Fria dansgrupper

Produktionsbidrag till yrkesverksamma fria dansgrupper vid det första fördelningstillfället för år 2012

 

Beviljade bidrag, belopp i kr

Årligt produktionsbidrag
Andersson Dance, 2 100 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Art Of Spectra/ Peter Svenzon, 400 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
ASTARTE, 500 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
ccap, 2 100 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
DANS/Claire Parsons Co., 400 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
E=mc2 Danskonst, 600 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Embla dans & teater, 400 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2011-2013)
Gunilla Heilborn, 2 000 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Jeanette Langert, 400 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
M.A.P Melin Art Performance, 600 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Magma Dans/Helena Franzén, 850 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Malin Hellkvist Sellén, 600 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)
Memory Wax, 770 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
MINNA KROOK DANS/PROOK, 500 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, 600 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Reich + Szyber, 1 000 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Virpi Pahkinen Dance Company, 850 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2012-2014)
Weld, 900 000, Årligt produktionsbidrag (Referensgruppen förordar bidrag 2010-2012)

Produktionsbidrag 2012
Avart Dans & Rörelse, 400 000
Björn Säfsten, 700 000
Bortalaget, 400 000
D.O.P, 650 000
Dansgruppen Vindhäxor, 300 000
Efter Lazarus/Björn Elisson Kompani, 600 000
Eva Ingemarsson Dansproduktion, 300 000
Föreningen Dan Tai, 290 000
Föreningen RERE/Tingskog, 400 000
Gottsunda Dans & Teater, 250 000
Iraqi Bodies, 400 000
K. Kvarnström & Co, 700 000
Kompani Raande-Vo, 600 000
Philippe Blanchard, 400 000
Re Act, 290 000

Enstaka projektbidrag
Kompani Nomad, On Location, 250 000
Den Ideella Kulturföreningen Volyo, Husbil, 290 000
Rani Nair, Future memory of Dixit Dominus, 200 000
Kajsa Sandström, Lyssna med din hud/Se med dina öron, 150 000
Carmen Olsson - mibudo dance, Möte II - färden, 400 000
Odissi Dansproduktion/dansgruppen Abhinaya, Klofs, 150 000
C/Ompany, Analogism, 150 000
Trip the Light Fantastic/Ingrid Rosborg, Educate the Audience/Movements by Humans, 210 000

Bidrag
c.off, 250 000
Dansbyrån, 150 000
SITE, 100 000

Samtliga sökande
Andersson Dance, Stockholm
Art Of Spectra/Peter Svenzon, Västra Götaland
ASTARTE, Stockholm
Attra/Marie Fahlin, Stockholm
Avart Dans & Rörelse, Stockholm
BarkingSharks Productions, Dalarna
Beenhouse ljud&rörelser, Stockholm
Björn Säfsten, Stockholm
Bortalaget, Gotland
c.off, Stockholm
C/Ompany, Stockholm
Carmen Olsson - mibudo dance, Västra Götaland
ccap, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, Stockholm
Company KUDO, Stockholm
D.O.P, Stockholm
Daniel Andersson och Andrea Csaszni Rygh, Stockholm
DanielAlmgrenRecén, Östergötland
DANS/Claire Parsons Co., Stockholm
Dansbyrån, Västra Götaland
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Dansstationens Turnékompani, Skåne
Den Ideella Kulturföreningen Volyo, Västerbotten
Down Under Management, Västra Götaland
E=mc2 Danskonst, Västra Götaland
Efter Lazarus/Björn Elisson Kompani, Stockholm
Embla dans & teater, Västra Götaland
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Västra Götaland
Fru flicka, Västra Götaland
Föreningen Dan Tai, Stockholm
Föreningen RERE/Tingskog, Stockholm
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Gunilla Heilborn, Stockholm
Hirame, Västra Götaland
Iraqi Bodies, Västra Götaland
Jeanette Langert, Västra götaland
K. Kvarnström & Co, Stockholm
Kajsa Sandström, Stockholm
KLiNT/Teresia Björk, Stockholm
Kompani Nomad, Västra Götaland
Kompani Raande-Vo, Örebro
KORDA art productions/Linda Forsman, Stockholm
LAVA-Dansproduktion, Stockholm
Lava-Dansproduktion, Stockholm
M.A.P Melin Art Performance, Stockholm
Madeleine Karlsson/Mobile Artefact, Stockholm
Magma Dans/Helena Franzén, Stockholm
Malin Hellkvist Sellén, Stockholm
Memory Wax, Skåne
Ménage à trois, Stockholm
MINNA KROOK DANS/PROOK, Stockholm
MKDansprod/Focus Dance, Uppsala
Mon no Kai/SU-EN Butoh Company, Uppsala
nobody dansproduktion, Stockholm
Non Serviam, Stockholm
Octagon, Stockholm
Odissi Dansproduktion/dansgruppen Abhinaya, Stockholm
Philippe Blanchard, Stockholm
Pontus Lidberg Dance, Stockholm
Projekt 10, Stockholm
Rani Nair, Stockholm
Re Act, Stockholm
Reality Dansteaterförening, Stockholm
Rebecca Chentinell, Stockholm
Reich + Szyber, Stockholm
Rörelsen - koreografer i Skåne, Skåne
SALKA, Stockholm
Sardine Sauvage, Skåne
Scen- och sinnesproduktion, Stockholm
sirenscrossing, Västra Götaland
SITE, Stockholm
Stephopp AB, stockholm
Studio BuJi, Västra Götaland
Transforma, Stockholm
Trip the Light Fantastic/Ingrid Rosborg, Skåne
Tromäki Dance Company, Stockholm
Vifira, Stockholm
Virpi Pahkinen Dance Company, Stockholm
Weld, Stockholm
YOLANDA ALONSO BOTHEN-ALAZART, Stockholm

Header logo