Nationella och internationella turnébidrag till fria musikgrupper

Andra fördelningstillfället 2016


Beviljade ansökningar
Almost Family ek. för., Kolonien , Spanien, Portugal , 20 000
Anelia Records Handelsbolag, Tassos Spiliotopoulos Quartet, Storbritannien, 32 000
Anton Toorell, Invader Ace, Norge, Nederländerna, Österrike, Schweiz, 28 000
Aurelia Kisseih, Aurelia Dey & The vibe, Storbritannien, Ghana, 126 000
Barnens Jukebox AB , Gittanbandet, Trollhättan, Malmö, Uppsala, Sälen, Falun, Östersund, Vara, Norrköping, Jönköping, Stockholm, Mariehamn, 60 000
Bobo Stenson Trio, Bobo Stenson Trio, Japan, 37 000
Cederquist Harborg production AB, SKROT, Storbritannien, 15 000
Deliberate music AB, Almaz Yebio Twist'n'shout - revival tour 2016, Ystad, Landskrona, Kristianstad, Göteborg, Vänersborg, Stockholm m.fl., 19 000
Drottningholms Barockensemble, Drottningholms Barockensemble, Tyskland, 31 000
Eko in Gothenburg KB, Celso Paco & Dynamo de Luxe, Simrishamn, Malmö, Strömstad, Vänersborg, Karlstad, Hällesfors, Göteborg, Mölndal, Gävle, Härnösand, Uppsala m.fl. , 22 000
Emil Brandqvist, Emil Brandqvist Trio, Tyskland, 8 000
Firma Allan Skrobe, Zykopops, Kroatien, 21 000
Folksångsfrämjandet, Lyy, Sundsvall, Söråker, Härnösand, Örnsköldsvik, Piteå, Luleå, Umeå, Fränsta, Gävle, Tobo, Uppsala, Malmö, Arvika, Karlstad, Lysekil, Uddevalla, m.fl., 50 000
Gunilla Törnfeldt, Stockholm Voices, Sundsvall, Härnösand, Örnsköldsvik, Aneby, Umeå, 20 000
Hemiol AB, Stockholm Chamber Brass, Argentina, 50 000
Hjärtpuls Ek För, SIMBI, Göteborg, Gävle, 26 000
Hoob Ekonomisk Förening, MUSICMUSICMUSIC, Macao, Kina, Hong Kong, Taiwan, 39 000
Joel Hagen (Jaerv), Jaerv, USA, 39 000
Joel Wästberg, sir Was, Storbritannien, Frankrike, Belgien, Nederländerna, Tyskland, Norge, Danmark, USA, Kanada, Australien, Italien, Spanien, Portugal, Österrike m.fl., 36 000
Johan Björklund Musikproduktíon, Thymeshift Elektronix + Katrine Amsler, Göteborg, Lund, Skurup, Alvesta, Växjö, Jönköping, Borås, Örebro, Skövde, Fengersfors, Bengtsfors, Vänersborg, Stockholm, Västerås m.fl., 50 000
John Holmström, Dark Horse, Japan, 51 000
Josefin Runsteen Produktion, Wildhart, Malmö, Danmark, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, 26 000
Kongero, Kongero, Kanada, 48 000
LarsEmil Öjeberget, Symbio, Stockholm, Uppland, Sörmland, Gästrikland, Dalarna, Skåne, Värmland, Östergötland, 8 000
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Iris Bergcrantz Quintet, Tyskland, 26 000
Lina Nyberg Music Production, Lina Nyberg Band, Brasilien, 45 000
Maria Palmqvist Kvartett, Maria Palmqvist Kvartett, Tyskland, 9 000
Minna Weurlander/MWmusica, Duo Naranjo-Weurlander, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Sverige, 22 000
Mirjan Ääni, WAO, Nattavaara, Gällivare, Puoltikasvaara, Hakkas, Vettasjärvi. Finland: Kuhmo, Nurmes, Lapinlahti, Silinijärvi, Kaustinen. Norge: Målselv, Piteå, 40 000
Myomusica Ida Karlsson, Gursus, Island, 15 000
Originalljudet Ekonomisk Förening, Originalljudet, Japan, 49 000
Pangea Music, Anna Greta Sigurdardottir Trio featuring Håkan Broström, Island, 34 000
Petrén Kulturproduktion, Violet Green and all between, Sölvesborg, Varberg, Göteborg, Borås, Bollnäs, Östersund, Krokom, Luleå, Umeå, Sundsvall Alingsås, Norge, 40 000
Pål Nyberg, Halperin-Nyberg Connection, Tyskland, 10 000
RE musik, Duo Saur-Ek, Mexiko, 34 000
Selam, Redline (Linda Pira, Dj Masse, Dj Salla, Momo från Mohammed Ali) , Kuba, Chile, 87 000
w.o.music ek. för., West of Eden, Ulricehamn, Hamburgsund, Trollh, Brunskog, Frösön, Nora, Kristianst, Höör, Halmst, Skövde, Örebro, Uppsala, Stockholm, Avesta, Ölme, m.fl., 17 000
We Float, We Float, Danmark, Tyskland, Nederländerna, Frankrike, Österrike, 33 000
Wickerwork Music Production, there are no more four seasons, Nya Zeeland, Australien, 27 000

Samtliga ansökningar
Almost Family ek. för., Världens Band
Almost Family ek. för., Kolonien
Almost Religious, Snake Tongue
Anda, Anda
Anelia Records Handelsbolag, Tassos Spiliotopoulos Quartet
Anton Toorell, Invader Ace
Aurelia Kisseih, Aurelia Dey & The vibe
Babianspektaklet HB, The Baboon Show
Barnens Jukebox AB , Gittanbandet
Bellaroush Kulturforum Ekonomisk Förening, Bellaroush
Björlund Management, Luma
Björnstammen AB, Den svenska björnstammen
Blomster, Nils, Spöket i Köket
Blue Hat Entertainment, Åberg Kvartett
Bobo Stenson Trio, Bobo Stenson Trio
Calle Real Productions HB, Calle Real
Cederquist Harborg production AB, SKROT
Cete Carr Handelsbolag, Dreamers' Circus
Club Pisa ideell Musikförening, Club Pisa tillsammans med Rostam Mirlashari
Deliberate music AB, Almaz Yebio Twist'n'shout - revival tour 2016
Drottningholms Barockensemble, Drottningholms Barockensemble
Echo Three AB, Sudakistan
Eko in Gothenburg KB, Celso Paco & Dynamo de Luxe
Emil Brandqvist, Emil Brandqvist Trio
Erik ivarsson,  A lady's trial
Ester Ideskog / Vanbot, Vanbot
Etzia Music, Etzia med hot this year crew
Eva Sidén/ Gamla stans  Musik&Produktion, Sidén Hedman duo
Firma Allan Skrobe , Zykopops
Firma Frida Öhrn, ÖHRN
Firma Ola Hultgren, Merit Hemmingson & Ola Hultgren duo
Folksångsfrämjandet, Lyy
Groupa ek. för., Zephyr "Vindarnas möte - Tuultenpesä"
Gunilla Törnfeldt, Stockholm Voices
Hemiol AB, Stockholm Chamber Brass
Hemlandssånger Compunctio, EikonSounds
Hjärtpuls Ek För, SIMBI
Hoob Ekonomisk Förening, MUSICMUSICMUSIC
Isabelle Andö Enskild Firma, Prismakvartetten & David Saulesco
Jean and Jo Music and Arts, Duo Eriksson/Jacobsson
Joel Hagen (Jaerv), Jaerv
Joel Wästberg, sir Was
Johan Bengtsson, Swing Tarturo
Johan Björklund Musikproduktíon, Thymeshift Elektronix + Katrine Amsler
John Holmström, Dark Horse
Josefin Runsteen Produktion, Wildhart
Josephine Bodén Music, LARM
KF Gaphals, MaidaVale
Kite, Kite
Kiyou Management, RAMY ESSAM BAND
Kongero, Kongero
Kongero, Kongero
L.O.R. Musik HB, Goodland Trio
LarsEmil Öjeberget, Symbio
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Iris Bergcrantz Quintet
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), RAINDEAR
Lina Nyberg Music Production, Lina Nyberg Band
Linnea Hall, Linnea Hall Quartet
Lisa Björänge Quintet, Lisa Björänge Quintet
Low Tone Handelsbolag, Deville
Lucas Stark Kulturproduktion, Lucas Stark och KG Malm / Turnén Världens Bästa Allan!
Makross Ek. För., Makross
Maria Palmqvist Kvartett, Maria Palmqvist Kvartett
Mats Dacke, The Chuck Norris Experiment
Mikael Godée, MalvaKvartetten & Mikael Godée
Minna Weurlander/MWmusica, Duo Naranjo-Weurlander
Mirjan Ääni, WAO
Musik- och kulturföreningen Jonny Luis y su Constelación, Armonía
Myomusica Ida Karlsson, Gursus
Nadin Al khalidi, TARABBAND
Operafabriken, Operafabriken
Originalljudet Ekonomisk Förening, Originalljudet
Orion Productions, Castlewoods
Pancrea AB, KOO (Koop Oscar Orchestra)
Pangea Music, Anna Greta Sigurdardottir Trio featuring Håkan Broström
Petrén Kulturproduktion, Violet Green and all between
Pål Nyberg, Halperin-Nyberg Connection
RE musik, Duo Saur-Ek
Re:Orient, Sonic Groove Society och Bazar blå
Rollin Phones ekonomiska förening, Saxofonkvartetten Rollin' Phones
Selam, Redline (Linda Pira, Dj Masse, Dj Salla, Momo från Mohammed Ali)
Silvia Sardeira Kulturfirma, Susanna Risberg på International Jazz Day i Burma, Myanmar
Silvia Sardeira Kulturfirma, Mikael Augustsson - Carne
Sofi Hellborg Music, Sofi Hellborg Gang
Sofia Härdig Music, Sofia Härdig live
Sofie Norling , Sofie Norling & Henrik Hallberg duo Proj. Psalm i Jazzton
Sound Department AB, SQ (aka Sound Quartet)
Tales of the Future, The Presolar Sands
The Bandwagon Swing Orchestra ekonomisk förening, The Bandwagon Swing Orchestra
The Radio Dept., The Radio Dept
Tina Ahlin Musik Produktion, Tina Ahlin Jojje Wadenius
Tobias Andersson Musik, La Fuite
TOKBOKNING AB, Aganche Lynx och Omar Khalel
Twice a Man / Xenophone International, Twice a Man / Skin of Their Light
w.o.music ek. för., West of Eden
Vackra Music & Art AB, Adora Eye
We Float, We Float
Wickerwork Music Production, there are no more four seasons
William Soovik, Bone Machine
Woodbrothers HB, WoodsFolk
Ögla kulturförening, Commando M. Pigg

Header logo