Nationella och internationella projektbidrag fri scenkonst

Dans 2016


Beviljade ansökningar
Dalija Aćin Thelander Up Side Down 240 000
DIS - DANSISTAN DANSISTAN 2016  400 000
Erik Linghede - Koreograf  Cryonics 225 000
Hirame / Frauke Wolf MOON 280 000
Koreograf Jeanette Langert AB No title (arbetsnamn) 250 000
Köttinspektionen Dans SUNDAY CIRCLES 250 000
MOA kompani Den utsträckta handens gest 250 000
Modus Operandi Trespassing Intimacy 100 000
Odissi Dansproduktion Grannar 200 000
Rachel Tess Enskild firma Scratch 80 000
Re Act/Malin Elgán I allmänhet (arbetstitel) 275 000
Rosalind Goldberg Jump with me! 275 000
Stina Nyberg Shapes of States 255 000
VARIA2016 Improvisationsfestival (Lisa Larsdotter Petersson) VARIA2016 Improvisationsfestival  150 000

Bordlagda ansökningar
Danscentrum Stockholm Dansmässan 2016
Göteborgs Dans & Teater Festival Göteborgs Dans & Teater Festival 2016

Samtliga sökande
Adekwhat
Anna Christensson och samarbetspartners (se nedan)
Anna Öberg
Arkeolog 8
Art Of Spectra
Borås Fria Kulturakademi Tommy Håkansson
Byström Källblad
Can I Do This?
Carmen Olsson dance genom Vita Cultur
Carrasco Dance
Compagnie Jus de la Vie
Complete XY Ekonomisk Förening
Dalija Aćin Thelander
Danscentrum
Danscentrum Stockholm
Danskonst i Norr / Nomodaco
Dinis Machado
DIS - DANSISTAN
E=mc2 Danskonst
Ellen Söderhult
Erik Linghede - Koreograf
Frédéric Gies
Föreningen armar&ben
Föreningen Dan Tai
Göteborgs Dans & Teater Festival 2015
Hirame / Frauke
ilDance
Juli Reinartz
Klassisk Indisk Dansproduktion/ Team Slottet Storholmen
KLO productions
KolKo ink.
KORDA Matsesgården
Koreograf Jeanette Langert AB
Köttinspektionen Dans
Level Dance Company
Linda Wardal Produktioner
Mar Flamenca
Melin Art Performance (M.A.P.)
Memory Wax och Danza Teatro Retazos
Minna Elif Wendin i samarbete med Jannine Rivel
Mirko Guido //Shifting Thoughts
MOA kompani
Moberg-Vilaplana
Modus Operandi
Mångfaldens Magasin
Nadine och Maria
Odissi Dansproduktion
Olof Persson Projects
Oneironaut  Kulturförening
Pelle Hanæus AB
Pergah Co./Lotta Gahrton Prod.
PETER
Projektet Here Waits Momentum
Rachel Tess Enskild firma
Re Act/Malin Elgán
RERE/Christina Tingskog RELATIV DANSPRODUKTION
Robin Jonsson
Rosalind Goldberg
Shen Yun Performing Arts
Skogengruppen
Sofia & Jens ek. för.
Stina Nyberg
Takako Suzuki & Pär Thörn
VARIA2016 Improvisationsfestival (Lisa Larsdotter Petersson)
W.danceArt
Waste Collective
we collective

Header logo