Samverkan med komponister

Andra fördelningen


Beviljade ansökningar, belopp i kr

Auditiva Teatern i Stockholm AB, Magnus Bunnskog, 100 000
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Marcus Wrangö, 100 000
Bothnia Rhythm Orchestra Västerbotten, Ale Möller/Jonas Knutsson/Viktor Marco, 70 000
Firma Catharina Ericsson, violinist, Carin Bartosch Edström, 50 000
Föreningen Levande Musik, Hanna Hartman/Lene Grenager, 100 000
GAC vision, Joakim Sandgren, 75 000
Gotlands Musikstiftelse, Martina Tomner, 50 000
Insite, Stefan Klaverdal, 75 000
Kalmar Läns Musikstiftelse, Klas Torstensson, 100 000
Kartong Inn, Xenia Kriisin/Amina Hocine/Stina Koistinen/Jenny Gustafsson, 200 000
Krock, Andrea Tarrodi/Per Egland, 100 000
Kulturutveckling, Leilei Tan/Miriam Tally/Djuro Zivcovic/Lisa Streich, 100 000
Live Art Collective MELO ek.för., Andrea Fantuzzi/Ola Hjelmberg, 100 000
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Tommie Haglund, 50 000
MajaMärta Musikproduktion, Madeleine Isaksson, 50 000
Modern Art Teatergrupp, Daniel Fjellström, 60 000
Musik i Syd, Kim Hedås, 50 000
Möjlighetsministeriet, Maria Lindström, 30 000
Ninen ART Productions, Patrik Jarlestam, 60 000
Norrbottensmusiken Piteå, Ansgar Beste, 100 000
NorrlandsOperan, Mats Öberg/ Morgan Ågren, 100 000
Regionteater Väst, Hans Appelqvist, 100 000
Stockholm Contemporary Guitar Ensemble, Mauro Godoy Villalobos, 55 000
Teater Eksem, Karin Johansson, 50 000
Teater Foratt, Ramy Essam, 53 000
Teater Tamauer, Anna Gustavsson, 75 000
Universeum AB, Hardi Kurda, 75 000
Vara Konserthus AB, Malin Wättring, 75 000
Vox Pacis - fredens röst, Anis Moin/Jonas Dominique, 100 000
ÖFA-kollektivet, Britta Persson, 75 000

Samtliga ansökningar
Anrikningsverket, SØS Gunver Ryberg, Isak Edberg
Arioso Productions, Staffan Storm, Peter Pontvik, Lotta Wennäkoski, Evelin Seppar, Xu Jianqiang
Arte Familia, Sven-David Sandström, leif.e.boman
Artister i päls, Isak Widmark, Sebastian Ring, Peter Lönnqvist, Petri Heikura, Per Svenner
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Magnus Bunnskog
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Marcus Wrangö
Auditiva Teatern i Stockholm AB, Marcus Wrangö
Bothnia Rhythm Orchestra Västerbotten, Ale Möller, Jonas Knutsson, Viktor Marco
Bothnia Rhythm Orchestra Västerbotten, Ralf Nyqvist kompositör/arrangör (Finland) och Rikard Bergqvist text/libretto (Sverige)
Carrasco Dance Company, Dijle Özlem Neva Yigitbas
Cauda Kultur Ek.För, Jonas Thunberg
Curious Chamber Players, Lisa Streich
C-Y contemporary, Patrik K Book, Josef Söreke, Reine Jönsson, Alessandro Perini, Patrik Jarlestam
David Härenstam, Anna-Lena Laurin
David Härenstam, Stefan Klaverdal
Dela Kakan, Tebogo Monnakgotla
Dockteatern Tittut, Bengt Ernryd
Elucian Words and Music, Tebogo Monnakgotla
Eric Ericson International Choral Centre, Paula af Malmborg Ward
Eva Sidén/ Gamla stans Musik&Produktion, Eva Sidén, Jens Hedman
Evolving Traditions, Pär Moberg, Mats Edén, Dan Svensson, Jyotsna Srikanth
Firma Catharina Ericsson, violinist, Carin Bartosch Edström
Firma Ivonne Fuchs, Thomas Jennefelt
Freebird, Caroline Karpinska, Maria Bergström, Elina Nygren, Gerda Holmquist.
Föreningen Dan Tai, Jens Peterson Berger
Föreningen Innovationsresan, Håkan Lidbo
Föreningen Levande Musik, Hanna Hartman, Lene Grenager
GAC vision, Benjamin Staern
GAC vision, Joakim Sandgren
Gotlands Musikstiftelse, Martina Tomner
Göteborgs Symfoniker AB, Marie Samuelsson
Göteborgs Symfoniker AB, Philip Glass
Göteborgs Symfoniker AB, Sebastian Fagerlund
Harpe-Diem Productions, Anna Eriksson
Helena Ek, Malin Hülphers, Jan Levander
ilDance, Leena Makhoul, Didi Erez
Insite, Stefan Klaverdal
Jalhed Produktion AB, Jesper Nielsen
Jelnek Dance Company, Möjlighetsministeriet, Andy Yeo
Jonna Tideman, Johannes Datenbäck
Kalmar Läns Musikstiftelse, Klas Torstensson
Kammarmusik NU, Rozalie Hirs
Karlborg Music & Soul, Marsel Nichan, Peter Bjuhr
Kartong Inn, Xenia Kriisin, Amina Hocine, Stina Koistinen, Jenny Gustafsson
Knapp Brita Pettersson, Mari Sainio
Krock, Andrea Tarrodi, Per Egland
kultur.jernverket, Thomas von Wachenfeldt
Kulturföreningen Hej Opera, Jonas Franke-Blom
Kulturgjuteriet, Marcus Wrangö
Kulturutveckling, Leilei Tan, Miriam Tally, Djuro Zivcovic, Lisa Streich
Lindbloms Jordkultur, Fredrik Sixten
Live Art Collective MELO ek.för., Andrea Fantuzzi, Ola Hjelmberg
Luleå domkyrkas vokalensemble, Mauro Godoy Villalobos
LW Dance, Marcin Brycki
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Daniel Fjellström
Lyckå Kammarmusik Festival/Musik att växa i, Tommie Haglund
Lyricon Music Production HB, Britta Byström
MajaMärta Musikproduktion, Madeleine Isaksson
Matteus symfoniorkester, Sven David Sandström
Modern Art Teatergrupp, Daniel Fjellström
Monday Night Big Band, Jan-Erik Engblom
Musik i Syd, Kim Hedås
Musik i Syd, Staffan Storm
Musik på Slottet, Peter Bengtsson
Möjlighetsministeriet, Maria Lindström
Ninen ART Productions, Patrik Jarlestam
Nordiska Saxofonkvartetten, Andrea Tarrodi/ Katarina Leyman/ Molly Kien, Per Egland
Norrbottensmusiken Luleå, Anne Mette Iversen
Norrbottensmusiken Piteå, Ansgar Beste
NorrlandsOperan, Mats Öberg, Morgan Ågren
NorrlandsOperan, Ylva Q Arkvik
Operaimprovisatörerna, Ulrika Emanuelsson
Orionteatern AB, Stefan Johansson
Par i Piano Hb, Peter Lindroth
Per Störby Jutbring, Per Störby Jutbring
Regionteater Väst, Hans Appelqvist
Rollin Phones ekonomiska förening, Lene Grenager, Kim Hedås, Gabriella Gullin
Scenkonst Västernorrland AB, Anders Lind
Scenplats Glada Hudik, Kristofer Sundman
Sigge Modigh, Can I Do This?, Sanna Sikborn Erixon
Sirqus Alfon AB, Markus Jägerstedt
SmartSe AB, Josefin Lindebrink
Smartse, Stijn Demeulenaere
Smålandsoperan AB, Maria Lithell
Stiftelsen kulturcentrum Ljusnarsberg, Stefan Lindgren
Stiftelsen O/MODERNT, John Metcalfe
Stiftelsen Vattnäs Konsertlada, Albert Schnelzer
Stockholm Contemporary Guitar Ensemble, Mauro Godoy Villalobos
Studio 53, Lisa Stenberg
Tania Naranjo, Tania Naranjo/Minna Weurlander/Mats Hålling
Teater Eksem, Karin Johansson
Teater Foratt, Ramy Essam
teater mutation, Niclas Lindgren
Teater Spira, Paula Matthusen
Teater Tamauer, Anna Gustavsson
Teater THEATRON, Tobias Alvin, Miran Tikvicki, Merima Tikvicki
Teatermaskinen, Kenneth Cosimo Henriksson
Tomas Trulsson, Anna-Lena Laurin
Universeum AB, Hardi Kurda
W.danceArt, Javier Blasco
Vara Konserthus AB, Malin Wättring
Vocal Art Ensemble f.d Kammarkören Pro Musica, Kjell Perder
Vox Pacis - fredens röst, Anis Moin, Jonas Dominique
ZPR String trio, Sebastian Fagerlund
Äckligt Kulturella Personers Sällskap, Robin Rimbaud, Scanner
ÖFA-kollektivet, Britta Persson
Ögonblicksteatern, Annika Norlin, Frida Johansson

Header logo