Mobilitetsstöd, internationell kulturverksamhet

Andra fördelningen 2012

 

Beviljade belopp i kronor

Bild
Svenska konstkritkersamfundet, Sverige, 12 000

Dans
ALAZART/Yolanda Alonso Bothén, Sverige, 9 000
Bjorn Safsten, Montreal, Kanada, 30 000
Danskompaniet Spinn, Finland, 20 000
Magma Dans/Helena Franzén, Spanien, 38 000
MINNA KROOK DANS, Kamerun, 60 000
Skånes Dansteater, Skåne, Storbritannien, 130 000
Virpi Pahkinen Dance Compani, Libanon, 15 000
Z-Dansproduktion, Kanada, 50 000

Konstområdesövergripande
Förening ABADÁ-Capoeira Malmö, Sverige, 30 000
Hanna Mannila & Quincy Charles, Sanjay Guha och Shankar Ensemble, Sverige, 15 000
Musikteater 89, Turkiet, 17 000
OEI, Brasilien, 24 000
S.L.A.T.U.R och Erik Dæhlin, Sverige, 40 000
Skikt (Kim Hedås, tonsättare och Petra Gipp, arkitekt), Italien, 30 000
Villa San Michele, Italien, 70 000

Musik
Agnas Produktioner AB, Norge, 20 000
Ale Möller band, Japan, 60 000
Anders Bergcrantz, Serbien, 10 000
Calle Real, Chile, Peru och Argentina, 130 000
Custodio Castelo, Sverige, 22 000
Edberg/Erlandsson/Lisinski, Tyskland, 11 000
Erik Westbergs Vokalensemble, Tyskland, 75 000
Faela!, Tyskland, Norge, Schweiz, Österrike och Italien, 70 000
FIRE!, Sverige, Norge, Danmark, Frankrike, 50 000
Irmelin, Schweiz, 12 000
Lars Jansson Trio, Japan, 25 000
Loney Dear, Kanada, USA, 46 000
Maria Misgeld med band, Island, Tyskland, 20 000
Matti Bye Ensemble, USA, 32 000
Rebekka Karijord - Control Freak Kitten Records, Skandinavien, Frankrike, GAS, UK och Benelux, 50 000

Teater
Bananteatern, Indien, 30 000
Folkteatern i Göteborg, Frankrike, Spanien, Belgien, Rumänien, Italien, 300 000
Stockholm Fringe Fest (Stoff), Stockholm/Brasilien/England, 85 000
Teater Sagohuset, Frankrike, 15 000

Samtliga sökande

Bild
Botkyrka konsthall, Botkyrka Konsthall, Tumba/Swaziland, Naqualand, South Africa
Föreningen Candyland, Norge
Föreningen Candyland, Serbien
Seriefrämjandet, Frankrike
Svenska Konstkritikersamfundet, Sverige
Södertälje konstnärskrets, Japan

Dans
Cullbergbaletten, Riksteatern, Sydkorea
Cullbergbaletten, Riksteatern, Tjeckien
Magma Dans, Spanien
MINNA KROOK DANS/PROOK, Yaoundé, Kamerun
Producentbyrån, Finland
Sardine Sauvage, Schweiz
Skånes Dansteater, Sverige, Skåne/Storbritannien
Säfsten Produktion ab, Kanada
Virpi Pahkinen Dance Company, Libanon
WISP,
YOLANDA ALONSO BOTHÉN, Sverige
ZebraDans/Z-dansproduktion, Kanada

Konstområdesövergripande
Cinnober Teaterförening, Sverige
Criasons, Sverige
Forening ABADA-Capoeira Malmo, Sverige
Föreningen Farhang, Sverige
Johannes Nästesjö, Barcelona
Musikteater 89, Ordu, Nrdöstra Turkiet/Turkiet
OEI, Brasilien
Petra Gipp Arkitektur AB, Italien
Romeo & Julia Kören, Chile
Stiftelsen San Michele, Italien

Musik
AddMore 4 your brand, USA
Agnas Musikproduktioner AB, Norge
Calle Real Productions HB, Chile, Peru, & Argentina
Calle Real Productions HB, Indien, Förenade Arabemiraten (Dubai)
Companion Star, USA
Control Freak Kitten Records, Skandinavia, Frankrike, GAS, UK och Benelux
Criasons, Sverige
DMM Music Marina Mårtensson, Hong Kong
EKOO!, Senegal
Ellman Jazz Productions, Estland Lettland
Enskild firma Therese Karlsson, Storbritannien
Enskild Firma Victor Lisinski, Tyskland
Erik Westbergs Vokalensemble, Piteå/Tyskland
ERIKAS FÖRETAG, Kanada
Esmeralda Music Group, Tyskland, Österrike, Schweiz, Frankrike, Italien, Danmark
Esmeralda Music Group, USA
Filthy Records, Danmark
Firma Johan Berthling, Sverige, Norge, Danmark, Frankrike
Firma Martin Holmlund, Ukraina
Fjällbrudens Sång, Schweiz
Friska Entertainment AB, Kanada
Fuzzbox AB, Tyskland
Gustav Karlström firma, Nepal
GötaFilm AB, Norge, Polen, Tyskland, Holland, Frankrike, Spanien, Danmark
Hilda Music Theatre Art production AB, Japan
IDKA, Institutet för digitala konstarter, Kina
Juicy Peach, Ryssland
Juicy Peach, Spanien
Kenji Rabson ef, Sverige
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, England
Lars Jansson Trio, Japan
Laurin/Bergcrantz Music Productions, Serbien
Livet Nord Kulturproduktion, Holland
Loney Dear AB, Kanada, USA
MaestroMusic booking event, Tyskland, Norge, Schweiz, Österrike och Italien
Magnus Almqvist, Uganda, Kenya & Tanzania
Makaki HB, USA
Matti Bye Ensemble, USA
Misgeld Music, Island, Tyskland
Morfis Bixur, Turkiet
Musik i Syd, Sverige
Peter Fredriksson, Japan
Ravaillac musik och teater ek för, Turkiet
RobRock, England, Skottland, Irland
Sofia Pettersson Band, Hongkong, Kina
Sousoul, Tanzania
Studio 53, Bolivia
Tania Naranjo, Faroe Islands
The Radio Dept., Colombia, Peru, Chile, Brasilien

Teater
Bananteatern, Indien
Folkteatern i Göteborg ek. för., Frankrike, Spanien, Belgien, Rumänien, (Italien)
Sirqus Alfon, Kanada
Stockholm Fringe Fest (Stoff), Stockholm/Brasilien/England
Teater Sagohuset, Paris, Frankrike
Teater Tre, Danmark

Header logo