Fonogram

Första fördelningen

Beviljade bidrag, belopp i kronor

Adrian Recordings/Magnus Bjerkert, Jonas Lundqvist, Vissa nätter, 70 000
Almost Religious, Hunt, Branches, 60 000
Almost Religious, Throne Of Heresy, Antioch, 40 000
Ana Rab (FAMALAM), GNUČČI, You Good I´m Good Let´s Be Great, 70 000
Antennae Media, Lars Bröndum, Fallout, 15 000
Barnens Jukebox AB, Karin Renberg m.fl, Vaggvisor för de minsta, 70 000
BIS Records AB, Cecilia Zilliacus / Lena Willemark, Dansa (arbetstitel), 90 000
BIS Records AB, Mime Yamahiro Brinkmann / Björn Gäfvert / Karl Nyhlin, Cello Rising, 65 000
BoogiePost Recordings, Østergaard Art Quartet, More Stories from the Village, 40 000
Comedia / Claes Olson Media, Tore Berger, Och du som är ett barn, 85 000
Comedia / Claes Olson Media, VIDAR, VIDAR, 70 000
Cosmos Music AB, Various Artist, Amigo 50 - Visa, 40 000
Curious Chamber Players, Malin Bång, Structures of Molten Light, 70 000
Daphne Records AB, Kristine West, Kristine West Recorder, 60 000
Daphne Records AB, Lucia Negro, Revived Piano treasures by Valborg Aulin and Laura Netzel, 60 000
dB Productions Sweden AB, Molly Kien/Västerås Sinfonietta, TBA, 80 000
dB Productions Sweden AB, Norrbotten NEO/Fredrik Hedelin, TBA, 30 000
Dimma Sweden ek. för., Ulrika Bodén, Ti boern å berga blå, 60 000
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Aina Myrstener Cello, Cellomusik II, 41 000
Footprint Records AB, Anders Jormin/Camerata Silesia/Anna Szostak, TBA Jormin, 60 000
Footprint Records AB, i: Eric Ericsons kammarkör/Fredrik Malmberg, ii: Fredrik Zetterberg/Thomas Schuback, Daniel Börtz, 70 000
found you recordings, Filip Augustson, Minsta gemensamma nämnaren, 35 000
found you recordings, Kvintetten Som Sprängdes, TBA, 35 000
Gammalthea, Doggerland, TBA, 56 000
GEIGER, Marco Fusi, Restaurering (arbetstitel), 45 000
Gåshud, Träd Gräs och Stenar, Ännu ej bestämt, 75 000
Hans & hans musik, Jenny Gustafsson och Hans Kennemark, Månsing, 50 000
HK Music Group AB, Pianoduon Kristine Scholz - Mats Persson, PIANO DUO SCHOLZ - PERSSON /JOHN CAGE – LIVE RECORDINGS, 35 000
HMWL, Josefine Hellström Hansson, Water Cave EP, 13 000
Hoob Ekonomisk Förening, BELLE, Mouth wide Open, 60 000
Hoob Ekonomisk Förening, Lina Nyberg, Aerials, 90 000
Hoob Ekonomisk Förening, Nils Berg Cinemascope, Searching for Amazing Talent from Punjab, 75 000
Hoopdiggas, Broder John, Cool, 60 000
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson, TBA, 85 000
Hurv Musik, Anders Rosén, Anders Spelman - I vilt tillstånd, 20 000
Hybrism Music AB, Laser & bas, Laser & bas, 65 000
Kakafon Records, Sara & Samantha, Matriarkerna, 70 000
Karin Almlöfs förlag, Sten Sandell, The Language Inside The Organ, 45 000
Kning Disk, Nicolai Dunger, Raison D' Etre, 90 000
Kollektivet Factory AB, Sista Bossen, Se Upp För.., 35 000
Kontra-Musik Möllevången, TM404, Acidub, 26 000
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), RAINDEAR, Embers, 60 000
LEE Film Stockholm AB, Martin Östergren, Klara Zimmergren, Mia Skäringer, Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld, 60 000
M.OTION SONGS, Mårten Lärka, Alouette, 15 000
Marcus Henriksson, Marcus Henriksson & Solid Snake, Tre möten, 20 000
Mathilda Lindgren, Artymove, All Time Winners, 55 000
Mattias Ollikainen, Franska Trion, Som ett spjut genom dagarna, 50 000
Mika Pohjola, KammarensembleN, Svensk nutida kammarmusik (arbetstitel), 70 000
Moserobie Music Production, Alberto Pinton Noi Siamo, Resiliency, 45 000
Moserobie Music Production, Jonas Kullhammar & The New Kids On The Rock, Jonas Kullhammar & The New Kids On The Rock, 40 000
No 15/Sarah Assbring, El Perro Del Mar, Kokoro, 90 000
PACAYA records, Fartyg6, Den första, 40 000
PACAYA records, LAIA arkestra, LAIA, 43 000
Playground Music Scandinavia AB, Lisas, TBC, 80 000
Playground Music Scandinavia AB, Martin Hederos, TBC, 60 000
Playground Music Scandinavia AB, Sofie Livebrant, Secrets, 90 000
PNKSLM Recordings, Boys, TBC, 40 000
Pumpa Records HB, KWAAI, Traveler, 90 000
Razzia/Family Tree Music AB, Sophia Somajo, TBA, 55 000
Resursförstärkaren, Oskar Schönning, Vykort, 60 000
Rhythm of Sweden, Anders Löfberg, The Sound of Småland, 50 000
rickard daun, Chicagojazzen, Ständut Black, 25 000
rickard daun, Thunder Tillman, Hypno Mountain, 25 000
Siri Karlsson Musik Ek För, Siri Karlsson, Shake Love, 60 000
Skördemåne AB, Jan Hammarlund, Vid kajen, 50 000
Sofia Härdig Music, Sofia Härdig, And The Street Light Leads To The Sea, 60 000
Stoscha, AnnaWho, Organismic Moment, 25 000
Svedjebruk Handelsbolag, Pistol Pete, Stockholmska ryggdunkarsällskapet, 15 000
Teg Publishing, Mattias Alkberg/Södra Sverige, Straight Edge, 65 000
Telegram Music, Blandade artister, I AM DRUM, 20 000
Telegram Music, Bob Hund, Dödliga Klassiker, 90 000
thomas hildebrand, Viagra boys, Consistency of energy, 40 000
To whom it may concern. AB, iamjonnalee, iamjonnalee, 80 000
Tona Serenad, Ekonomisk Förening, Kumisolo & Joe Davolaz, Kabuki Femme Fatale, 60 000
Tuesday October HB, Saint, The Tale of the Shades & Turban, 50 000
Umlaut Records, Neuköllner Modelle, Sektion 1-2 (umlp03) och Sektion 3-7 (umcd2627), 45 000
Vargporten AB, 1900, Tekno, 65 000
Voi Elämä!, Iiris Viljanen, TBA, 63 000

Samtliga ansökningar

7P Machine AB, Stefan Isaksson, Stefan Isaksson kvintett
Acoustic World Productions, MP3, Why Walk When You Can Dance
Adore Music, Easy October, Nowhere But Here. Vol2
Adrian Recordings/Magnus Bjerkert, Jonas Lundqvist, Vissa nätter
Adrian Recordings/Magnus Bjerkert, Laakso, Grateful Dead
Agnas Musikproduktioner AB, Kasper Agnas Cirkus, Musik
ajabu!, Ian Lasserre, Sonoridade Pólvora (Black powder Sonority)
Alexander Eldefors, Lejonsläktet, Lejonsläktet
Alexander Eldefors, The Seed Coat, Gentle Mindspeed
Almost Religious, MaidaVale, Tales of the Wicked West
Almost Religious, Nightmen, Fifteen Minutes of Pain
Almost Religious, Throne Of Heresy, Antioch
Almost Religious, Hunt, Branches
Almost Religious, Svartanatt, Svartanatt
Almost Religious, Ill Wicker, Untamed
Almost Religious, True Moon, TBA
Ana Rab (FAMALAM), GNUČČI, You Good I´m Good Let´s Be Great
Antennae Media, Lars Bröndum, Fallout
Art n´Rec Of Sweden, Vo PAM, EQUALITY
Barnens Jukebox AB, Barnens Jukebox julorkester, arbetstitel: Jul för hela familjen
Barnens Jukebox AB, Karin Renberg m.fl, Vaggvisor för de minsta
Barrackas Records, Petra Haraldson, Sällsam
Birds Will Sing For You, Kristian Anttila, Rum 4 Avd. 81
Birds Will Sing For You, Cajsa Siik, tba
BIS Records AB, Mime Yamahiro Brinkmann/Björn Gäfvert/Karl Nyhlin, Cello Rising
BIS Records AB, Danderyds Vokalensemble/Rikard Karlsson, Sång, vår sång!
BIS Records AB, Svenska kammarorkestern/Brett Dean, Shadow Music
BIS Records AB, Cecilia Zilliacus/Lena Willemark, Dansa (arbetstitel)
BIS Records AB, Jakob Lindberg, Italian Lute Virtuosi (arbetstitel)
BIS Records AB, Christian Svarfvar/Roland Pöntinen, Den Franska Violinen (arbetstitel)
BIS Records AB, Hovkapellet/Lawrence Renes, Schreker - Orchestral Music from the Operas
Bleeding media production, Kill the kong, Kill the kong
BMG Rights Management Scandinavia AB, Garmarna, 6
BMG Rights Management Scandinavia AB, Nea Nelson, Shoot You Down
BoogiePost Recordings, Østergaard Art Quartet, More Stories from the Village
BoogiePost Recordings, THE SONIC E, Dope Regards
Branschen/Kompledigt AB, Ellinor Brolin, TBA
Comedia/Claes Olson Media, Tore Berger, Och du som är ett barn
Comedia/Claes Olson Media, VIDAR, VIDAR
Comedia/Claes Olson Media, Ida Long, Rainbows & Tears
Comedia/Claes Olson Media, Vilma Flood, Before Sunrise
Comedia/Claes Olson Media, Adora Eye, If you're looking for a king, I've been prepared all my life
Comedia/Claes Olson Media, Comminor, Let's Call It ART
Corseque Records, Ascorbite, Subarctic EP
Corseque Records, Ascorbite, Actuator EP
Cosmos Music AB, Toni Holgersson, Nordic Noir
Cosmos Music AB, Various Artist, Amigo 50 - Visa
Country & Eastern, Z.M, Z.F, R.F. Dagar, Pandit Taranath, K. Sridhar, P.S. Devarajan, Muthu. Bhagvatar m.fl., A Treasure Stove of Indian Classical Music.
Curious Chamber Players, Malin Bång, Structures of Molten Light
Daniel Lantz Musikproduktion, Trilobit, Trilobit
Daniel Lantz Musikproduktion, Beat Funktion, Green Man
Daphne Records AB, Kristine West, Kristine West Recorder
Daphne Records AB, Leif Henrikson, Lars-Erik Larsson, Marin Marais Suites from Pieces de Viole
Daphne Records AB, Malin Broman, Anders Jonhäll, Andreas Sundén, Carl Nielsen solo concertos
Daphne Records AB, Lucia Negro, Revived Piano treasures by Valborg Aulin and Laura Netzel
David Media AB, Ellen och John Vingren, Frizon 15 LIVE
dB Productions Sweden AB, Molly Kien/Västerås Sinfonietta, TBA
dB Productions Sweden AB, Mårten Falk, Alexander Vetrov
dB Productions Sweden AB, Mats Widlund, Gunnar de Frumerie: Sonatas & Sonatinas
dB Productions Sweden AB, Norrbotten NEO/Fredrik Hedelin, TBA
Delicious Demon Records, MISSA, Blå Himmel
Despotz Records, Beseech, My Darkness, Darkness
Diipak Music Productions, Diipak, DDD
Dimma Sweden ek. för., Klyv-olle Trio, TBA
Dimma Sweden ek. för., Ulrika Bodén, Ti boern å berga blå
Dreamboat Music, Varierade artister., Ett slags Stockholm 1996 - 2015
dynamik - ljud och musikproduktion, Vävopera-ensemblen, Den Stora Vävoperan
Ein Mangfaldig Kar (EMK), HPKSM, ett tragikomiskt sci-fi drama
Elverton Illustration & Animation, Hittepåfågel, Land-i-hand
Emanuel Nyman, Beyond Imagination, TBA
Ensemble Yria ek. för., Ensemble Yria, Flytande Form
Erik Dahl Music Productions, I Underlandet, Drömflygare
EST 97, En Svensk Tiger, ej bestämt
Evolving Traditions, Diverse artister främst inom folk- och världsmusik, Den Högre Musiken
Excellent Spaces Handelsbolaget, World of Dog, Real and Legendary Dogs
Family Tree Music AB, Port Noir, Any way the wind carries
Family Tree Music AB, Fatboy, Moments
Family Tree Music AB, Weeping Willows, Tomorrow Became Today
Family Tree Music AB, Petra Marklund, Ensam inte stark
FantasiOrkestern, FantasiOrkestern, Vad är
Fergus Record, Göran Samuelsson, Göran Samuelsson, Efterskalv (Strandad)
FireEgg Enterprise AB, FireEgg recordings, Merit Hemmingson, Blå folkvisa
Firma Georgios Kalafatidis, Traktor, Mean Business
Firma Johan Arrias, Jurmo, Gnistor, irrbloss 1:2
Firma Johan Arrias, .punkt, Dot's and lines
Firma Johan Arrias, Jaas, Slowly rocking
Firma Marcus Jidell, Marcus Jidell, Minnesota
Firma Matilda Bådagård, Matilda Bådagård, Närmare
Firma Pelle Lindsjö, Cassius Lambert, X
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Andreas Söderström, Om Solen Väl Går Upp
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Trauma Trauma, Trauma Trauma
Flora & Fauna/Henrik von Euler, Aina Myrstener Cello, Cellomusik II
Footprint Records AB, Simbi feat Sanba Zao, So Yeye
Footprint Records AB, i: Eric Ericsons kammarkör/Fredrik Malmberg, ii: Fredrik Zetterberg/Thomas Schuback, Daniel Börtz
Footprint Records AB, Anders Jormin/Camerata Silesia/Anna Szostak, TBA Jormin
Formton, Blondino, Clear Recent History
Formton, Tennis Bafra, Bummer
Forssellproduktion AB, HäJKåN BäJKåN Band, Dunder och Vagabonder
found you recordings, Filip Augustson, Minsta gemensamma nämnaren
found you recordings, Nils Janson, tba
found you recordings, Klas Nevrin Revoid Ensemble, Sweet Disorder
found you recordings, Open Trio, tba
found you recordings, Lena Swanberg & Joakim Simonsson, tba
found you recordings, Strandberg, Sandell, Thorman & Russell, TBA
found you recordings, Kvintetten Som Sprängdes, TBA
Gain Production, NitroDive, Shock Treatment
Galaxi Music Group, Gedi Gedz, TBA
Galaxi Music Group, Soleil Camara, TBA
Galaxi Music Group, Jagne, Bara Början
Gammalthea, Eva Deivert, Låtar från Bakgårn
Gammalthea, Doggerland, TBA
Gammalthea, Dan Lindén band med artister, TBA
Gammalthea, Lyset i Forsen, TBA
Gammalthea, Dagny, Lommen
GEIGER, GGR Betong, Stampede (arbetstitel)
GEIGER, Sven Rånlund, La vie modulaire (arbetstitel)
GEIGER, Marco Fusi, Restaurering (arbetstitel)
GEIGER, Pärlor för svin, Henrik Rylander, Yamila Rios, Tom Bugs, Milos Olympus, m fl., GEIGER Sessions
Geography Records, Fyodor the DJ, NEO GEO
Gåshud, Träd Gräs och Stenar, Ännu ej bestämt
Götterfunk Productions, Lovemaster, Animal
Hans & hans musik, Jenny Gustafsson och Hans Kennemark, Månsing
Havtorn Records Ekonomisk förening, Perssons Sexa, Vol II
Havtorn Records Ekonomisk förening, SaliBambra, Sånt som händer när man lever
Havtorn Records Ekonomisk förening, Soil Collectors, Tah-tay Leet’-kah lah
Havtorn Records Ekonomisk förening, Fanny Gunnarsson Quartet, Mirrors
Havtorn Records Ekonomisk förening, Stormfågel, Stormfågel
HB Gaphals, Olov Antonsson, TBA
HB Gaphals, Den Stora Vilan, TBA
HB Gaphals, Second Sun, TBA
HB Gaphals, Dalaplan, Det blir inte bättre än så här
Headspin Recordings, Tropiques, TBA
Henok Music, Henok Achido, Bland rök och stearinljus
HK Music Group AB, Pianoduon Kristine Scholz - Mats Persson, PIANO DUO SCHOLZ - PERSSON/JOHN CAGE – LIVE RECORDINGS
HK Music Group AB, Palle Sollinger, Fredrik Hermansson, Brännkyrkagatan 44
HMWL, Josefine Hellström Hansson, Water Cave EP
HMWL, Swim, Next to Me EP
Hoob Ekonomisk Förening, Lina Nyberg, Aerials
Hoob Ekonomisk Förening, BELLE, Mouth wide Open
Hoob Ekonomisk Förening, Nils Berg Cinemascope, Searching for Amazing Talent from Punjab
Hoob Ekonomisk Förening, New Tide Orquesta, Live In Rio
Hoob Ekonomisk Förening, Nils Berg & Mikael Augustsson, Klövervals
Hoopdiggas, Broder John, Cool
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson, TBA
Hurv Musik, Anders Rosén, Anders Spelman - I vilt tillstånd
Hybrism Music AB, Nord & Syd, Åt helvete med allt
Hybrism Music AB, Sara Parkman, TBA
Hybrism Music AB, Nadja Evelina, TBA
Hybrism Music AB, Laser & bas, Laser & bas
Hybrism Music AB, Erik Jonasson, TBA
Hybrism Music AB, Katohjärta, Katohjärta
Hybrism Music AB, David Pagmar, TBA
Håkan Olsson, Star Family, A Good Night (TBC)
Håkan Olsson, Richard Smitt, Paperman (TBC)
Ictus, S:t Jacobs kammarkör, Martin Larsson, Requiem
Imogena AB, Det Blev Handgemäng, Bugalú
InTune, CIUMAFINA, pastrocchio
Irrlicht, Lisa Holmqvist, Flocken
Jacob Johansson/Suncave Recordings, Mount Song (alias för Jacob Johansson), Mount Song
Johan Testad Musikproduktion, Tibble Transsibiriska, Duj
Johanna Hedar, Johanna Hedar, Skenet av skenet
Josefine Lindstrand, Josefine Lindstrand och Norrbotten Big Band, While We Sleep
Josefine Lindstrand, Josefine Lindstrand/Karolinskas Kammarkör/Jonas Östholm/Gunnar Halle/Fredrik Myhr, Mirages by the lake
JP Entertainment Handelsbolag, Janice Prix, Ej bestämt
Kakafon Records, Jonathan Hilli, Jordsånger
Kakafon Records, FLOCKEN, Altona
Kakafon Records, Sara & Samantha, Matriarkerna
KapSyd, Markus Tullberg, Driftwood
KapSyd, Paddy Lawless & Markus Tullberg, Irish Music from Sweden
Karin Almlöfs förlag, Sten Sandell, The Language Inside The Organ
Killing Machine Productions, man.machine.industry, Box of Horrors
Killing Music, 047, &
Kiyou Management, Ramy Essam, A message to the UN Security Council
Klick&Klang Kreativa AB, Kristoffer And The Harbour Heads, EX/EX
Kning Disk, Nicolai Dunger, Raison D' Etre
Kollektivet Factory AB, Sista Bossen, Se Upp För..
Kontra-Musik Möllevången, TM404, Acidub
Kontra-Musik Möllevången, Tyler Friedman, CCC: BB: BBB: JJ
Krigssång HB, Trettioåriga kriget, Seaside air
Kristoffer Wallin, Kristoffer Wallin, Tomorrow´s Song
Kulturföreningen Gyssla, Gyssla Elitkapell, Tjo va de skiftar
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Iris Bergcrantz, Different Universe
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Anders Bergcrantz, Soulfully Yours
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), RAINDEAR, Embers
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Giita-Maria Sjöberg, Anna-Lena Laurin, Malmö Operaorkester, Anna-Maria Helsing, Quests
LEE Film Stockholm AB, Martin Östergren, Klara Zimmergren, Mia Skäringer, Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld
Liliana Zavala, Liliana Zavala, Cabildo
Linedown AB, Torben Waldorff, Holiday On Fire
little beat music, Ingemar Olsson, Artist
Live Art Collective MELO ek.för., MELO Collective, Tillgänglighetsprojektet (arbetsnamn)
Live Art Collective MELO ek.för., MELO Collective, Billies tusen sagor
LoopTok music, LoopTok feat. Maja Långbacka, Limits
Lovely Records, The Tape, Melatonin
M.OTION SONGS, Mårten Lärka, Alouette
Magnus Tingsek/World of its own Recordings, Tingsek, TBA
Makaki HB, Sofia Talvik, TBA (Julskiva)
Malik Songs, Malik Songs (blandade artister), TBA
Marcus Henriksson, Marcus Henriksson, Artist/Ägare
Marcus Henriksson, Marcus Henriksson, Shadow Dance EP
Marcus Henriksson, Marcus Henriksson & Erik Berglund, Öppen EP
Marcus Henriksson, Marcus Henriksson & Solid Snake, Tre möten
Mathilda Lindgren, Artymove, All Time Winners
Matilda Lindell, Matilda Lindell, Matilda Lindell - If you don't feel this way
Mattias Ollikainen, Franska Trion, Som ett spjut genom dagarna
Mika Pohjola, Mika Pohjola, Puttes äventyr i Blåbärsskogen
Mika Pohjola, KammarensembleN, Svensk nutida kammarmusik (arbetstitel)
Mikael Herrström, Lotta Johanson, Musiker
ML MUSIC, Intone, Boxplay
Molnstaden, Shadow Shadow, Cartel Grade
Molnstaden, Arvidson/Friberg, Tumba-Tarzan
Monika Hoffman, Monika Hoffman, Let's Run Away featuring Paquito D'Rivera
Moserobie Music Production, Sonic Mechatronik Arkestra, Queso negro sessions (arbetstitel)
Moserobie Music Production, Alberto Pinton Noi Siamo, Resiliency
Moserobie Music Production, Jonas Kullhammar & The New Kids On The Rock, Jonas Kullhammar & The New Kids On The Rock
Musichelp sweden ab, The Magnettes, TBA
Musikgrupp, Hästpojken, TBA
Musikmakarna Edgren HB, Sofia Thelin Band m gäster, Allrakäraste Syster
Name the Pet, Name the Pet, Disillusions
NBS RECORDS, Cold As Hell, TBA
No 15/Sarah Assbring, El Perro Del Mar, Kokoro
Nordic Tunes, Zephyr, Meeting of the winds
notera sagvik, Stellan Sagvik, Läppar
notera sagvik, Johan Berke Upstairs Five, Affirmation!
Novoton AB, Fredrik Georg Eriksson, Vagrants
Novoton AB, Stilla Havet, T. B. A.
Oma Gusti Records, MISSINCAT, Wirewalker
Oodiofoniska inspelningar, Skamvrån, Skamvrån
PACAYA records, Castlewoods, Penguin
PACAYA records, Fartyg6, Den första
PACAYA records, De Stora Hattarna, De Stora Hattarna
PACAYA records, Cats & Dinosaurs, Swing på barrikaderna
PACAYA records, Fyr., Nattbuss
PACAYA records, LAIA arkestra, LAIA
Patric Thorman Musik & Media, The Ägg, TBA
Per Vikström Creative Services AB, Kent Sidvall & Red Lantern Assembly, The Blues Took Care of Me
Platform of Joy, Marie Lalá, Stjärnfall och tårar
Playground Music Scandinavia AB, Magnus Öström, Parachute
Playground Music Scandinavia AB, Sofie Livebrant, Secrets
Playground Music Scandinavia AB, Keya, Nyanser av blå
Playground Music Scandinavia AB, Lisas, TBC
Playground Music Scandinavia AB, Martin Hederos, TBC
Playground Music Scandinavia AB, Hampus Carlsson, Är Det Det Här Som Är Livet?
Playground Music Scandinavia AB, Anna Järvinen, Det var inget (arbetstitel)
Playground Music Scandinavia AB, Lena Swanberg/Joel Sahlin, Lost and Found
PNKSLM Recordings, HOLY, TBA
PNKSLM Recordings, angelic milk, TBC
PNKSLM Recordings, Magic Potion, Pink Gum
PNKSLM Recordings, Boys, TBC
Povel Olsson, Miss Rafiki, Jag gör allt min pappa lärt mig
Pumpa Records HB, KWAAI, Traveler
Pälsrobot Records, Eka Trio, Eka!
Razzia/Family Tree Music AB, Ossler, TBA
Razzia/Family Tree Music AB, FIREFOX AK, TBA
Razzia/Family Tree Music AB, Sophia Somajo, TBA
Recipe Musikproduktion, Lovika Teletronica, Telescape
Resursförstärkaren, Oskar Schönning, Vykort
Rhythm of Sweden, Anders Löfberg, The Sound of Småland
rickard daun, Natten, Dolce Vita
rickard daun, Chicagojazzen, Ständut Black
rickard daun, Tentakel, Tentakel
rickard daun, Thunder Tillman, Hypno Mountain
RoastingHouse Studios AB, Cloudscape, Voice Of Reason
RONDA RECORDS HB, RONDA, From Scribbles
Rosanna Records AB, Sunniva Brynnel & Timo Alakotila Duo, Sunniva Brynnel & Timo Alakotila Duo
Sandkvie studio, Gunnel J Mauritzson, Fri
Scandinavian Jazz, Hanna Elmquist, Grund
Scarecrow Music Group, Netherbird, The Grander Voyage
Schhh Production AB, Sten-Olof Hellström, In my own words
Schhh Production AB, Ann Rosén och Barriärorkestern, Resilience Ground Layer Modules
SCHÄF Records Handelsbolag, Dumb Hole, Dumb Hole
Sebastian Bergström, Correction, SWING
Sincerely Yours, Merely, Uncanny Valley
Siri Karlsson Musik Ek För, Siri Karlsson, Shake Love
Skördemåne AB, Jan Hammarlund, Vid kajen
Smashing Time, Alice b, Så unga
Smashing Time, Farväl till ungdomen, Öronbedövande mörker
Smashing Time, School '94, Bound
Smashing Time, Holi, Drifting on a timeline
Smashing Time, Picture, Amethyst
Sofia Härdig Music, Sofia Härdig, And The Street Light Leads To The Sea
Songs to Arvas AB, SOFIA JANNOK, ORDA - This Is My Land
Sound Voice, Tobias & Emma Cervin, Champion
Startracks AB, Tiger Lou, The Wounded Dresser
Startracks AB, Kristofer Åström, Göteborg Sting Session
Startracks AB, Passagerarna, tba
Sterling, Zetterström, L E Johnsson, M Bartosch, Radiokören, Sveriges Radios symfoniorkester, Blenda, opera
Sterling, Karl-Erik Welin, Josef Grunfarb, Laila Andersson, Tord Slättegård, Conny Söderström mfl, Svart är vitt -sa Kejsaren
Sterling, Hellqvist, Homertz, Asahara, Pettersson, Nina Sognell, Kellerman, Migdal, in our time
Stockholm Recording & Publishing, The Slytest, Epic Ocean Love
Stoscha, AnnaWho, Organismic Moment
Strindberg & Bring AB (Voz Alta Records/Trewetha Records), Professor Johan Bring, The professor is alive
Svedjebruk Handelsbolag, Vattenrum, TBA
Svedjebruk Handelsbolag, 2djur, TBA
Svedjebruk Handelsbolag, Pistol Pete, Stockholmska ryggdunkarsällskapet
Sweet Baby Jesus, Henke Wermelin, Accolades
SwingKids, Stina Velocette, Artist, låtskrivare och producent
SwingKids, Vic Vem, Levande
SwingKids, LöstFolk, The Tomtations Show
SwingKids, Sallyswag, Sallyswag
Talking Music, Paul Biktor Börjesson, What is the soul of a man? Paul Biktor Börjesson tolkar Blind Willie Johnson
Teg Publishing, Milyon, Kejonen King
Teg Publishing, Mattias Alkberg/Södra Sverige, Straight Edge
Telegram Music, Maria, SUCCESSION
Telegram Music, INNESI, Självbetitlad
Telegram Music, Blandade artister, I AM DRUM
Telegram Music, Björn Famne, Vampire
Telegram Music, Loney Dear, #7
Telegram Music, Bob Hund, Dödliga Klassiker
Telegram Music, INVSN, TBD
Terminus AB, Tommie och Totte, Strängalek och Näckaspel
thomas hildebrand, Viagra boys, Consistency of energy
To whom it may concern. AB, Barbelle, OHWHYYEAH
To whom it may concern. AB, iamjonnalee, iamjonnalee
Tona Serenad, Ekonomisk Förening, Kumisolo & Joe Davolaz, Kabuki Femme Fatale
Trickleheart Music, Rolf Carlsson Band, Själ och blod
Tuesday October HB, Saint, The New Funky Dread
Tuesday October HB, Rebstar, You Know Nothing About Love
Tuesday October HB, Rebstar, Girls Like Nicole
Tuesday October HB, Vivi, GoodForYou.
Tuesday October HB, Saint, The Tale of the Shades & Turban
Umlaut Records, Neuköllner Modelle, Sektion 1-2 (umlp03) och Sektion 3-7 (umcd2627)
Vargen, VARGEN, SÅNGER FRÅN NATTEN, SÅNGER FRÅN DAN
Vargporten AB, 1900, Tekno
Warner Music Sweden, Lars Färnlöf and his Orchestra, The Chameleon
We Manage With Love HB, Christian Lappalainen, Acid på svenska
ViciSolum Productions, Poem, Skein Syndrome
ViciSolum Productions, Winterhorde, Maestro
ViciSolum Productions, Korea, Abiogenesis
Villkårslös, Agnes Mercedes, Havsanemoner
Voi Elämä!, Iiris Viljanen, TBA
Yair Sapir, Savor de Ladino, Un buketo
Ye Banished Privateers, Ye Banished Privateers, First Night Back in Port
Year 1992, Krister Linder, Across The Never
Åsa Boström, Hymnambulae, Orgelhuset
Öberg Recordings/Öberg Consulting Sweden AB, Charlotte Berg, Jag vil ha oss mot allt kallt

Header logo