Samverkan med komponister

Första fördelningen

Beviljade bidrag, belopp i kronor

Walk and Talk Company, Xenia Kriisin, 17 000
David Härenstam, Anders Nilsson, 40 000
Dockteatern Tittut, Leif Hultquist, 70 000
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, Lise-Lotte Norelius, 91 000
Musica Vitae/Musik i Syd, Malin Bång, 78 000
Art Management, Jenny Hettne, 32 000
RANK, Erik Bünger/Britta Byström/Lisa Stenberg/Johan Ramström/Ylva Lund-Berger/Emanuel Ladenstein/Andrea Tarrodi/Ann Rosén/Pär Johansson/David Stackenäs/Marcus Fjällström, 200 000
Profilteatern, Anna Sóley Tryggvadóttir, 75 000
Magma Dans, Juukka Rintamäki, 120 000
Art Management, Tony Blomdahl, 32 000
Svensk kammarsolistproduktion, Daniel Fjellström, 15 000
GAC vision, Jenny Hettne, Esaias Järnegard, 90 000
Pantomimteatern, Nicolai Dunger, 110 000
Musik i Syd, Andrea Tarrodi, 53 000
teater mutation, Mattias Petersson, 75 000
Teater Halland AB, Jonas Franke-Blom, 120 000
Själevad-Mo-Björna kyrkliga samfällighet, Daniel Fjellström, 50 000
Malmö Förskönings- och Planteringsförening, Kim Hedås, 120 000
Göteborgs Symfoniker AB, Unsuk Chin, 95 000
Östgötamusiken, Ann-Sofie Söderkvist, 65 000
Gotlands Musikstiftelse, Mattias Svensson-Sandell, 64 000
Interim kultur AB (svb), Marcus Wrangö, 100 000
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Anders Hagberg/Ahmad al Khatib/Johannes Lundberg, 75 000
Plucked Sounds, Klas Torstensson, 71 000
Föreningen för Judisk Kultur i Sverige, Jose Sanchez-Verdu, 68 000
AB Helsingborgs stadsteater, P-O Nilsson, 130 000
Gotlands Musikstiftelse, Mathias Lundqvist, 142 000
Dockteater Sesam, Jonas Franke-Blom, 102 000
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, David Sabel, 70 000
Scenkonst Västernorrland AB, Daniel Nelson, 170 000
Söromåsens Musikförening, Jamie Fawcus, 42 000
Malmö Symfoniorkester, Daniel Fjellström/Tobias Broström/Albert Schelzer/Marie Samuelsson/Benjamin Staern, 255 000
Norrbottensmusiken, Tommy Zwedberg, 42 000
Norrbottensmusiken, Tony Blomdahl, 42 000
Norrbottensmusiken, Lisa Streich, 42 000
NorrlandsOperan, Katarina Leyman, 115 000
duo FriBerg, Staffan Storm, 35 000
Ma, David Swärd, 80 000
Anna Petrini,Per Mårtensson/ Oscar Bianchi, 120 000
Sound of Stockholm, André Chini/Mattias Sköld/Sven-David Sandström/Magnus Bunnskog/Tebogo Monnakgotla/Ylva Q Arkvik/Patric Simmerud/Rosali Grankull/Anna Eriksson/Lars Carlsson, 106 000
Erik Westbergs Vokalensemble, Paula af Malmborg Ward, 53 000
NorrlandsOperan, Anne Pajunen, 105 000
Axelsson & Nilsson duo/jonny axelsson percussion recordings, Hanna Hartman, 55 000
Teater Tribunalen, Jan Tavares, 120 000
InSite, Ulrika Emanuelsson, 80 000
Plucked Sounds, Peter Lindroth, 32 000
Kroumata, Pär Frid, 110 000
Olding Musik/El Dingo Records, Linus Lindblom, Nils Janson/Hans Olding., 90 000
Stiftelsen Vattnäs Konsertlada, Mats Larsson Gothe, 300 000
Astarte, Leif Jordansson, 145 000

Samtliga ansökningar

Walk and Talk Company, Xenia Kriisin, Stockholm
Påscen AB, Roger Svedberg, Stockholm
David Härenstam, Anders Nilsson, Stockholm
Dockteatern Tittut, Leif Hultquist, Stockholm
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, Lise-Lotte Norelius, Uppsala
Göteborgs Pianofestival, Paula af Malmborg Ward/Sven-David Sandström, Västra Götaland
Musik i Syd, Johan-Magnus Sjöberg, Skåne
Musica Vitae/Musik i Syd, Malin Bång, Skåne
Caroline Östberg Danskonstnär, Ylva Q Arkvik, Stockholm
Föreningen Kalvfestivalen, Ivo Nilsson, Västra Götaland
Art Management, Jenny Hettne, Västra Götaland
RANK, Erik Bünger/Britta Byström/Lisa Stenberg/Johan Ramström/Ylva Lund-Berger/Emanuel Ladenstein/Andrea Tarrodi/Ann Rosén/Pär Johansson/David Stackenäs/Marcus Fjällström, Stockholm
Region Halland – Kultur i Halland, Anne Pajunen, Halland
Profilteatern, Anna Sóley Tryggvadóttir, Västerbotten
Magma Dans, Juukka Rintamäki, Stockholm
Art Management, Tony Blomdahl, Västra Götaland
Ideella kulturföreningen Cirkustältet, Anders Ortman, Örebro
Firma Ingrid Falk, Tuomo Haapala/Marie Selander, Södermanland
Svensk kammarsolistproduktion, Daniel Fjellström, Västernorrland
GAC vision, Jenny Hettne/Esaias Järnegard, Västra Götaland
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Staffan Storm, Blekinge
Erik Linghede PIM, Markus B. Almqvist, Stockholm
Pontus Langendorf Musik AB, Magdalena Meitzner, Stockholm
Firma Christer Johnsson, Tomas Liljeholm, Stockholm
Pantomimteatern, Nicolai Dunger, Stockholm
Studio 53, Åke Parmerud, Stockholm
Helena Byström, Lisa Ullén, Stockholm
Lunds kommun, David Riebe, Skåne
Musik i Syd, Andrea Tarrodi, Skåne
aliEn Dance Company, Anthon Johansson, Stockholm
Söndrebaljsoperan, Stefan Klaverdal, Skåne
teater mutation, Mattias Petersson, Skåne
GDM, Reine Jönsson, Västmanland
Gestaltensemblen, Victor Lisinski/Isak Edberg/Lina Järnegård, Västra Götaland
Teater Halland AB, Jonas Franke-Blom, Halland
Minna Weurlander/MWmusica, Minna Weurlander/Tania Naranjo/Jakob Brandt Pedersen, Skåne
Producentbyrån, Anders Rimpi, Västra Götaland
Själevad-Mo-Björna kyrkliga samfällighet, Daniel Fjellström, Västernorrland
GDM, Gunnar Jansson, Västmanland
Söromåsens Musikförening, Paulina Sundin/Monty Adkins, Gävleborg
Malmö Förskönings- och Planteringsförening, Kim Hedås, Skåne
Göteborgs Symfoniker AB, Unsuk Chin, Västra Götaland
Östgötamusiken, Ann-Sofie Söderkvist, Östergötland
Cirkör AB, Henrik Ekberg, Stockholm
Avalon Music Consort, Johannes Marmén, Stockholm
Gotlands Musikstiftelse, Mattias Svensson-Sandell, Gotland
Interim kultur AB (svb), Marcus Wrangö, Stockholm
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Anders Hagberg/Ahmad al Khatib/Johannes Lundberg, Blekinge
Lunds universitet - Musikhögskolan i Malmö, Fabio Monni, Skåne
Memory Wax, Mika Forsling/Erik Rask, Skåne
Plucked Sounds, Klas Torstensson, Stockholm
Kristine West enskild firma, Patrik Jarlestam, Stockholm
Föreningen för Judisk Kultur i Sverige, Jose Sanchez-Verdu, Stockholm
Göteborgs Symfoniker AB, Magnus Lindberg, Västra Götaland
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Daniel Nelson, Västmanland
Scenkonst Sörmland, Magnus Larsson, Södermanland
Studio 53, Peter Lindroth, Stockholm
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Mats Larsson Gothe, Västmanland
Teater KEF, Elias Faingersh, Skåne
AB Helsingborgs stadsteater, P-O Nilsson, Skåne
Gotlands Musikstiftelse, Mathias Lundqvist, Gotland
Musik i Syd, Eva Kunda Neidek/Allan Skrobe/Linda Alexandersson/Pär Moberg , Skåne
Dockteater Sesam, Jonas Franke-Blom, Västra Götaland
Kalmar Läns Musikstiftelse, Anna-Lena Laurin, Kalmar
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, David Sabel, Västra Götaland
Walk and Talk Company, Xenia Kriisin, Stockholm
Föreningen Stockholm Vodou Orchestra, Kristina Aspeqvist, Stockholm
Stiftelsen GöteborgsMusiken, Staffan Mossenmark/Mats Persson, Västra Götaland
Scenkonst Västernorrland AB, Daniel Nelson, Västernorrland
Härnösands folkhögskola, Fredrik Högberg, Västernorrland
Föreningen Innovationsresan, Åke Parmerud, Västra Götaland
Kultur i väst, Paula af Malmborg Ward, Västra Götaland
SkåneEstrad-Musik på Bosjö, Anna-Lena Laurin, Skåne
Karlborg Music & Soul, Ylva Skog/Marsel Nichan/Peter Bjuhr, Stockholm
Alltet, Lotta Wenglén, Skåne
Söromåsens Musikförening, Jamie Fawcus, Gävleborg
Malmö Symfoniorkester, Daniel Fjellström, Tobias Broström, Albert Schelzer,Marie Samuelsson, Benjamin Staern, Skåne
Kalmar Läns Musikstiftelse, Roger Assar Johansson, Kalmar
Norrbottensmusiken, Tommy Zwedberg, Norrbotten
Norrbottensmusiken, Tony Blomdahl, Norrbotten
Norrbottensmusiken, Lisa Streich, Norrbotten
NorrlandsOperan, Katarina Leyman, Västerbotten
Studio BuJi, Palle Dahlstedt, Västra Götaland
duo FriBerg, Staffan Storm, Blekinge
Ma, David Swärd, Östergötland
Anna Petrini, Per Mårtensson/Oscar Bianchi, Stockholm
Norrbottensmusiken, Marcus Fjellström, Norrbotten
Skareng Musik, Tommie Haglund, Stockholm
Framework Dancing Art, Jennie Abrahamsson/Lisa Gagerman, Stockholm
Sound of Stockholm, André Chini/Mattias Sköld/Sven-David Sandström/Magnus Bunnskog/Tebogo Monnakgotla/Ylva Q Arkvik/Patric Simmerud/Rosali Grankull/Anna Eriksson/Lars Carlsson, Stockholm
Erik Westbergs Vokalensemble, Paula af Malmborg Ward, Norrbotten
Krock, Sean Clancy, Stockholm
NorrlandsOperan, Anne Pajunen, Västerbotten
Liquorpond St. productions, Robin Thorman/Per Lönnroth/Patric Thorman/Timmy Fredriksson /Malin Ahlberg, Stockholm
Johannes Thorell, Tebogo Monnakgotla, Örebro
Axelsson & Nilsson duo/jonny axelsson percussion recordings, Hanna Hartman, Stockhom
Teater Tribunalen, Jan Tavares, Stockholm
ZPR String trio, Mika Pelo, Stockholm
C-Y contemporary, Martina Tomner, Skåne
Jalhed Produktion AB, Mattias Petersson, Halland
Lyricon Music Production HB, Fredrik Hagstedt, Jämtland
Eget företag, Hans-Ola Ericsson, Stockholm
cirkus tigerbrand, Pelle Halvarsson, Stockholm
Plucked Sounds, Erik Peters, Stockholm
Bothnia Rhythm Orchestra Västerbotten, Hans Hjortek/Ralf Nyqvist /Jerker Lindström, Västerbotten
InSite, Ulrika Emanuelsson, Skåne
Plucked Sounds, Peter Lindroth, Stockholm
Kroumata, Pär Frid, Stockholm
Olding Musik/El Dingo Records, Linus Lindblom/Nils Janson/Hans Olding, Stockholm
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Kasper T Toepliz/Lars Åkerlund, Stockholm
Stiftelsen Vattnäs Konsertlada, Mats Larsson Gothe, Dalarna
Teater Reflex, Elisabet Sköld, Stockholm
Svenska kyrkan Malmo, Fabio Monni/Alessandro Perini, Skåne
MEAG (bifirma Remode), Andreas Gyllström, Stockholm
Astarte, Leif Jordansson, Stockholm
Kulturföreningen Scensation, Karin Westberg/Emil Westberg, Gävleborg

Header logo