Turnébidrag till fria musikgrupper

Första fördelningstillfället 2016


Beviljade ansökningar, belopp i kronor
Adam Evald med kammarensemble, Turné i Tyskland, Ryssland och Brasilien, 38 000
Amanda Bergman, Amanda Bergman vår-och sommarturné 2016, 100 000
Amanda Sedgwick Quintet, Turné på jazzklubbar i Sverige samt en klubb i Finland, 10 000
Among Lynx, Vårturné för singelsläpp, 20 000
Anders Wihk Trio/Same Tree Different Fruit, Turné i Sydafrika i september 2016, 47 000
Anna Högberg Attack, Anna Högberg Attack Europa-turné sommaren 2016, 34 000
ARASHI (AKIRA SAKATA, JOHAN BERTHLING, PAAL NILSSEN-LOVE), TURNÉ I JAPAN och MEXICO FEB OCH MAJ 2016*, 30 000
Bazar Blå, Konsertturné i Schweiz - tre konserter, 13 000
Bellaroush, Bellaroush tour in India 17 Feb–8 March 2016, 66 000
Bone Machine, Turné i Sverige och Norge, 20 000
Circadia, Turné i Central och Sydeuropa maj 2016, 30 000
Curious Chamber Players, Ensemble in Residence på festivalen Bludenzer Tage zeitgemässiger Musik i Österrike 16–20 november 2016. Tre konserter samt workshops/seminarier, 40 000
Dagen Svalnar, Under 2016 gör vi 14 konserter runt om i Sverige, 33 000
De Montevert, De Montevert Europaturné, 13 000
Det blev handgemäng, Det blev handgemäng - releaseturné Bugalú 2016, 11 000
DLB - Dominique Lakin Bådal, Sverigeturné "DLB 2016", 50 000
EB kvartetten ekonomisk förening, Italienturne-Musikalisk deckarsalong, 39 000
Emil Brandqvist Trio, Tysklandsturné april 2016, 8 000
Femena, Femena konserter och workshops i Libanon och på Cypern maj 2016, 50 000
Fire! Orchestra, Fire! Orchestra Europa turné 2016, 180 000
FIRE!, Turné i Europa feb och mars 2016, 60 000
Folkbus, "Sånger som förenar" i Finland; Esbo, Helsingfors, Åbo med flera orter, 9 000
Fredrik Boltes Produktion/Partiet, Partiets Danmarksturné våren 2016, 26 000
Groupa, Turné i Kanada 3–8 maj, 36 000
Hannah Svensson & Alvin Queen Quartet, Turné i Sverige 2016, 12 000
Hey Elbow, Turné på Balkan samt Estland mars- april 2016, 37 000
Josefina Paulson & Jonas Åkerlund, Turné med duon Jonas Åkerlund & Josefina Paulson i Japan 30 sept–10 oktober 2016, 19 000
Kaja, Dubbelturné i Holland tillsammans med den holländska gruppen Tango Extremo, 29 000
KO.M.P, Turné våren 2016, 8 000
Kristina Issa, Meta projekt turné i Europa med konsertföreställningen Arabic Spring av Kristina Issa., 35 000
Lina Nyberg Band, turné i Portugal och Tyskland, 30 000
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Turnré i Ecuador, 84 000
Lyy, Kanadaturné, 55 000
Längs en frostig kust, Längs en frostig kust - musik av kvinnliga tonsättare från Norrland, 44 000
Makthaverskan, England vår 2016, 8 000
Mattias Perez Trio, Turné till Chile i juni 2016 med samarbete med Svenska Ambasaden i Santiago samt Nano Stern, chilensk musiker, 30 000
Musikgruppen Tummel, Konserter i Finland tillsammans med dansgruppen Tsuumi, 15 000
Nacka Forum, Festivalspelning på Rochester Intl Jazz Festival (4st) samt klubbspelningar (2-3) i New York, 45 000
Nordic Raga Quartet, Turné till Indien, 42 000
Nordiska Saxofonkvartetten ek. för., Turné till Argentina sep/okt 2016, 50 000
Odd Size, Turné med konserten "Messiah for four people" i Antwerpen och Köpenhamn, 21 000
Paraden, Turné feb–maj år 2016, 30 000
Sallyswag, Sallyswag - Zimbabwe, 156 000
Septentrio, USA-turné, juni - 2016, 89 000
Siri Karlsson, Turné i Burkina Faso och samarbete med burkinska musiker bl a Jazz à Ouaga, Festival Moyaga, 49 000
SQ (aka Sound Quartet), Sound Quartet spring tour 2016, 65 000
Stahlhammer Klezmer Classic, 2 turnéer till USA och Kanada.  Den första i april 2016, 2 veckor, och den andra i juli 2016, 4 veckor.**, 32 000
Steinar Aadnekvam Freedoms Trio, Turné i Norge med Freedoms Trio, 15 000
The Funky Flakes, Turné i Bangalore Indien 15 augusti–29 augusti 2016, 110 000
Tiganá Santana, Tiganá Santana Showcase Babel Med i Marseille & Atlantic Music Expo på Kap Verde och turné och workshop i Frankrike och Schweiz mars–maj 2016, 80 000
Tonbruket, Europaturne´ april 2016 samt festivalturne´sommar 2016, 33 000
Yes Deer, Yes Deer mars turné, Norge, Danmark, Polen och Österrike, 13 000

* Ansökan har beviljats stöd för turné i Mexiko, ej Japan.
** Ansökan har beviljats stöd för turné i april, ej juli.

Samtliga ansökningar
Adam Evald med kammarensemble
Amanda Bergman
Amanda Sedgwick Quintet
Among Lynx
Anda
Anders Wihk Trio/Same Tree Different Fruit
Anna Högberg Attack
APUH!
ARASHI (AKIRA SAKATA, JOHAN BERTHLING, PAAL NILSSEN-LOVE)
AstroMike Gordon
Ausland eingetrager Verein
baskery
Bazar Blå
Bellaroush
Bellaroush
Bjäran
Bone Machine
Bothnia Rhythm Orchestra Västerbotten
Calle Real
Cederquist Harborg production AB/ Musikgruppen: SKROT
Circadia
Curious Chamber Players
Dagen Svalnar
Dan Hylander Trio
Dark Horse
David's Angels
De Montevert
Det blev handgemäng
Dinn Dinn Bulo
DLB - Dominique Lakin Bådal
Dolce
DUO NARANJO-WEURLANDER
EB kvartetten ekonomisk förening
Emil Brandqvist Trio
Ensemble Villancico
Erik Fastén and the liquid wonders
Fartyg6
Femena
FIRE!
Fire! Orchestra
Firma Karolina Törlind och Trio Enchantée
FLOCKEN
Folkbus
Fredrik Boltes Produktion/Partiet
Groupa
Gyllene Promotion AB
Gyllene Promotion AB /The World Changes
Hannah Svensson & Alvin Queen Quartet
Harpe-Diem, Göteborgs Opera Duo
Helena Josefsson & Kontur
Hey Elbow
Hurrakel
Jenny Holmgren
Join The Riot, Henry Jones Productions
Josefina Paulson & Jonas Åkerlund
Kaja
Ken Peplowski USA med Claes Crona Trio
KO.M.P
Kristian Anttila
Kristina Issa
Ladies Got the Blues
Lina Nyberg Band
Linda Varg
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye
Lyy
Längs en frostig kust
Makross
Makthaverskan
Malmö Brandkårs Musikkår
Man.Machine.Industry
Mary's Kids
Mattias Perez Trio
Mitt Lyckliga Liv
Musikgruppen Tummel
My Sound of Silence
Nacka Forum
Netherbird
NONSENS
Nordic Raga Quartet
Nordiska Saxofonkvartetten ek. för.
Nuaia
Odd Size
ODE
PAL
Pale Honey
Paraden
Paso Nevo
Pershagen
Postapokalyps AB
rebaroque
Roots Circus
Sallyswag
Sanna Hansson & The Swatchmen
Septentrio
Siena Root
Siri Karlsson
SKEPP
Skraeckoedlan
SQ (aka Sound Quartet)
Stahlhammer Klezmer Classic
Steinar Aadnekvam Freedoms Trio
Stiftelsen O/MODERNT, O/MODERNT Kammarorkester
Stockholm Lisboa Project
Take me home Productions/The Bandettes
Tarabband
The Baboon Show
The Bandwagon Swing Orchestra ekonomisk förening
The Bongo Club
The Funky Flakes
The Great Learning Orchestra (GLO)
THE HEADLINES
The Royal Ruckus
Thymeshift
Tiganá Santana
Tiny Gear Tour
Tonbruket
Water Boogie System
Woodsfolk
Vulkano
Ye Banished Privateers
Yes Deer
Ögla kulturförening-Commando M. Pigg

Header logo