Fonogram

Första fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Adore Music, TBA, Jonas Schwartz, Produktionsstöd, 45 000
Ana Rab (FAMALAM), PSYCHOHAPPY, GNUCCI, Produktionsstöd, 60 000
Anarchistic Heart AB/Control Freak Kitten Records, We Become Ourselves, Rebekka Karijord, Internationellt marknadsstöd, 50 000
Beat Butchers HB, TBA, Le Muhr, Produktionsstöd, 65 000
BIS Records AB, Carl Nielsen: Symfoni nr 4 och 5, Kungl. filharmonikerna/Sakari Oramo, Produktionsstöd, 90 000
BIS Records AB, Franz Schubert: Symfoni nr 3, 4 och 5, Svenska Kammarorkestern/Thomas Dausgaard, Produktionsstöd, 80 000
BIS Records AB, Gunnar Idenstam spelar Debussy och Ravel, Gunnar Idenstam, orgel, Produktionsstöd, 90 000
BIS Records AB, Martin Fröst spelar Brahms, Martin Fröst, klarinett, Produktionsstöd, 80 000
Brus & Knaster AB, TBA, Daniel Karlsson Trio, Produktionsstöd, 60 000
Connective Records, É de Lei!, Miriam Aïda AfroSamba Orchestra, Produktionsstöd, 80 000
Country & Eastern, At Pekkosgården, Pekkos Gustaf och Ellika Frisell, Produktionsstöd, 60 000
Country & Eastern, Xylofonorkestern Stora Blå, Xylofonorkestern Stora Blå, Produktionsstöd, 80 000
dB Music, TYP, Dan Bornemark, Produktionsstöd, 80 000
dB Productions Sweden AB, Carl Nielsen - Works for Violin Vol. 1, Cecilia Zilliacus, Produktionsstöd, 70 000
dB Productions Sweden AB, Carl Nielsen - Works for Violin Vol. 2, Cecilia Zilliacus, Produktionsstöd, 90 000
dB Productions Sweden AB, Nocturnal Shadows, Mårten Falk, Produktionsstöd, 60 000
Deliberate Music AB, Down to Earth, Almaz Yebio, Produktionsstöd, 40 000
Despotz Records, Twiggy Frostbite, Twiggy Frostbite, Produktionsstöd, 40 000
Feeder Sounds, Not Here, Tired Tape Machine, Produktionsstöd, 9 000
Femtastic, Vem e Han, Cleo & Kristin Amparo, Produktionsstöd, 80 000
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Cellostycken, Aina Myrstener, Produktionsstöd, 40 000
Footprint Records AB, Provenance, Anders & Christian Jormin, Grandmother's Dance, Trio Samara, Viv tolerans, Tetra, Characters, Karlsson Barock, Internationellt marknadsstöd, 50 000
Footprint Records AB, Hur länge skall hon vara död, Ensemble Syd, Daniel Hansson, Klezmerkvartett, Produktionsstöd, 90 000
Footprint Records AB, Rattatouille, Markatta, Produktionsstöd, 50 000
found you recordings, TBA, Niklas Persson & Patric Thorman, Produktionsstöd, 30 000
Föreningen Fylkingen UPA, My Last Works, Sten Hanson, Produktionsstöd, 50 000
Föreningen Fylkingen UPA, TBA, Hästköttskandalen, Produktionsstöd, 50 000
GAC Vision, Greetings, Water Booogie System, Produktionsstöd, 35 000
Gammalthea, Beter frå Karlskoga Bärslag (Bitar från Karlskoga Bergslag), Anders Norudde & Per Saxholm, Produktionsstöd, 45 000
Havtorn Records Ekonomisk förening, Ava, Ava, Produktionsstöd, 16 000
Havtorn Records Ekonomisk förening, Bangård, Rasmus Nyvall Kvintett, Produktionsstöd, 25 000
Havtorn Records Ekonomisk förening, Omnejd, Anna Ahnlund, Produktionsstöd, 25 000
HB Gaphals, TBA, Thurneman, Produktionsstöd, 40 000
Headstomp Productions HB, On Ice, Nina K, Produktionsstöd, 90 000
Hoob Ekonomisk Förening, The Sirenades, Lina Nyberg, Produktionsstöd, 80 000
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson, Gemini Gemini, Internationellt marknadsstöd, 50 000
Höga nord rekords HB, Den myten gav dig så lite, Tross, Produktionsstöd, 18 000
Höga nord rekords HB, The effect will last forever, Robert Leiner, Produktionsstöd, 15 000
I Made This, Smaka nya staden, Munnen, Produktionsstöd, 50 000
Imogena AB, TBA, The Groove, Produktionsstöd, 50 000
INGRID på Björngårdsgatan ek.för., TBA, Vulkano, Produktionsstöd, 80 000
Kakafon Records, Vintergäck, Gunnar Källström och De praktiska husgeråden, Produktionsstöd, 50 000
KF Initiativet, Skate Or Die, Trainspotters & Alexander Juneblad, Produktionsstöd, 80 000
Kning Disk, Postmorse, Dan Fröberg & Alexandra E. Lindh, Produktionsstöd, 55 000
konvoj:art, Fortsättning följer, Gush, Produktionsstöd, 50 000
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, TBA, lim, Produktionsstöd, 50 000
Lamour records, No way black, SAW, Produktionsstöd, 50 000
Lasse Z Produktion AB, Vi minns Alice Babs - rariteter du inte hört på skiva förr, Alice Babs, Produktionsstöd, 80 000
Liquorpond St. productions, Wondering In Circles Walking Straight, Two Camels And The River, Produktionsstöd, 30 000
LJ Records, TBA, Susanna Lindeborg/Ove Johansson/Thomas Fanto/Michael Andersson, Produktionsstöd, 50 000
Love will pay the bills AB, Skepp o'hoj, Brevet, Produktionsstöd, 30 000
Marie Samuelsson Tonsättare, Marie Samuelsson Tonsättare, Produktionsstöd, 24 000
Massproduktion, Vägra Raggarna Benzin 3 & 4 - Punk från provinserna 1979-82, 44 olika punk och new waveband från Piteå till Malmö, Produktionsstöd, 80 000
Matrona AB, TBA, Anders Ågren, Produktionsstöd, 90 000
MattiasWac, Charismata, Sa'ra Charismata, Produktionsstöd, 45 000
Mika Pohjola, Das Orchester, Produktionsstöd, 100 000
Musicloverscafe HB Göteborg, Dog Life, Dog Life, Produktionsstöd, 20 000
Månskensorkestern ekonomisk förening, Innan döden – ennen kuolemaa, Darya & Månskensorkestern, Produktionsstöd, 70 000
Notera Sagvik, Pictures of August, Johan Berke Upstairs Five, Produktionsstöd, 40 000
On dit oui, Fyra dagar sol, Gaby and the Guns, Produktionsstöd, 80 000
Pacaya Records, Main Magma Chamber, Lovisa Samuelsson, Produktionsstöd, 80 000
Quality Events of Sweden AB, Thyra, Triakel, Produktionsstöd, 60 000
Queenside, Faller du så faller jag, Pombo, Produktionsstöd, 40 000
Razzia/Family Tree Music AB, Girls, BEATRICE ELI, Produktionsstöd, 80 000
Rhythm of Sweden, Mountain Meeting, Bridget Marsden och Leif Ottosson, Produktionsstöd, 50 000
Rolf Jardemark Musikproduktion, Blue Age, Holmström/Jardemark Kvartett, Produktionsstöd, 50 000
Shiny Ass Records, HMS plays Saralunden, HMS/Saralunden, Produktionsstöd, 40 000
Small House, Interplanetarium, Adam Fransson's Interplanetarium, Produktionsstöd, 40 000
Studio Acusticum, Originals, Erik Westbergs Vokalensemble, Produktionsstöd, 50 000
SwingKids, JOLYMPIX, JOLYMPIX, Produktionsstöd, 80 000
TVR Family Ek. För., Rymdar, Lymland, Produktionsstöd, 50 000
TVR Family Ek. För., s/t, Killers Walk Among Us, Produktionsstöd, 70 000
Wallentin Werliin Handelsbolag, Ballads of Now and When, Wallentin/De Heney/Ullen, Produktionsstöd, 45 000
Wallentin Werliin HB/Repeat Until Death, Together, Fall Apart, Wildbirds & Peacedrums, Produktionsstöd, 70 000
YTF (r) Grammofon, Den Normalfungerande Människans Börda, Jesper Odelberg Band, Produktionsstöd, 80 000

Samtliga ansökningar
Adore Music, Jonas Schwartz
Agnas Musikproduktioner AB, Swing Sling Band
Ajabu! KB, Tiganá Santana
Ana Rab (FAMALAM), GNUCCI
Anarchistic Heart AB/Control Freak Kitten Records, Rebekka Karijord
Barrackas Records, Petra Haraldson
Beat Butchers HB, Le Muhr
Beston Musik, Vattenmannen och Speed
BIS Records AB, Anna Paradiso, cembalo / klavikord
BIS Records AB, Camerata Nordica
BIS Records AB, Christian Poltéra, cello
BIS Records AB, Emil Jonason, Christian Lindberg
BIS Records AB, Gunnar Idenstam, orgel
BIS Records AB, Kungl. filharmonikerna/Sakari Oramo
BIS Records AB, Kungl. Flamländska filharmonikerna/C. Lindberg
BIS Records AB, Martin Fröst, klarinett
BIS Records AB, Steven Isserlis, cello; Olli Mustonen, piano
BIS Records AB, Svenska Kammarorkestern/T. Dausgaard
Blå Rymd AB, Irma Schultz Keller
Blåeld Musik, Biggan o Lasse Dahlberg, Mikael Carlén
Bombini Productions, Anna Louise Andersson
Bomullsrevolution, Therese Åkesson
Branch of Sound Sweden, Atlantic Driftwood
BrightLight Music, Mental Monky Ballet
Brus & Knaster AB, Daniel Karlsson Trio
Brus & Knaster AB, Emma Nordenstam
Brus & Knaster AB, Sofie Livebrant
Butterfly Road Productions AB, My Sound of Silence
Cosmos Music Group, Niklas von Arnold
Country & Eastern, Berger Knutsson Spering, Max Schultz, Niklas Rådström
Country & Eastern, Pekkos Gustaf och Ellika Frisell
Country & Eastern, Xylofonorkestern Stora Blå
Daion Recordings, Daniel Rosenqvist
Dalakollektivet Records, Daniel Pettersson & Maria Jonsson
Dalakollektivet Records, Ian Carr & the various artists
Dalakollektivet Records, Johanna Bölja, Görgen Antonsson, Pär Engman
Dan Axelsson, The Slytest
Daphne Records AB, Anders Ericson
Daphne Records AB, Emmanuel Laville, Fredrik Ekdahl, Simon Crawford-Phillips
dB Music, Dan Bornemark
dB Productions Sweden AB, Cecilia Zilliacus
dB Productions Sweden AB, Cecilia Zilliacus
dB Productions Sweden AB, Mårten Falk
Deliberate Music AB, Almaz Yebio
Despotz Records, Twiggy Frostbite
Diipak Music Productions, Diipak
Dimma Sweden ek. för., Crane Dance Trio
Dimma Sweden ek. för., Kongero
Dimma Sweden ek. för., Peter Rousu och Patrik Andersson
Dimma Sweden ek. för., Sonia Sahlström och Håkan Larsson
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Runar kjeldsberg
Electric Fantastic Sound i Malmö, Diskodiktator
Family Tree Music AB, Anders Björler
Family Tree Music AB, BEATRICE ELI
Family Tree Music AB, Dead soul
Family Tree Music AB, Dead soul
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, Alexander Sjödin
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, Dear Euphoria
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, En Poppel
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, Music is the Weapon
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, Sailor & I
Fashi Media AB / Fashionpolice Records, Sven
Feeder Sounds, Tired Tape Machine
Felicia Konrad, Loud Mouth Records, Cosmic Wash Over
Femtastic, cleo & kristin amparo
Ferna Music, Minnalisa
FireEgg Enterprise AB, FireEgg recordings, Merit Hemingsson
Firework Edition Records, Pär Thörn, Martin Küchen
Firework Edition Records, Sten-Olov Hellström
Firework Edition Records, WOL-performanceduo Lovisa Johansson, Wenche Tankred
Firma Marie Andersson Södernöjen, Marie Andersson
Firma Peter Forsman, Attjolajban
Floodlight Records, Bradwell
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Aina Myrstener
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Parken
Footprint Records AB, Anders & Christian Jormin, Trio Samara, Tetra, Karlsson Barock
Footprint Records AB, Ensemble Syd, Daniel Hansson, Klezmerkvartett
Footprint Records AB, Markatta
Footprint Records AB, S:t Jacobs Kammarkör
Footprint Records AB, Turbulens
Found you recordings, Klas Nevrin Ensemble
Found you recordings, Lena Swanberg & Joakim Simonsson
Found you recordings, Martin Küchen
Found you recordings, Niklas Persson & Patric Thorman
Föreningen Diva, Mikael Rickfors& Maria Blom
Föreningen Fylkingen UPA, Hästköttskandalen
Föreningen Fylkingen UPA, Lary 7
Föreningen Fylkingen UPA, Sten Hanson
Föreningen Fylkingen UPA, Zbigniew Karkowski / Lars Åkerlund
Gain Production, Avatar
Gain Production, Drömriket
Gain Production, Outtrigger
Gammalthea, Anders Norudde & Per Saxholm
Gammalthea, GOODLAND TRIO
Gammalthea, Quilty
Gammalthea, Storm över Sundet
Gammalthea, VILDE
Göteborg Artist Center Vision Ekför, Water Booogie System
Göteborgs Symfoniker AB, Endre Wolf
Hans Olding, Hans Olding/Jaska Lukkarinen Quartet feat. Karl-Martin Almqvist & Mattias Welin
Havtorn Records Ekonomisk förening, Anna Ahnlund
Havtorn Records Ekonomisk förening, Ava
Havtorn Records Ekonomisk förening, Rasmus Nyvall Kvintett
HB Gaphals, Class of kill´em high
HB Gaphals, Den Svenska Björnstammen
HB Gaphals, Growing Pains
HB Gaphals, Shrine
HB Gaphals, Thurneman
Headspin Recordings, Oddjob
Headstomp Productions HB , Elin Ruth
Headstomp Productions HB , Linnea Olsson
Headstomp Productions HB , Nina K
Headstomp Productions HB , Sophie Zelmani
Hoob Ekonomisk Förening, Lina Nyberg
Hoob Ekonomisk Förening, Per Störby Jutbring
Hoob Ekonomisk Förening, The Other Woman
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson
Hybrism Music AB, Postiljonen
Hybrism Music AB, Big Fox
Hybrism Music AB, Azure Blue
Hybrism Music AB, Maasai
Håkan Olsson, Basko Believes
Håkan Olsson, Ellen Sundberg
Häpna, Tape
Höga nord rekords HB, Robert Leiner
Höga nord rekords HB, Tross
I Made This, Munnen
Idas Apolonia ekonomisk förening, Resan till Apolonien
Imogena AB, Bjærv Encounters
Imogena AB, Mikael Isaksson
Imogena AB, Ronny Johansson
Imogena AB, The Groove
INGRID på Björngårdsgatan ek.för., Tussilago
INGRID på Björngårdsgatan ek.för., Vulkano
Inifrån, Daniel Östersjö
Kakafon Records, Gunnar Källström och De praktiska husgeråden
Kakafon Records, Marcus Svensson
KF Initiativet, Trainspotters & Alexander Juneblad
Kning Disk, dan fröberg & alexandra e. lindh
Kning Disk, Jerry Johansson
Kning Disk, Racket And Ball
Kning Disk, Ripple & Murmur
Kning Disk, The Second Hand Orchestra
Konfonium Audio AB, Sara Möller
Kontra-Musik Möllevången, TM404
konvoj:art, Gush
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, lim
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, Mats Ingvarsson"s HOPE
Lamour records, SAW
Lasse Z Produktion AB, Alice Babs
Laurin/Bergcrantz Music Prod., Camerata Nordica, Terje Tønnesen, Magnus Båge, Ingrid Lindskog
Levant, Berrin Sahin, Levant Oriental
Liquorpond St. productions, Two Camels And The River
Lisa Nyberg, Lisa Nyberg
Lise&Gertrud AB, Lise&Gertrud
LJ Records, Susanna Lindeborg/Ove Johansson/Thomas Fanto/Michael Andersson
Lobotom Records AB, Agent Side Grinder
lolpop, The Moves
Lovande Projekt AB, Linda Ström
Lovande Projekt AB, Oscar Danielson
Love will pay the bills AB, Brevet
Lovely Records, Leo Skäggmansson
Lundgren Music,
Lundgren Music, Celia Mur & Gustav Lundgren
Lundgren Music, Gustav Lundgren, Eva Slongo, Edouard Pennes, Aurélin Trigo, Cecilia Krull, Michael Gimen
Mamma Måd, Mamma Måd
Margit Music, Åsa Gustafsson
Marianne Ndiaye , Mary N"diaye
Marie Samuelsson Tonsättare, Marie Samuelsson Tonsättare
Massproduktion i Sundsvall AB, 44 olika punk och new waveband från Piteå till Malmö
Massproduktion i Sundsvall AB, Lars Bygdén
Massproduktion i Sundsvall AB, Massmedia/Vacum/Förbjudna Ljud/Pizzoar/The same/Invasion/Brända Barn/Diestinct/Rasta H.mfl
Massproduktion i Sundsvall AB, Red Mecca
Massproduktion i Sundsvall AB, The Confusions
Matrona AB, Anders Ågren
MattiasWac, Sa"ra Charismata
Mediacottage AB, Maria Zeitou
Mediacottage AB, New5ense
Mediacottage AB, RISE AND SHINE
Mediacottage AB, The Damn Helmets
Mediacottage AB, Walerié
Menial recordings, Ascorbite
MiamiMiao AB/To whom it may concern., iamamiwhoami
Micaela Gustafsson Firma, Micaela Gustafsson
Mika Pohjola, Das Orchester
Mika Pohjola, Kerstin Frödin-Chrichan Larson-Peter Lönnerberg
MiLe Music, Loveflowers
Miriam Sarghini Aida, Miriam Aïda AfroSamba Orchestra
Miriam Sarghini Aida, Miriam Aïda AfroSamba Orchestra
MMYH Records, Steinar Aadnekvam
Moodgarden, Adrian Modiggård
Moody Maraccas, Lighthouse
Moserobie Music Production, Jonas Kullhammar
Moserobie Music Production, Nacka Forum
Moserobie Music Production, Torbjörn Zetterberg
Mowinde, Flux windemo landin fält
Musichelp sweden ab, Frantic Sunday
Musichelp sweden ab, Like Swimming
Musichelp sweden ab, Me The Tiger
musicloverscafe HB göteborg, Dog Life
musicloverscafe HB göteborg, Peeter Uuskyla
Månskensorkestern ekonomisk förening, Darya & Månskensorkestern
NARQUA SYSTEM-BOSSMOND MEDIA, ALEX KINGSLEY MORGAN.AFROMYTH MUSIC
Nataraj Records, Kolonien
NBS RECORDS, Cold As Hell
Netone, Jimmy Wahlsteen
Nordic Tunes, Göran Månsson, Göran Månsson Band samt Nordiska Kammarorkestern
Notera Sagvik, Håkan Goohde Trio
Notera Sagvik, Johan Berke Upstairs Five
Notera Sagvik, Shifts
Notera Sagvik, Stefan Lindgren
Novoton AB, Then Comes Silence
On dit oui, Gaby and the Guns
Oskar Cedermalm/Fuzzoramarecords, Truckfighters
Oskar Cedermalm/Fuzzoramarecords, Truckfighters
Pacaya Records, Lovisa Samuelsson
Peter Nordberg produktion / Hvilan grammofon, Peter Nordberg
Playground Music Scandinavia AB,
Playground Music Scandinavia AB, Anna Järvinen
Quality Events of Sweden AB, Triakel
Queenside, Pombo
Quica Records, Le Jazz Cool: U. Adåker, K. Andersson, D. Tilling, K. Lind, C. Rasmusson
Reach Up Music, FHL Trio
Reach Up Music, The Quiet Nights Orchestra
Rent mjöl AB, Stereo Explosion
Resursförstärkaren, Oskar Schönning (grupp) + Anja Bigrell och Malin Ahlberg
Rexius Records, Norrsköld
Rhythm Ace Recordings, Eve and the Last Waltz
Rhythm of Sweden, Bridget Marsden och Leif Ottosson
Rolf Jardemark Musikproduktion , Holmström/Jardemark Kvartett
Rolf Jardemark Musikproduktion , Jardemark/Aronsson/Källfeldt Trio
Romeo & Julia Kören, Romeo & Julia Kören
Samsson Music, Godiva
Sandkvie Studio AB, Mikael Öberg, Emma Ahlberg, Erik Ronström
Schhh Production AB, HR
Schhh Production AB, Lise-Lotte Norelius
Schhh Production AB, Mathias Josefson
Schmalensee Produktion, Filip Jers Quartet
Shiny Ass Records, HMS/Saralunden
Sincerely Yours, CEO
Skivbolaget National i Sverige AB, Luna Green
Small House, Adam Fransson"s Interplanetarium
Small House, Erik Lindeborg"s Stockholm-Barcelona Connection
Smashing Time, Archipelago
Smashing Time, Pretties for you
Sofia Härdig Music, Sofia Härdig
Sofia Härdig Music, Sofia Härdig
Some more, The Vanjas
SONG BIRCH AB/label259, Caviare Days
SONG BIRCH AB/label259, Youniverse
Start Klart Records, Elvings Spelmanskapell
Strangers Candy, Humfree Bug Art
Strindberg & Bring AB(Voz Alta Records/Trewetha Records), Professor Johan Bring
Studio Acusticum, Erik Westbergs Vokalensemble
Stupidity HB / Go Fast Records, Stupidity
Subliminal sounds, Skenet
Svedberg musik och teater AB, Roger Svedbergs Fantasiorkester
SwingKids, JOLYMPIX
SwingKids, Parham
The Gothenburg Combo HB, The Gothenburg Combo
The Grand Trick, Sveket
This Is Pop 2007, Pool Hall Richard
tomas melinder, Idle Hands & The Devil"s Playthings
Tona Serenad, Directorsound
Tona Serenad, Domotic
TVR Family Ek. För., Killers Walk Among Us
TVR Family Ek. För., Lymland
TVR Family Ek. För., Solander
Vacaloca Productions, This Other Space
Wallentin Werliin HB/Repeat Until Death, Wildbirds & Peacedrums
Wallentin Werliin, Wallentin/De Heney/Ullen
Venta Artists AB, en spelmansorkester
ViciSolum Productions, Loch Vostok
ViciSolum Productions, Malrun
ViciSolum Productions, One Hour Hell
ViciSolum Productions, Solace Of Requiem
ViciSolum Productions, Souldrainer
Wife AB, Grande Roses
Wife AB, Samling
WOLFFHAUSS, Anna von Hausswolff
von Hofsten Produktion/Soul Dog Records, Anders von Hofsten
Wonderland Records, Emmon
Yamandu music, Tango kvintett, solist, slagverkare och Örnsköldsvik kammarkör
YTF (r) Grammofon, Jesper Odelberg Band
YTF (r) Grammofon, Kerstin Forslund, vissångerska
Ågrens Musikaliska, Kråkan & Busarna, Linda Gail Lewis, B. Bremner, Sean Tyla, R. Fulks mfl

Header logo