Fria aktörer inom dansområdet

Tredje fördelningen

26 mars 2014

Beviljade bidrag, belopp i kronor
ZebraDans/Z-dansproduktion, ÖFA:Monster, 400 000
Rachel Tess/Dancer/Choreographer, Souvenir, 135 000
Dansens Hus, Dans <3 Stockholm, 400 000
SITE Sweden, The Mentouring Scheme, 150 000
Helena Byström, Blånagla, 200 000
Intresseförening Härjedalens Kulturcentrum, Golvkonst, 100 000
Dansens Hus, ICE HOT Oslo 2014, 130 000
Anna Johansson, "Föreställningar om samtiden", 300 000
ZebraDans/Z-dansproduktion, Om en person, 300 000
Shake it Collaborations, Roses and beans, 80 000
Föreningen dans/CLAIREPARSONS CO, Marmelad/Marmalade/Marmeladen, 180 000
Göteborgs Dans & Teater Festival, Göteborgs Dans & Teater Festival 2014, 800 000
Interim kultur AB (svb)/Dinis Machado, Black Cats Can See In The Dark But Are not Seen, 10 500
Compagnie Jus de la Vie, Lucky, 200 000
Af Dalmatinerhjärta, The Order of Dance, 100 000
armar&ben, The life and times of Ms. Karen Henderson, 135 000
Meliki Frost, Imprint, 280 000
Vq international AB/Viktor Fröjd Dans, TUGG, 200 000
Efter Lazarus Björn Elisson Kompani, De Allvetande Hundarna III, 200 000

Samtliga ansökningar

Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, Uppsala
stephopp ab, Stockholm
Sardine Sauvage, Skåne
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
ZebraDans/Z-dansproduktion, Stockholm
Rachel Tess/Dancer/choreographer, Skåne
Dansens Hus, Stockholm
Walk and Talk Company, Stockholm
ilDance, Västra Götaland
SITE Sweden, Stockholm
Bibu AB (Bibu – nationell scenkonstbiennal för barn och unga AB), Skåne
Creative Sweden, Skåne
ZebraDans/Z-dansproduktion, Stockholm
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Västra Götaland
Klockrovdjuret, Stockholm
Helena Byström, Stockholm
Rörelsen – koreografer i Skåne, Skåne
TL Production, Stockholm
Intresseförening Härjedalens Kulturcentrum, Jämtland
Björn Elison Kompani, Stockholm
Dansens Hus, Stockholm
MaudsArt, Uppsala
c.off, Stockholm
Anna Johansson, Blekinge
ZebraDans/Z-dansproduktion, Stockholm
Danskonst i Norr, Västerbotten
Sigge Modigh/Can I Do This?, Stockholm
Skandinaviska wushu & kinesiska kulturforeningen, Södermanland
Danscentrum Syd, Skåne
Kompani Nomad, Västra Götaland
aliEn Dance Company, Stockholm
MKDansprod/Focus Dance, Uppsala
Interim kultur AB (svb), Stockholm
Bastardproduktion, Stockholm
C/Ompany, Stockholm
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Shake it Collaborations, Stockholm
Interim kultur AB (svb), Stockholm
Maria Reihs, Skåne
Jeanette Langert AB, Västra Götaland
Säfsten Produktion AB, Västerbotten
Eva Sidén/Gamla stans Musik&Produktion, Stockholm
Föreningen dans/CLAIREPARSONS CO, Stockholm
Tromäki Dance Company, Östergötland
Caroline Östberg Danskonstnär, Stockholm
941223-2218, Västerbotten
Göteborgs Dans & Teater Festival, Västra Götaland
Embla dans & teater ekonomisk förening, Västra Götaland
VÄRKET, Stockholm
Interim kultur AB (svb), Stockholm
Patrik Häggström produktion, Norrbotten
PAiN – Performance Art i Norr, Västerbotten
Molnet, Stockholm
Danskompani MARIPOSA, Stockholm
Avart Dans & rörelse, Stockholm
Christine Floderer enskild firma, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, Stockholm
Af Dalmatinerhjärta, Stockholm
armar&ben, Skåne
Meliki Frost, Stockholm
Danscentrum Stockholm, Stockholm
Carrasco Dance Company, Stockholm
Somos-Som oss! By Lisa Janbell, Stockholm
Not Convinced Art- and Performance Collective, Skåne
The Art & Confusion Project, Skåne
Big Wind, Västra Götaland
M.A.P. Melin Art Performance Production, Stockholm
Vq international AB, Stockholm
Erik Linghede PIM, Stockholm

Header logo