Samverkan med tonsättare/kompositör

Andra fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kr
Alien Dance Company, Anton Johansson, 40 000
Atalante, Niklas Rydén, 150 000
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Anna Sóley Tryggvadóttir, 80 000
Caroline Schröder, Caroline Schröder och Julian Vigil, 60 000
Cirkör AB, Samuel "Looptok" Andersson, 110 000
C-Y contemporary, Ulrika Emanuelsson, Peter Bjuhr, Stefan Klaverdal, 120 000
Drottningholms Barockensemble, Tebogo Monnakgotla, 50 000
Ensemble Mimitabu, Johan Svensson, Stine Sörlie, Lina Järnegard, Martin Rane Bauck, Louis Aguirre, 80 000
Fixe Produktion, Anna Roxenholt, 60 000
Flytande Galleriet, Johannes Burström, 75 000
GADA, Bo Wiklund, 80 000
Karin Hellqvist, Ylva Lund Bergner, Joakim Sandgren, 80 000
KROCK, Johan Eriksson, 60 000
Kroumata, Bent Sørensen, 60 000
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Rolf Martinsson, 50 000
Musik i Gryt, Sven David Sandström, 40 000
Musik i Syd, Ivo Nilsson, Lisa Streich, Richard Carrick, Zeena Parkins, 152 000
Musik i Syd, Tobias Broström, 62 000
Musik i Uppland, Andrea Tarrodi, 37 500
mypa musik komanditbolag, Daniel Hjort, 40 000
Norrbottensmusiken Luleå, Lina Nyberg, 40 000
Norrlandsoperan, Mats Larsson Gothe, 300 000
Olle Strandberg PIM, Ripple & Murmur, 70 000
Orionteatern AB, Benny Andersson, 135 000
pianissimo, André Chini, Lise-Lotte Norelius, Joakim Sandgren, 150 000
Rollin Phones ekonomiska förening, Fredrik Högberg och Jörgen Dafgård, 100 000
Scenkonst Västernorrland AB, Fredrik Högberg, 65 000
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Anna Eriksson, Kristina Forsman, Bengt Lundin och Fredrik Hagstedt, 160 000
Stiftelsen O/MODERNT, Ruggero Laganà, 57 000
Stockholm Jazzorchestra, Martin Sjöstedt, 66 500
Studio 53, Ylva Q. Arkvik och Catharina Backman, 80 000
Teater Tre, Johan E. Andersson, 30 000
Öresundsteatern, Mikael Jepson, Jens Andersson, 100 000
Östgötamusiken, Svante Henryson, 70 000
Östgötamusiken, Sven Hagvil, 65 000

Samtliga ansökningar
Alien Dance Company, Anton Johansson, Stockholm
Art Management, Fredrik Österling, VGR
Atalante, Niklas Rydén, VGR
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Anna Sóley Tryggvadóttir, Stockholm
Big Wind, Erik Dahl, VGR
Caroline Schröder, Caroline Schröder och Julian Vigil, Stockholm
caroline östberg danskonstnär, Ylva Q Arkvik, Stockholm
Cirkör AB, Samuel "Looptok" Andersson, Stockholm
C-Y contemporary, Lei Feng Johansson, Stefan Klaverdal, Catharina Backman och Fredrik Hagstedt, Skåne
C-Y contemporary, Ulrika Emanuelsson, Peter Bjuhr, Stefan Klaverdal, Skåne
Drottningholms Barockensemble, Tebogo Monnakgotla, Stockholm
Ensemble Mimitabu, Johan Svensson, Stine Sörlie, Lina Järnegard, Martin Rane Bauck, Louis Aguirre, Stockholm
Eric Ericsons Kammarkör, Benjamin Staern, Stockholm
firma Göran Söllscher, Anna-Lena Laurin, Skåne
Fixe Produktion, Anna Roxenholt, VGR
Flytande Galleriet, Johannes Burström, Skåne
Föreningen för nyskriven dramatik, Marcus Fagerudd, Stockholm
GADA, Bo Wiklund, VGR
Karin Hellqvist, Ylva Lund Bergner, Joakim Sandgren, Stockholm
KROCK, Joe Cutler, Stockholm
KROCK, Johan Eriksson, Stockholm
KROCK, Jun Lee, Stockholm
KROCK, Kate Moore, Stockholm
KROCK, Patrik Jarlestam, Stockholm
Kroumata, Bent Sørensen, Stockholm
Kulturföreningen Wynja, Petter Jiveskog, Gotland
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Rolf Martinsson, Kronoberg
Moneeo, Iréne Sahlin, Per Samuelsson, Gävleborg
Musica Camerata, Molly Kien, Sörmland
Musik i Gryt, Sven David Sandström, Sörmland
Musik i Syd, Ivo Nilsson, Lisa Streich, Richard Carrick, Zeena Parkins, Skåne
Musik i Syd, Jörgen Dafgård, Skåne
Musik i Syd, Martina Tomner, Skåne
Musik i Syd, Staffan Storm, Skåne
Musik i Syd, Tobias Broström, Skåne
Musik i Uppland, Andrea Tarrodi, Uppsala
mypa musik komanditbolag, Daniel Hjort, Skåne
mypa musik komanditbolag, Fredrik Gran, Stockholm
Mårten Falk, Anders Nilsson och Sven-David Sandström, Sörmland
Norrbottensmusiken Luleå, Lina Nyberg, Norrbotten
Norrlandsoperan, Mats Larsson Gothe, Västerbotten
Olle Strandberg PIM, Ripple & Murmur, Stockholm
Orionteatern AB, Benny Andersson, Stockholm
Peter Jansson, Karin Rehnqvist, VGR
pianissimo, André Chini, Lise-Lotte Norelius, Joakim Sandgren, Stockholm
Rollin Phones ekonomiska förening, Fredrik Högberg och Jörgen Dafgård, Stockholm
Scenkonst Västernorrland AB, Andrea Tarrodi, Västernorrland
Scenkonst Västernorrland AB, Fredrik Högberg, Västernorrland
Scenkonst Västernorrland AB, Tobias Broström, Västernorrland
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Anna Eriksson, Kristina Forsman, Bengt Lundin och Fredrik Hagstedt, VGR
Stiftelsen O/MODERNT, Ruggero Laganà, Stockholm
Stiftelsen O/MODERNT, Svante Henryson, Stockholm
Stockholm Jazzorchestra, Martin Sjöstedt, Västernorrland
Studio 53, Ylva Q. Arkvik och Catharina Backman, Stockholm
Teater Tre, Johan E. Andersson, Stockholm
Teateri, Nina Åkerblom Nielsen, Kronoberg
Tre Donne/Process, Sven-David Sandström, Stockholm
Voces Nordicae, Torbjörn Dyrud, Stockholm
Öresundsteatern, Mikael Jepson, Jens Andersson, Skåne
Östgötamusiken, Svante Henryson, Östergötland
Östgötamusiken, Sven Hagvil Östergötland

Header logo