Samverkan med komponister

Första fördelningen 2015


Beviljade bidrag, belopp i kr
Caroline Karpinska, Lina Nyberg, 97 000
Musica Vitae/Musik i Syd, Britta Byström, 70 000
Region Gävleborg/Kulturutveckling, Roland Pöntinen, 42 000
Man Must Sing, Roger Assar Johansson, 135 000
Tornedalsteatern, Malin Hülphers, 200 000
Stockholm Jazzorchestra, Peter Knudsen, 105 000
Norra Hälsinglands Konsertförening, Tebogo Monnakgotla, 63 000
Stiftelsen O/MODERNT, Victoria Borisova-Ollas, 35 000
Teater Tre, Staffan Lindberg, 45 000
NorrlandsOperan, Anders Nilsson, 115 000
UmeDuo, Jenny Hettne/Leilei Tian, 70 000
Teater Sagohuset, Annika Jessen/Kirsti Öibakken Pedersen, 90 000
Föreningen Levande Musik, Anders Hultqvist/Johan Svensson/Anna Eriksson/Lars Carlsson., 212 000
ZPR String trio, Mats Larsson Gothe, 120 000
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Molly Kien, 80 000
Kören Ymna, Paula af Malmborg Ward, 140 000
Süperstar Orkestar ek. för, Matti Bye, 50 000
Scenkonst Västernorrland AB, Mirjam Tally, 55 000
NorrlandsOperan, Jan Sandström, 115 000
Danskonst i Norr, Johannes Burström, 75 000
Malmö Symfoniorkester, Britta Byström, 100 000
Dockteatern Tittut, Magnus Larsson, 85 000
Norrbottensmusiken Luleå, Örjan Fahlström, 150 000
The Great Learning Orchestra, JG Thirlwell, 110 000
Teater Tribunalen, Dror Feiler, 140 000
Ögonblicksteatern, Karin Dreijer, 110 000
C-Y contemporary, Alessandro Perini, 25 000
Parizad, Catharina Backman, 35 000
HB Fyra små grisar, Matthew Shlomowitz/Mattias Petersson/Hanna Hartman/Kaffe Matthews, 160 000
Norrbottensmusiken, Lina Järnegard, 45 000
Arena Baubo, Sofia Jernberg/Ingrid Hedin Wahlberg, 100 000
Johannes Thorell, Ylva Q Arkvik, 45 000
Norrbottensmusiken, Karin Rehnqvist, 30 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Dan Tommi Hildén/Niklas Rydén, 140 000
Arrangörsföreningen Lamour, Thomas Bjelkeborn, 90 000
Rhema Ord & Musik, Marie Samuelsson/Ivo Nilsson/David Swärd, 135 000
ZPR String trio, Jukka Tiensuu, 70 000
Kompani Raande-Vo AB, Jaron Freeman-Fox, 135 000
Jalhed Produktion AB, Mattias Petersson, 135 000
Musik i Syd, Reine Jönsson, 100 000
Voces Nordicae, Kjell Perder, 80 000

Samtliga ansökningar
Åshilld Henriksen, Johan Ullen
Åshilld Henriksen, Maria Löfberg/Tobias Broström
Caroline Karpinska, Lina Nyberg
Dockteatern Tittut, Leif Hultqvist
Musica Vitae/Musik i Syd, Britta Byström
Sofia Gustavsson, Molly Teleman
Krik-Krak, Per Umaerus
Winkir, Erik Winqvist/Henrik Ivarsson
Region Gävleborg/Kulturutveckling, Roland Pöntinen
Man Must Sing, Roger Assar Johansson
Tornedalsteatern, Malin Hülphers
Stockholm Jazzorchestra, Peter Knudsen
Svensk kammarsolistproduktion, Fredrik Sixten
Monday Night Big Band, Jan-Erik Engblom
Region Gävleborg/Kulturutveckling, Mattias Lysell
Rollin Phones ekonomiska förening, Lene Grenager och Kim Hedås
Norra Hälsinglands Konsertförening, Tebogo Monnakgotla
Stiftelsen O/MODERNT, Victoria Borisova-Ollas
Teater Tre, Staffan Lindberg
NorrlandsOperan, Anders Nilsson
UmeDuo, Jenny Hettne/Leilei Tian
Teater Sagohuset, Annika Jessen/Kirsti Öibakken Pedersen
HargMusic, Jörgen Dafgård
Föreningen Levande Musik, Anders Hultqvist/Johan Svensson/Anna Eriksson/Lars Carlsson.
Musik i Syd, Rolf Sersam
ZPR String trio, Mats Larsson Gothe
Avart Dans & rörelse, Jörgen Aggeklint
Astarte, Thomas Lindahl
Magma Dans, Jukka Rintamäki
Teater Tiddelipom, Micaela Gustafsson
Drakamöllan AB, Andy Pape
Hesselby Slott Musik, Marie Samuelsson
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Molly Kien
Kören Ymna, Paula af Malmborg Ward
Animando Hb, Stefan Lindgren
Süperstar Orkestar ek. för, Matti Bye
Gotlands Musikstiftelse, Martina Tomner
Harpe-Diem Productions, Anna Eriksson
duo FriBerg, Daniel Nelson/Daniel Fjellström
Inge och Einar Rosenborgs Stiftelse för svensk musik, Benjamin Staern
MajaMärta Musikproduktion, Mattias Petersson
Scenkonst Västernorrland AB, David Saulesco
Isabelle Andö Enskild Firma, David Saulesco
GAC vision, Victor Varela
Scenkonst Västernorrland AB, Mirjam Tally
Natalya Pasichnyk, Andrea Tarrodi
Sagofen Isadora, Lisa Pedersen
Hoob Ekonomisk Förening, Nils Berg
Dockteater Amusé, Corinne von Dardel
Susanne Levonen Enskild firma, Katarina Leyman
NorrlandsOperan, Jan Sandström
Opera Estrad, Anna Eriksson
Virpi Pahkinen Dance Company, Mika Takehara
Andrej Nikolaev & Power Strings, Lennart Westman
Östgötamusiken, Andrea Tarrodi
Musik i Uppland, Johan Ullén
GAC vision, Joakim Sandgren/Benjamin Staern
Danskonst i Norr, Johannes Burström
Trollhättans Konsertförening, Leif Jordansson/Martin Q Larsson
Malmö Symfoniorkester, Britta Byström
Gunilla Heilborn Enskild Firma, Kim Hiorthøy
Teater Eksem, Karin Johansson
Dockteatern Tittut, Magnus Larsson
Malmö Symfoniorkester, Tobias Broström
Norrbottensmusiken Luleå, Örjan Fahlström
Wermland Opera, Erik Gedeon
The Great Learning Orchestra, JG Thirlwell
Räserbyrån, Mathias Landaeus/Marianne Csizmadia
Teater Tribunalen, Dror Feiler
Ögonblicksteatern, Karin Dreijer
Föreningen Kalvfestivalen, Kristian Bredin
Västmanlandsmusiken/Västerås Sinfonietta, Molly Kien
Västarvet/Västra Götalandsregionen, Johan Svensson
Musikaliska/Länsmusiken, Staffan Lundén-Welden
C-Y contemporary, Alessandro Perini
Parizad, Catharina Backman
HB Fyra små grisar, Matthew Shlomowitz/Mattias Petersson/Hanna Hartman/Kaffe Matthews
Orionteatern AB, Stefan Johansson
Norrbottensmusiken, Lina Järnegard
Mathias Karlsen Björnstad, Thanos Chrysakis
Nordic Song Festival, Harri Wessman/Matti Borg/Anna-Lena Laurin
Norrbottensmusiken, Ansgar Beste
Johannes Thorell, Marie Samuelsson
Arena Baubo, Sofia Jernberg/Ingrid Hedin Wahlberg
Musik i Syd, Jonas Franke Blom
Karin Wiberg, Ellen Lindquist/Tebogo Monnakgotla
Johannes Thorell, Ylva Q Arkvik
Teatermaskinen, Kenneth Cosimo/Mamadou Sene
Cirkör AB, Samuel Andersson
Norrbottensmusiken, Karin Rehnqvist
Arkeolog 8, Eric Sjögren/Signe Bankefors
Yingying He Herrdahl, Peter Bjuhr
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Dan Tommi Hildén/Niklas Rydén
ÖFA-kollektivet, Britta Persson
Uruppförandeklubben, Niklas Breman
Sound of a Flute, Ann Helling
Arrangörsföreningen Lamour, Thomas Bjelkeborn
Rhema Ord & Musik, Marie Samuelsson/Ivo Nilsson/David Swärd
Länsteatern på Gotland, Mathias Lundqvist
Birgitfestivalen/ BNM AB, Tebogo Monnakgotla
Studio 53, Joel Engström/Rosali Grankull/ Mats Gustafsson/Per Egland/Maria Lithell Flyg
Classic Lounge, Peter Bjuhr
Under Produktion, Simon Ohlsson
Hjärtpuls ek.för., Mats Edén/Line Tjörnhöj/Sten Källman/Ale Möller
ZPR String trio, Jukka Tiensuu
Rodrick Musik, Peter Bjuhr
Samtida Musik, Eva Sidén/Catharina Palmér/Leo Correia De Verdier/Patric Simmerud/Maria Lithell-Flyg/Gunnar Valkare/Erika Förare/Peter Lindroth/Olov Franzén/Jonas Asplund
Kompani Raande-Vo AB, Jaron Freeman-Fox
Teatermaskinen, Mamadou Sene
Jalhed Produktion AB, Mattias Petersson
Minna Weurlander/MWmusica, Minna Weurlander/Tania Naranjo/Mats Hålling
Operabyrån Sverige Ek. för., Mattias Petersson
Musik i Syd, Reine Jönsson
Profilteatern, Marcus Holmberg
Voces Nordicae, Kjell Perder
Originalljudet Ekonomisk Förening, Jens Peterson-Berger
MEAG (bifirma Remode), Andreas Gyllström
Dala-Floda Operafest, Peter Bengtsson
Vara Konserthus AB, Georg Riedel

Header logo