Fria musikgrupper

Verksamhets- och projektstöd 2015

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
40f, Verksamhetsbidrag, 40 000
Ahlberg, Ek & Roswall, Verksamhetsbidrag, 60 000
Ale Möllers Trio (AM3), Projektbidrag, 60 000
Amanda Sedgwick Quintet, Projektbidrag, 40 000
Amason, Projektbidrag, 40 000
AMAZONAS, Verksamhetsbidrag, 40 000
ANGLES 9, Verksamhetsbidrag, 50 000
Ann-Sofi Söderkvist Jazz Orchestra, Verksamhetsbidrag, 180 000
Apolonia, Verksamhetsbidrag, 70 000
ÁRA, Verksamhetsbidrag, 60 000
Asha Ali + Band, Projektbidrag, 40 000
Atomic, Verksamhetsbidrag, 100 000
Axelsson & Nilsson duo, Verksamhetsbidrag, 80 000
Basco, Projektbidrag, 40 000
Beata Bermuda, Verksamhetsbidrag, 50 000
Beches Brew, Verksamhetsbidrag, 60 000
Berger Knutsson Spering, Verksamhetsbidrag, 40 000
Bobo Stenson Trio, Verksamhetsbidrag, 100 000
Calle Real, Verksamhetsbidrag, 60 000
Casey Moir Band, Verksamhetsbidrag, 40 000
Cilla och Patrick, Projektbidrag, 50 000
City Nights, Projektbidrag, 40 000
Cult of Luna, Projektbidrag, 50 000
Cure-a-Phobia, Projektbidrag, 40 000
Curious Chamber Players, Verksamhetsbidrag, 120 000
Dahlkvistkvartetten, Projektbidrag, 60 000
Daniel & Emma Reid, Verksamhetsbidrag, 60 000
Daniel Karlsson trio, Projektbidrag, 40 000
DARK HORSE, Projektbidrag, 40 000
David's Angels, Verksamhetsbidrag, 40 000
Den Stora Vilan, Verksamhetsbidrag, 40 000
Dorftrottel HB, Verksamhetsbidrag, 80 000
Dreamers" Circus, Verksamhetsbidrag, 50 000
Drottningholms Barockensemble, Verksamhetsbidrag, 320 000
Duo Annika Skoglund - Carl-Axel Dominique, Verksamhetsbidrag, 50 000
Duo Ego, Verksamhetsbidrag, 40 000
Duo Gelland, Verksamhetsbidrag, 150 000
Duo Kristine Scholz - Mats Persson, Verksamhetsbidrag, 150 000
Duo Naranjo-Weurlander, Verksamhetsbidrag, 60 000
Elin Larsson Group, Verksamhetsbidrag, 60 000
Ellika, Solo & Rafael, Verksamhetsbidrag, 60 000
Emilia Amper, Verksamhetsbidrag, 60 000
Ensemble Flatterie, Verksamhetsbidrag, 80 000
Ensemble Makadam, Verksamhetsbidrag, 40 000
Ensemble Mimitabu, Verksamhetsbidrag, 80 000
Ensemble Villancico, Verksamhetsbidrag, 110 000
Ensemble Yria, Verksamhetsbidrag, 100 000
Erik Westbergs Vokalensemble, Verksamhetsbidrag, 110 000
Faela!, Verksamhetsbidrag, 80 000
FARVEL (isabel sörling farvel), Verksamhetsbidrag, 60 000
Filip Jers Quartet, Projektbidrag, 40 000
FIRE! & FIRE! ORCHESTRA, Verksamhetsbidrag, 100 000
firma mats gustafsson / the thing, Verksamhetsbidrag, 140 000
Frantic Amber, Projektbidrag, 40 000
Fredrik Kronkvist Quartet, Verksamhetsbidrag, 80 000
Föreningen Vokalharmonin, Verksamhetsbidrag, 100 000
GAC/Tesla, Verksamhetsbidrag, 60 000
Gageego!, Verksamhetsbidrag, 200 000
Giovannikvartetten, Projektbidrag, 40 000
Goran Kajfes Subtropic Arkestra, Verksamhetsbidrag, 70 000
Gothenburg Gadjos, Verksamhetsbidrag, 60 000
Groupa, Verksamhetsbidrag, 50 000
Gunnel Mauritzson Band, Projektbidrag, 40 000
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Verksamhetsbidrag, 80 000
Gustav Lundgren Trio, Projektbidrag, 40 000
Göteborg Baroque, Verksamhetsbidrag, 130 000
Haga Duo, Verksamhetsbidrag, 40 000
Hanna Elmquist Band, Projektbidrag, 40 000
Hazelius Hedin (HH), Verksamhetsbidrag, 80 000
Hidden Mother, Verksamhetsbidrag, 40 000
Hoven Droven, Verksamhetsbidrag, 80 000
Huaröds Kammarorkester, Verksamhetsbidrag, 200 000
Huntress Bow, Projektbidrag, 40 000
Hurula, Projektbidrag, 40 000
Ideella föreningen Frispel, Verksamhetsbidrag, 100 000
INVSN, Projektbidrag, 50 000
Irmelin, Verksamhetsbidrag, 80 000
Isildurs Bane, Verksamhetsbidrag, 90 000
Jacob Karlzon 3, Verksamhetsbidrag, 80 000
Jaerv, Projektbidrag, 40 000
Jafar Hasan Aboud & Mazguf Ensemble, Projektbidrag, 60 000
Jakob Norgren Jazz Orchestra/Big Band Splash, Verksamhetsbidrag, 70 000
Jazzmys, Verksamhetsbidrag, 100 000
Jeanette Lindström, Verksamhetsbidrag, 80 000
Jennie Abrahamson, Projektbidrag, 40 000
Jidder, Verksamhetsbidrag, 40 000
Jonas Åkerlund & Josefina Paulson, Projektbidrag, 40 000
Josefine Lindstrand Band, Verksamhetsbidrag, 60 000
Kaja, Verksamhetsbidrag, 90 000
KammarensembleN, Verksamhetsbidrag, 450 000
Karlsson Barock, Verksamhetsbidrag, 110 000
Kebnekajse, Projektbidrag, 40 000
Klabbes Bank, Verksamhetsbidrag, 60 000
Kommunala gubbar, Projektbidrag, 60 000
Kongero, Verksamhetsbidrag, 50 000
Kraja, Verksamhetsbidrag, 100 000
Krister Jonsson Deluxe, Projektbidrag, 40 000
Kristian Anttila, Verksamhetsbidrag, 50 000
Krock, Verksamhetsbidrag, 110 000
Kroumata, Verksamhetsbidrag, 485 000
Kvintetten Som Sprängdes, Projektbidrag, 40 000
Könsförrädare, Projektbidrag, 50 000
Lajka, Projektbidrag, 40 000
LANDAEUS TRIO, Verksamhetsbidrag, 60 000
Lars Jansson Trio, Verksamhetsbidrag, 60 000
Lecheburre, Projektbidrag, 50 000
Lelo Nika & Friends, Verksamhetsbidrag, 80 000
LES BIG BYRD, Projektbidrag, 40 000
Limbohofvet, Projektbidrag, 40 000
Lina Nyberg Band, Verksamhetsbidrag, 80 000
Linnea Olsson, Projektbidrag, 40 000
Long Kalsong Records HB, Verksamhetsbidrag, 60 000
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Verksamhetsbidrag, 50 000
LSD (Lindborg, Sjöstedt & Daniel), Verksamhetsbidrag, 40 000
Lyy, Verksamhetsbidrag, 40 000
Lönnebergakvartetten, Projektbidrag, 40 000
Magnus Öström, Verksamhetsbidrag, 50 000
Maia Hirasawa Trio, Projektbidrag, 40 000
Malin Foxdal Band, Verksamhetsbidrag, 60 000
Mamma Måd band, Verksamhetsbidrag, 70 000
Mariam The Believer, Verksamhetsbidrag, 80 000
Marin/Marin, Verksamhetsbidrag, 70 000
Markatta Musikteater, Verksamhetsbidrag, 180 000
Mathias Algotsson trio, Verksamhetsbidrag, 50 000
Matti Bye Ensemble, Verksamhetsbidrag, 40 000
Mattias Perez Trio, Verksamhetsbidrag, 80 000
Midaircondo, Verksamhetsbidrag, 80 000
Miriam Aïda Afro Samba Orchestra, Verksamhetsbidrag, 40 000
Miriam Aïda Trio, Verksamhetsbidrag, 70 000
Moivi, Projektbidrag, 40 000
Moneeo, Verksamhetsbidrag, 40 000
MonoMono, Projektbidrag, 40 000
Mother Jack, Verksamhetsbidrag, 40 000
Moustad, Verksamhetsbidrag, 50 000
MOZ trio, Projektbidrag, 40 000
MUSICMUSICMUSIC, Verksamhetsbidrag, 70 000
Musik gruppen Golbang, Projektbidrag, 40 000
Musikföreningen Athinas Pireus, Verksamhetsbidrag, 70 000
Musikföreningen Babian, Verksamhetsbidrag, 40 000
Musikgruppen RAA, Verksamhetsbidrag, 80 000
Musikteater Jag är här nu!, Verksamhetsbidrag, 130 000
Musikteater Unna, Verksamhetsbidrag, 60 000
Mynta, Verksamhetsbidrag, 60 000
n Dråm, Verksamhetsbidrag, 40 000
NACKA FORUM, Verksamhetsbidrag, 80 000
Nadin & Gabriel, Projektbidrag, 60 000
Naoko Sakata Trio, Projektbidrag, 40 000
New Places Orchestra, Verksamhetsbidrag, 130 000
New Tide Orquesta, Verksamhetsbidrag, 80 000
Nike & Röda Orkestern, Verksamhetsbidrag, 60 000
Nils Berg Cinemascope, Verksamhetsbidrag, 70 000
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio, Verksamhetsbidrag, 70 000
Nordic Raga Quartet, Projektbidrag, 40 000
Nordic, Verksamhetsbidrag, 90 000
Nos Honks, Verksamhetsbidrag, 40 000
Nyman/Levin, Projektbidrag, 39 352
Olov Johansson & Catriona McKay, Projektbidrag, 40 000
Orkester pop, Verksamhetsbidrag, 50 000
Parizad, Projektbidrag, 40 000
Partiet, Projektbidrag, 50 000
pärlor för svin, Verksamhetsbidrag, 100 000
Radiolaria HB/Tape, Projektbidrag, 40 000
Ralsgård & Tullberg, Verksamhetsbidrag, 40 000
rebaroque/ stockholms barockorkester, Verksamhetsbidrag, 200 000
Rhythm Art Duo, Verksamhetsbidrag, 60 000
Rydvall/Mjelva, Verksamhetsbidrag, 40 000
Räfven, Verksamhetsbidrag, 100 000
SallySwag, Projektbidrag, 50 000
Sandén-Nygårds-Carr, Verksamhetsbidrag, 50 000
Sarah Riedel Band (fd Sarah Riedel Timeline), Verksamhetsbidrag, 60 000
Savor de Ladino, Projektbidrag, 40 000
Saxofonkvartetten Rollin Phones, Verksamhetsbidrag, 60 000
Serengeti, Verksamhetsbidrag, 40 000
Seval, Verksamhetsbidrag, 50 000
Sidén Hedman duo, Verksamhetsbidrag, 70 000
SIMBI, Projektbidrag, 40 000
Simone Moreno & Os Lourinhos, Projektbidrag, 40 000
Siri Karlsson, Verksamhetsbidrag, 50 000
Sisters of Invention Duo, Projektbidrag, 40 000
Sjöströmska kvartetten, Projektbidrag, 40 000
Skenet, Projektbidrag, 40 000
Skraeckoedlan, Projektbidrag, 40 000
Skrotorkestern, Projektbidrag, 60 000
Sofie Livebrant (SL), Verksamhetsbidrag, 60 000
Soil Collectors, Verksamhetsbidrag, 50 000
Solander, Verksamhetsbidrag, 50 000
Sousou & Maher Cissoko, Verksamhetsbidrag, 90 000
SQ (aka Sound Quartet), Verksamhetsbidrag, 50 000
Stahlhammer Klezmer Classic + A. Kalmering, Verksamhetsbidrag, 60 000
Stenhammar Ekonomisk Förening, Verksamhetsbidrag, 70 000
Stockholm Jazzorchestra, Verksamhetsbidrag, 350 000
Stockholm Lisboa Project, Verksamhetsbidrag, 70 000
Stockholm Vodou Orchestra, Projektbidrag, 40 000
Strändernas Svall, Verksamhetsbidrag, 40 000
Studio 53, Verksamhetsbidrag, 400 000
Svenska Kammarkören, Verksamhetsbidrag, 80 000
Süperstar Orkestar, Verksamhetsbidrag, 70 000
Tarabband, Projektbidrag, 60 000
Teresa Indebetou Band, Projektbidrag, 40 000
Tetra, Verksamhetsbidrag, 130 000
The Electrics, Verksamhetsbidrag, 50 000
The Gothenburg Combo HB, Verksamhetsbidrag, 140 000
The Great Learning Orchestra (GLO), Verksamhetsbidrag, 80 000
The New Songs, Verksamhetsbidrag, 50 000
The Splendor, Verksamhetsbidrag, 60 000
There are no more four seasons, Verksamhetsbidrag, 60 000
Thundermother, Projektbidrag, 40 000
Thymeshift, Projektbidrag, 40 000
Time is a mountain, Projektbidrag, 40 000
Tollvan Big Band, Verksamhetsbidrag, 300 000
Tranotra, Verksamhetsbidrag, 40 000
Triakel, Verksamhetsbidrag, 80 000
Trinity, Verksamhetsbidrag, 50 000
Trio Trespassing, Verksamhetsbidrag, 40 000
Trummor & Orgel, Projektbidrag, 40 000
Ullén-de Heney duo, Verksamhetsbidrag, 100 000
Ulrika Boden Band, Verksamhetsbidrag, 40 000
Ulrika Bodén med vänner, Verksamhetsbidrag, 60 000
Ulrika Gunnarsson & Jonas Åkerlund, Projektbidrag, 40 000
UmeDuo, Verksamhetsbidrag, 50 000
Varieté Velociped, Verksamhetsbidrag, 90 000
Vattenmannen och Speed, Projektbidrag, 50 000
Velodrône, Projektbidrag, 40 000
Vindla String Quartet, Projektbidrag, 40 000
Voces Nordicae, Verksamhetsbidrag, 100 000
Väsen, Verksamhetsbidrag, 150 000
Väärt, Verksamhetsbidrag, 60 000
Wasa Express, Projektbidrag, 40 000
Water Boogie System, Projektbidrag, 40 000
Wildbirds & Peacedrums, Projektbidrag, 100 000
ZPR string trio ek för, Verksamhetsbidrag, 80 000
Östblocket, Verksamhetsbidrag, 40 000

Samtliga sökande
40f
75öre
A Projection
Ahlberg, Ek & Roswall
Ale Möllers Trio (AM3)
Almaz Yebio group
Almaz Yebio/Aaron Parks duo "Art of song"
Amanda Sedgwick Quintet
Amani Mini
Amason
AMAZONAS
Anda
Andra Generationen
Andreas Hourdakis Trio
ANGLES 9
Ann-Sofi Söderkvist Jazz Orchestra
Anna Cederquist band
Anna Högberg Attack!
Anna Lundqvist Brass Magic
Anna Lundqvist Quintet
Anna Stadling
Annakarenina
Apolonia
ÁRA
Asha Ali + Band
Atomic
Axelsson & Nilsson duo
Babajaga
Basco
Bass, Bone & Dark Matter
Beata Bermuda
Beches Brew
Berger Knutsson Spering
Big Fox
Björn Jansson Quintet
Blackwater
Blood Music
Blue Naná
Bobo Stenson Trio
℅ Levander
Calle Real
Camilla Åström & Kompanjonerna
Carcas Choral Association
Casey Moir Band
CelsoPaco & Dynamo de Luxe
Charta 77
Cilla och Patrick
City Nights
Claranna & Ljudstråle
Concertino Internazionale
Cult of Luna
Cure-a-Phobia
Curious Chamber Players
Dahlkvistkvartetten
Daniel & Emma Reid
Daniel Karlsson trio
Daniel Pettersson & Maria Jonsson
DARK HORSE
David's Angels
DDNNAA
Death Team
den Orkestern
Den Stora Vilan
Descend
DIABOLICAL
Diipak och band
Dog Life
Dorftrottel HB
Dreamers" Circus
Drottningholms Barockensemble
Duo Annika Skoglund - Carl-Axel Dominique
Duo Ego
Duo Gelland
Duo Kristine Scholz - Mats Persson
Duo Monica Dominique - Palle Danielsson
Duo Naranjo-Weurlander
East of Someday
Ed Wall
Elin Dahl Group
Elin Larsson Group
Ellika, Solo & Rafael (korrigerat fråna ansökan)
Elmquist/Kallerdahl Kombo
Emil Brandqvist Trio
Emil Strandberg
Emil&Peter
Emilia Amper
Ensemble Flatterie
Ensemble Makadam
Ensemble Mimitabu
Ensemble Villancico
Ensemble Yria
Erik Lindeborg's Stockholm-Barcelona Connection
Erik Westbergs Vokalensemble
Eriksson/Jacobsson
Faela!
FARVEL (isabel sörling farvel)
Feivel
Filip Jers Quartet
FIRE! & FIRE! ORCHESTRA
firma mats gustafsson / the thing
Fläskkvartetten
Folk o' Folklore
Folkvang
Forsman Four
Frantic Amber
Frantic Sunday
Fredrik Kronkvist Quartet
FREELEVEL
Friska Viljor
Föreningen Vokalharmonin
G2
GAC/Tesla
Gageego!
Giovannikvartetten
Goran Kajfes Subtropic Arkestra
Gothenburg Gadjos
Grizzly
Groupa
Gunnar Källström och de praktiska husgeråden
Gunnel Mauritzson Band
Gustaf Sjökvists Kammarkör
Gustav Lundgren Trio
Göteborg Baroque
Göteborgs Opera Duo
Haga Duo
HAKAN VRESKALA BANDET
Hanna Elmquist Band
Hans Olding/Jaska Lukkarinen Quartet feat. Karl-Martin Almqvist
Hazelius Hedin (HH)
Heavy Tiger (HT)
Hej Opera
Helena & The Jazzcap
Helena Ek/Peter Janson
Hidden Mother
HoJ
Homecraft
Hoven Droven
Huaröds Kammarorkester
Huntress Bow
Hurula
Håkan Broström Quartet
I Underlandet
Ideella föreningen Frispel
INVSN
Irmelin
Isabel Sörling Trio
Isildurs Bane
Jacob Karlzon 3
Jaerv
Jafar Hasan Aboud & Mazguf Ensemble
Jagsvag
Jakob Norgren Jazz Orchestra / Big Band Splash
Jazzmys
Je Suis!
Jean and the Mean machine
Jeanette Lindström
Jennie Abrahamson
JETS
Jidder
Johan Björklund Dynamic Flavours
Johan Hjalmarsson Oktett
Johan Piribauer & Gruvtolvan
JOLYMPIX
Jonas Åkerlund & Josefina Paulson
Josefine Lindstrand Band
Juha Mulari
Kaira
Kaja
KammarensembleN
Karina Kampe med Three Small Giants
Karlsson Barock
Katzen Kapell
Kebnekajse
Kill Kill Pussycat
Kiosk
Klabbes Bank
Klara Hellgren DUO Mika Takehara
Klas Nevrin Ensemble & Trio
Kolonien
kommunala gubbar
Kongero
Kontur (jazztrio) och Vindla (stråkkvartett)
Kraja
Krister Jonsson Deluxe
Kristian Anttila
Kristian Persson Elements
Kristoffer & The Harbour Heads (korrigerat fråna ansökan)
Krock
Kroumata
Kvintetten Som Sprängdes
Könsförrädare
La Liga Habanera
Lajka
Lanaya Band
LANDAEUS TRIO
Lars Bygdén
Lars Danielsson Kvartett
Lars Jansson Trio
Laurin/Bergcrantz Project Featuring Victor Lewis
LE Music/ Lisen Elwin med band
Le Système
Lecheburre
Lelo Nika & Friends
LES BIG BYRD
Lilla Sagosångsteatern ( Åsa Håkansson Gitte Pålsson)
Limbohofvet
Lina Nyberg Band
Lindha Kallerdahl GOLD
Linnea Olsson
Lipparella
Lisa Björänge Quintet
Lisa Nordström/Mika Takehara
Lisa och Josefine
Long Kalsong Records HB
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye
LSD (Lindborg, Sjöstedt & Daniel)
Luna Green
Lyy
Långbacka/Rydberg
Lönnebergakvartetten
Madeleine Östlun Band
Magnus Öström
Maia Hirasawa Trio
Malin Foxdal Band
MalvaKvartetten
Mamma Måd band
Marcks Brothers
Mariam The Believer
Marielle & Co
Marin/Marin
Markatta Musikteater
MARTINA & OWE ALMGREN QUARTET
Mary & Haninge Muiksklasser
Mathias Algotsson trio
Mats Ingvarsson's HOPE
Matti Bye Ensemble
Mattias Perez Trio
Merit Hemmingson duo
Meshuggah
Midaircondo
Midnattsorkestern
Mikael Godée Eve Beuvens Quartet (MEQ)
Miriam Aïda Afro Samba Orchestra
Miriam Aïda Trio
Moberg Lie
Moivi
Moneeo
MonoMono
Montag Mania
Mother Jack
Moustad
MOZ trio
MUSICMUSICMUSIC
Musik gruppen Golbang
MUSIKFAMILJEN
Musikföreningen Athinas Pireus
Musikföreningen Babian
Musikgruppen RAA
Musikraketen ideell förening
Musikteater Jag är här nu!
Musikteater Unna
My little Ponny
My Quiet Companion
Mynta
n Dråm
NACKA FORUM
Nadin & Gabriel
Naoko Sakata Trio
Nervous Nellie
New Places Orchestra
New Tide Orquesta
NH5
Nike & Röda Orkestern
Nils Berg Cinemascope
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio
NOGENJA
Nordic
Nordic Raga Quartet
NORRDA
Nos Honks
nyman/levin
ODE
Olof Skoog Kvartett
Olov Johansson & Catriona McKay
Operarepubliken
Orkester pop
Pal
Parallel Activity
Parizad
Partiet
Patrick Westin Quartet
Per Störby Jutbring's Diaper Fairy Ensemble
Per-Oscar Nilsson Group
Petra Haraldson band
Pombo
PopUpStudion
Projekt ´Bir´
pärlor för svin
Qiyans Krets
Quiltland
Radiolaria HB/Tape
Ralsgård & Tullberg
Rated X
rebaroque/ stockholms barockorkester
Red Mecca
Rhythm Art Duo
Richicon & Saft Stockholm
RITUALIA
Romeo & Julia Kören
Rydvall/Mjelva
Räfven
SallySwag
Sandén-Nygårds-Carr
Sara & The Sensations
Sarah Riedel Band (fd Sarah Riedel Timeline)
Savor de Ladino
Saxofonkvartetten Rollin Phones
Saxtas
Se och hör
Seaside Heights
Sebastian Lindell
Sebastian Wijk / The White Raven
SECTU
Serengeti
Seval
Sidén Hedman duo
SIMBI
Simone Moreno & Os Lourinhos
Siri Karlsson
Sista Kompaniet Musik/Sven Rickström
Sisters of Invention Duo
Sjöströmska kvartetten
Skenet
Skogen
Skraeckoedlan
Skrotorkestern
SKULL PARADE
Small Feet
Snakka San & SVER
Sofie Livebrant (SL)
Soil Collectors
Solander
Sonora Sällskapet
Sork
Soundscape Orchestra
Soundtrack- inside the sandwich hotel
Sousou & Maher Cissoko
SQ (aka Sound Quartet)
Stahlhammer Klezmer Classic med Anne Kalmering
State of Grace
Stenhammar Ekonomisk Förening
Stockholm Jazzorchestra
Stockholm Lisboa Project
Stockholm Vodou Orchestra
Stockholm Voices
Stockholms solister
STRÅF
Strändernas Svall
Studio 53
Sun Years
Susanna Lindeborg Mwendo Dawa
Svarta Violer Musik AB
SVELIA
Svenska Kammarkören
Svenska Moderna Operaensemblen SMOK
Süperstar Orkestar
Tall Dark Strangers
Tarabband
team rockit
Teater Utopia
Teresa Indebetou Band
Tetra
The Electrics
The Exotic Sounds of Ìxtahuele
The Gothenburg Combo HB
The Great Learning Orchestra (GLO)
The Loulou Sisters
The New Songs
The Quiet Nights Orchestra
The Rightful TRIBE
The Schematics
The second hand orchestra
The Splendor
The Tarantula Waltz
The Tiny
THE VIBE
There are no more four seasons
This Is Head
Thundermother
Thus Owls
Thymeshift
Time is a mountain
Tired Tape Machine
Tollvan Big Band
Torbjörn Zetterberg & Den Stora Frågan
Tranotra
Trapped in a loop
Triakel
Trinity
Trio Brantelid Härenstam Sparf
Trio Mirsidrü
Trio Samara
Trio Samara med Karin Bengmark
Trio Trespassing
Trollman Quartet
Truckfighters
Trummor & Orgel
Tzeitel
Ulf Stureson & band
Ullén-de Heney duo
Ulrika Boden Band
Ulrika Bodén med vänner
Ulrika Gunnarsson & Jonas Åkerlund
UmeDuo
Varieté Velociped
Vattenmannen och Speed
Velodrône
Vindla String Quartet
Voces Nordicae
Volodja
vånna inget
Väsen
Väärt
WAG the Trio
Wasa Express
Water Boogie System
Wendy Mcneill
West of Eden
Wildbirds & Peacedrums
Wolfrunner
Xenia Kriisin
Y-Front
Zart
ZPR string trio ek för
Åkervinda
Örjan Hultén ORION
Östblocket

Header logo