Produktionsbidrag till yrkesverksamma fria dansgrupper

Första fördelningen 2013

 

Årligt produktionsbidrag
Andersson Dance, 2 100 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)
Björn Säfsten, 1 200 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2013-2015)
CCAP, 2 300 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2011-2013)
Charlotte Engelkes, 500 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2011-2013)
Embla dans & teater, 400 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2011-2013) 
Föreningen dans/Claire Parsons CO, 400 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2011-2013)
Gunilla Heilborn, 2 000 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)
Jeanette Langert, 400 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014) 
Malin Hellkvist Sellén, 1 200 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2013-2015)
Memory Wax, 770 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)
MINNA KROOK DANS, 500 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, 600 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)
Reich+Szyber AB, 1 000 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014) 
Virpi Pahkinen Dance Company, 850 000 (Referensgrupper förordar bidrag 2012-2014)

Produktionsbidrag för 2013
Art Of Spectra, 400 000
Avart Dans & Rörelse, 400 000
BORTALAGET, 400 000
Danskompaniet Spinn, 400 000
E=mc2 Danskonst, 400 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, 300 000
Föreningen Dan Tai, 400 000
Global Art Collaborations/Blanchard, 800 000
Helena Franzén, 850 000
Iraqi Bodies, 400 000
K. Kvarnström & Co., 700 000
MAP Melin Art Performance, 400 000
MELO, 400 000
Re Act, 400 000
RERE/Christina Tingskog, 600 000
Weld, 1 400 000

Projektbidrag
Dansstationen, Superhjältar & Superhjältinnor, 300 000
Hirame, How to be invisible, 200 000
Sidney Leoni, WHITEOUT, 200 000
Ludvig Daae, (re)presentation, 60 000
Zoë Poluch, SO WHAT: non-methods of co-existing, 140 000
D.O.P, Superhjältar & Superhjältinnor, 200 000
Compaso Flamenco, Facetas, 100 000
Shake it Collaborations, Valfritt projekt, 200 000

Samtliga sökande
Alien Dance Company/Elina Elestrand, Dalarna
Andersson Dance, Stockholm
ANISA Dance Production, Stockholm
Anna Källblad, Stockholm
Annette Taranto med ensemble, Stockholm
Art Of Spectra, Västra Götaland
Avart Dans & Rörelse, Stockholm
Björn Säfsten, Västerbotten
BORTALAGET, Stockholm
C/Ompany, Stockholm
Carl Olof Berg, Stockholm
Caroline Östberg Danskonstnär, Stockholm
CCAP, Stockholm
Charlotte Engelkes, Stockholm
Compaso Flamenco, Stockholm
Crowd Company, Västra Götaland
D.O.P, Stockholm
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Danskompaniet Spinn, Västra Götaland
Danskonst i Norr/Nomo Daco, Västerbotten
Dansstationen, Skåne
Dansverk, Västra Götaland
Didar , Stockholm
E=mc2 Danskonst, Västra Götaland
Embla dans & teater, Västra Götaland
Emma Kim Hagdahl, Stockholm
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Västra Götaland
Flamenco Center, Stockholm
Flytande Galleriet, Skåne
Flytande Galleriet/Malin Skoglund, Skåne
Föreningen Dan Tai, Stockholm
Föreningen dans/Claire Parsons Co, Stockholm
Global Art Collaborations/Blanchard, Stockholm
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Gunilla Heilborn, Stockholm
Halla Ólafsdóttir & John Moström, Stockholm
Helena Franzén, Stockholm
Hirame, Västra Götaland
Idella föreningen OCEAN, Stockholm
ilDance, Västra Götaland
Indisk klassisk och folkdansförening RASA DANS, Stockholm
Ingrid Cogne, Stockholm
Iraqi Bodies, Västra Götaland
Jeanette Langert, Västra Götaland
K. Kvarnström & Co., Stockholm
Kompani Nomad, Västra Götaland
KORDA Art Productions Dance Company, Dalarna
Loa Dans Produktion, Västra Götaland
Ludvig Daae, Västra Götaland
Madeleine Karlsson, Stockholm
Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
MAP Melin Art Performance, Stockholm
Maria Naidu, Skåne
Mariana Ortega Flamenco, Skåne
MaudsArt, Uppsala
MELO, Stockholm
Memory Wax, Skåne
MINNA KROOK DANS, Stockholm
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, Uppsala
Nowness KB, Stockholm
Odissi Dansproduktion, Stockholm
Paula de Hollanda, Västra Götaland
Pontus Lidberg Dans, Stockholm
Public Eye, Stockholm
Re Act, Stockholm
Rebecca Chentinell, Stockholm
REFUG-collective, Stockholm
Reich+Szyber AB, Stockholm
RERE/Christina Tingskog, Stockholm
Räserbyrån, Stockholm
RÖRELSEN-koreografer i Skåne, Skåne
Sebastian Lingserius , Stockholm
Shake it Collaborations, Stockholm
Sidney Leoni, Stockholm
Sigge Modigh, Stockholm
Somatic Noise, Skåne
Studio BuJi, Västra Götaland
Susanna Leibovici produktion, Västra Götaland
The Small Ballet, Västra Götaland
Transforma, Stockholm
Uri Turkenich, Stockholm
Virpi Pahkinen Dance Company, Stockholm
W.danceArt, Västra Götaland
Weld, Stockholm
Zoë Poluch, Stockholm
ÖFA-kollektivet, Stockholm

Header logo