Sardine Sauvage, 200 000

Enstaka projekt
Danskompaniet SPINN, 215 000 för Obscuro (arbetsnamn)
nat(t)prod., 400 000 för no one has said anything yet
Poetry In Motion, 120 000 för Ballroom House
Rebecca Chentinell, 200 000 för Verk 1:1 - 1:2

Bordlagda
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
K. Kvarnström & Co, Stockholm
Loco Motion, Stockholm
Ossi Niskala i samarbete med ZebraDans, Stockholm
REFUG-collective, Stockholm
Vischan Danskonst Malin Hellkvist Sellén, Stockholm

Samtliga ansökningar
11:77, Stockholm
Adekwhat, Stockholm
Ami Skånberg Dahlstedt, Västra Götaland
Ami Skånberg Dahlstedt, Västra Götaland
Andersson Dance, Stockholm
Art Of Spectra/Peter Svenzon, Västra Götaland
Astarte, Stockholm
Attra, Stockholm
avart dans&rörelse, Stockholm
Björn Elisson Kompani, Stockholm
Björn Säfsten, Västerbotten
Blauba, Östergötlands län
Botkyrka Communitydans, Stockholm
ccap, Stockholm
Claire Parsons Co, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, Stockholm
Company KUDO, Stockholm
Complete Dancecompany, Stockholm
D.O.P, Stockholm
Dansbyrån, Västra Götaland
Dansgruppen Rytm bá, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Danskompani Mariposa, Stockholm
Danskompaniet SPINN, Västra Götaland
E=mc2 Danskonst, Västra Götaland
Embla dans & teater, Västra Götaland
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Västra Götaland
Föreningen Dan Tai, Stockholm
Föreningen RERE/C TINGSKOGS DANSAKTIONER, Stockholm
Gilda Stillbäck, Västra Götaland
Global Arts kulturförening, Stockholm
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Gunilla Heilborn, Stockholm
Gunilla Witt Dans & Poesi/Silvergranen, Västra Götaland
göteborgs moderna dansteater/ unitart, Västra Götaland
Hybris Konstproduktion, Stockholm
Jukka Korpi Dans, Stockholm
K. Kvarnström & Co, Stockholm
Klassisk indisk dansproduktion, Stockholm
Kompani Raande-Vo AB, Örebro
Kompani StegEtt/Scentrifug, Stockholm
KORDA art productions, Stockholm
Koreograf Teresia Björk, Västra Götaland
Kulturmaskinen, Stockholm
LAVA-Dansproduktion, Stockholm
Loco Motion, Stockholm
Ludvig Daae, Stockholm
Magma Dans/Helena Franzén, Stockholm
MaudsArt, Uppsala
Melin Art Performance Production MAP, Stockholm
Memory Wax, Skåne
MINNA KROOK DANS, Stockholm
Mk Dansproduktioner/Focus Dance, Uppsala
Modos Operandi (MO), Stockholm
Moment 22 (Vaniljblomman), Stockholm
nat(t)prod., Stockholm
NYSS, Ny Scenkonst i Stockholm, Stockholm
Once Upon A Time, Stockholm
Ossi Niskala i samarbete med ZebraDans, Stockholm
p.m flamenco lab, Stockholm
paloma madrid, Stockholm
Poetry In Motion, Stockholm
Re Act/Malin Elgán, Stockholm
Rebecca Chentinell & Marie Fahlin, Stockholm
Rebecca Chentinell, Stockholm
REFUG-collective, Stockholm
Räserbyrån, Stockholm
Rörelsen - koreografer i Skåne, Skåne
Rörelsen - koreografer i Skåne, Skåne
Samarbetets Vänner, Stockholm
Sardine Sauvage, Skåne
stephopp ab/Åsa N.Åström, Stockholm
SU-EN Butoh Company/Mon no Kai, Uppsala
Susanne Jaresand Dansproduktion ideella föreningen Barang, Stockholm
Vifira, Stockholm
Virpi Pahkinen Dance Company ek.fören., Stockholm
Vischan Danskonst Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
Weld, Stockholm


Header logo