Fria musikgrupper

Verksamhetsbidrag 2012

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Abjeez, 100 000
Afrotronics, 40 000
Ahmadu Jarr & The Highlife Orchestra, 50 000
Ale Möller band, 100 000
Amani mini, 90 000
Amazonas, 55 000
Andra Generationen, 70 000
Andreas Gidlund Kvartett, 70 000
Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra, 100 000
Anna Lundqvist Quartet feat Björn Almgren, 50 000
Ára, 50 000
Atomic, 80 000
Axelsson & Nilsson-duo, 100 000
Babajaga, 40 000
Beches Brew, 80 000
Berger Knutsson Spering, 60 000
Björnlert Hedin, 90 000
Bobo Stenson Trio, 100 000
Body Beatbox, 40 000
Boot, 50 000
Britta Persson Band, 70 000
Calle Real, 50 000
Christian Kjellvander, 60 000
Cilla & Tobias, 50 000
Common Creature, 40 000
Curious Chamber Players, 120 000
Den fule, 60 000
Drottninghoms Barockensemble, 350 000
Duo Ego, 40 000
Duo EN.D.E, 100 000
Duo Gelland, 130 000
Duo Kristine Scholz - Mats Persson, 120 000
EGBA, 60 000
Ek Janson Svensdotter, 50 000
Elin Larsson Group, 70 000
Ellika & Solo, 50 000
Ensemble Ars Nova, 60 000
Ensemble Villancico, 110 000
Ensemble Yria, 50 000
Ensemble1700, 60 000
EnsembleTribukait, 50 000
Erik Westbergs Vokalensemble, 130 000
Esbjörn Hazelius Band, 60 000
FIRE!, 70 000
First Floor Power, 50 000
Fläsket brinner, 50 000
Fläskkvartetten, 80 000
Fredar kvartett ekonomisk förening, 50 000
Fredrik Kronkvist Quartet, 75 000
Friends of the Tiger, 40 000
Frifot, 40 000
Frödin/Karlsson/Høxbro, 40 000
Föreningen Vokalharmonin, 100 000
Gageego, 160 000
Garizim, 40 000
Ghost, 50 000
Golbang, 80 000
Goran Kajfes Subtropic Arkestra, 50 000
Gunnar Källström och Fridens liljer, 50 000
Gunnel Mauritzson Band, 50 000
Gushpanka, 50 000
Göteborg Baroque, 120 000
Hanna Elmquist Quintet, 60 000
Hazelius Hedin, 80 000
Hoven Droven, 80 000
Huaröds Kammarorkester, 200 000
Ideella föreningen Frispel, 80 000
Ikons, 40 000
Irmelin, 70 000
Isildurs Bane, 100 000
Jacob Karlzon 3, 60 000
Jag är här nu!, 130 000
Jazzmys, 100 000
Jeanette Lindström, 80 000
Jennie Abrahamson, 50 000
Jenny Almsenius, 40 000
Jenny Wilson Featuring Tensta Gospel Choir, 100 000
Jonas Kullhammar Quartet, 80 000
Josef & Erika, 90 000
Josefine Lindstrand Band, 80 000
Kaja, 80 000
KammarensembleN, 500 000
Karin Hammar Quartet, 60 000
Karlsson Barock, 110 000
Klabbes Bank, 60 000
Kraja, 80 000
Kristian Anttila, 70 000
Krock, 100 000
Kroumata, 700 000
Kulturföreningen Flatterie, 90 000
Lars Jansson Trio, 60 000
Led, 40 000
Lekverk, 80 000
Lelo Nika & Friends, 80 000
Lina Nyberg Band, 80 000
Lisa & Josefine, 100 000
Lisa Ullén - Nina de Heney duo, 80 000
Lisa Ullén - David Linnros duo, 50 000
Little Marbles, 70 000
Loney Dear, 80 000
Magnus Öström, 60 000
Mamma Måd band, 50 000
Marin/Marin, 50 000
Markatta Musikteater, 180 000
Mathias Algotsson trio, 40 000
Mathias Landaeus Trio, 60 000
Mats Öberg Trio, 75 000
Meshuggah, 50 000
MF/MB/, 40 000
Midaircondo, 120 000
Mire Kay, 40 000
Miriam Aida Trio, 60 000
MOCO, 40 000
MP3 - Mattias Pérez Trio, 50 000
Musicmusicmusic, 70 000
Musikföreningen Babian, 40 000
Musikgruppen RAA, 40 000
Musikteater Kåbra, 90 000
Mwendo Dawa, 50 000
Mynta, 60 000
Navarra, 40 000
New Found Land, 60 000
New Places Orchestra, 100 000
New Tango Orquesta, 100 000
Nicolai Dunger, 80 000
Nils Berg Cinemascope, 50 000
Nordic Wedding Music, 40 000
Nordic, 70 000
Nybakat!, 70 000
Oddjob, 100 000
Olov Johansson & Catriona McKay, 50 000
Orkester pop, 90 000
Paavo, 100 000
Parker Lewis, 40 000
Pireus, 50 000
Pärlor för svin, 120 000
rebaroque, 200 000
Rhythm Art Duo, 65 000
Råd Kjetil Senza Testa, 40 000
Räfven, 60 000
Samuel Hällkvist Center, 40 000
Sarah Riedel Timeline, 80 000
Serengeti, 70 000
Seval, 40 000
Siena Root, 40 000
Simone Moreno & Os Lourinhos, 100 000
Siri Karlsson, 50 000
Sirocco, 40 000
Sjöströmska kvartetten, 40 000
Skriet, 50 000
Sofia Jannok, 80 000
Sofia Karlsson, 80 000
Sofie Livebrant, 80 000
Solander, 40 000
Sork, 40 000
Sousou & Maher Cissoko, 80 000
Stockholm Jazzorchestra, 350 000
Stockholm Lisboa Project, 80 000
Stockholms Bachsällskap, 80 000
Stockholms Saxofonkvartett, 440 000
Svanevit, 50 000
Svenska Kammarkören, 50 000
Swedish azz, 100 000
Syntjuntan, 70 000
Süperstar Orkestar, 80 000
Tape, 60 000
Teresa Indebetou Band, 80 000
Tesla, 60 000
Tetra, 130 000
The Baboon Show, 40 000
The Concretes, 40 000
The Embassy, 40 000
The Jets, 50 000
The Opposite, 50 000
The Radio Dept., 60 000
The Splendor, 60 000
The Stoner, 50 000
The Thing, 140 000
TheGothenburgCombo, 120 000
There are no more four seasons, 60 000
This Is Head, 80 000
Thus:Owls, 120 000
Thymeshift, 40 000
Tolvan Big Band, 300 000
Triakel, 90 000
Trio Stravaganti, 75 000
Trio Trespassing, 40 000
Truckfighters, 70 000
Tzeitel, 60 000
Ulf Wakenius Group, 70 000
Varieté Velociped, 75 000
Voces Nordicae, 100 000
Volodja, 50 000
Väsen, 150 000
Väärt, 40 000
Wendy McNeill, 50 000
Wildbirds & Peacedrums, 130 000
ZPR String trio, 60 000
ÅsaBrita, 40 000

Samtliga sökande
1000 GRAM
75öre
Abjeez
Afrotronics
Ahmadu Jarr & The Highlife Orchestra
Ale Möller band
Amani mini
Amazonas
Anders Hagberg Quartet
Anders Widmark Transformation
Andra Generationen
Andreas Gidlund Kvartett
Angelica Matveeva Group
Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra
Anna Lundqvist Quartet feat Björn Almgren
Anna Rynefors & Erik Ask-Upmark
Annunaki Records
Ára
Atomic
Axelsson & Nilsson-duo
Babajaga
Beches Brew
Berger Knutsson Spering
Bessman
Björn Jansson Big Band
Björnlert Hedin
Blood music
Bobo Stenson Trio
Body Beatbox
Boot
Brandqvist/Bengmark kvartett och Sjöströmska stråkkvartetten
Britta Persson Band
Calle Real
Carolina Wallin Peréz
Celso Paco & Dynamo Deluxe
Christian Kjellvander
Cilla & Tobias
CMG
Common Creature
Corpo
Crane Dance Trio
Curious Chamber Players
Dan Berglund
Dan Viktor & Malin Foxdal
Daniel & Emma
Daniel Karlsson Trio
Daniel Pettersson & Maria Jonsson
Das Orchester
David's Angels
Den fule
Downtown Ramblers
Drottninghoms Barockensemble
Duo Ego
Duo EN.D.E
Duo Eva Rune och Mikael Godée
Duo Gelland
Duo Jonsson Coudroy
Duo Kristine Scholz - Mats Persson
EF
EGBA
Ek Janson Svensdotter
Elin Larsson Group
Ellika & Solo
Ensemble Ars Nova
Ensemble dråpera
Ensemble Ma
Ensemble Solklart
Ensemble Villancico
Ensemble Yria
Ensemble1700
EnsembleTribukait
Erik Westbergs Vokalensemble
Esbjörn Hazelius Band
Familjen Carr
FIRE!
First Floor Power
Fjarill
Fläsket brinner
Fläskkvartetten
Fransk cabaret: 6 porträtt
Franska trion
Fredar kvartett ekonomisk förening
Fredrik Kronkvist Quartet
Free Peaces
Friends of the Tiger
Frifot
Friska Viljor
Frödin/Karlsson/Høxbro
Fönster
Föreningen Vokalharmonin
Gageego
Garizim
Ghost
Glorious Percussion
Golbang
Goodland Trio
Goran Kajfes Subtropic Arkestra
Groupa
Gunnar Källström och Fridens liljer
Gunnel Mauritzson Band
Gushpanka
Göteborg Baroque
Hanna Elmquist Quintet
Hans Olding Quartet
Hardships
Hazelius Hedin
Hedningarna
Helena Ek, Peter Janson
HiR
Hoven Droven
Huaröds Kammarorkester
Ictus. Musik av Jimmy Giuffre
Ideella föreningen Frispel
Ikons
Into the Woods
Irma Schultz Keller
Irmelin
Isildurs Bane
It"s A Bird! It"s A Plane!
Jacob Karlzon 3
Jag är här nu!
Jazzmys
Jeanette Lindström
Jennie Abrahamson
Jennifer Ferguson/Rickard Åström
Jenny Almsenius
Jenny Wilson Featuring Tensta Gospel Choir
Johan Björklund Dynamic Flavours
John Lindberg trio
Jonas Kullhammar Quartet
Jonas Östholm Kvartett
Jonathan Johansson
Josef & Erika
Josefine Lindstrand Band
Kaja
KammarensembleN
KapSyd/Jidder
Karavaj
Karin Hammar Quartet
Karlsson Barock
Klabbes Bank
Konatus
Kongero
Kraja
Kristian Anttila
Krock
Kroumata
Kulturföreningen Flatterie
Kungligt bra musik
La Liga Habanera
Lars Jansson Trio
Lars Åhlund"s Second Coming
Lately la la
Le Système
Led
Lekverk
Lelo Nika & Friends
Lim with Marc Ducret
Lina Nyberg Band
Lisa & Josefine
Lisa Björänge "HOME"
Lisa Ullén - Nina de Heney duo
Lisa Ullén - David Linnros duo
Little Marbles
Lloyd
Loney Dear
Lundin Danemo Kvintett
Lyy
Magnus Lindgren Batucada Jazz
Magnus Öström
Makonde
Malin Foxdal Band
Mamma Måd band
Mankku & Östersjön
Marco Rios & Kerstin Wikström
Marin/Marin
Markatta Musikteater
Mathias Algotsson trio
Mathias Landaeus Trio
Mats Holmquist Stora Stygga
Mats Öberg Trio
matti bye ensemble
Meshuggah
MF/MB/
Midaircondo
Mire Kay
Miriam Aida Trio
MOCO
Monday Night Big band
Montag Mania
Mother Jack
MP3 - Mattias Pérez Trio
Musicmusicmusic
Musikföreningen Babian
Musikgruppen RAA
Musikteater Kåbra
Mwendo Dawa
Mynta
Navarra
Neighbourhood
New Found Land
New Morning
New Places Orchestra
New rose
New Tango Orquesta
Nicolai Dunger
Nike & Röda Orkestern
Nilla Nielsen band
Nils Berg Cinemascope
Nils Janson
Nina och Mattias
Noratrion
Nordic
Nordic Wedding Music
Nordiska Saxofonkvartetten
Nutid
Nybakat!
Oddjob
Oh, Harry
Ok Star Orchestra
Olov Johansson & Catriona McKay
Omnibus Kammarblåsare
Operabyrån
Orkester pop
Oskar Schönning
Our Park
Paavo
Parker Lewis
Peter Bjorn and John
Petra Ahlmark & Mats Byström
Pireus
Pärlan
Pärlor för svin
Ralsgård & Tullberg
Raymond & Maria
Rebaroque
Rhythm Art Duo
Riedel och Dunger möter Cornelis
Romeo & Julia Kören
Royal Republic
Råd Kjetil Senza Testa
Räfven
SaliBambra
Samuel Hällkvist Center
Sara Paues Band
Sarah Riedel Timeline
Saxofonkvartetten Rollin´Phones
Scraps Of Tape
Serengeti
Seval
Seydi Mandoza & Solid Foundation
Sibille Attar
Siena Root
Simone Moreno & Os Lourinhos
Siri Karlsson
Sirocco
Sjöströmska kvartetten
SkarvFX
Skenet
Skriet
Sofia & Swing
Sofia Jannok
Sofia Karlsson
Sofie Livebrant
Solander
Sona Vivaz
Sork
Sousou & Maher Cissoko
Spinning Jennies
StiG
Stiko Per Larsson
Stockholm Jazzorchestra
Stockholm Lisboa Project
Stockholm Strings with Oskar Schönning
Stockholms Bachsällskap
Stockholms Saxofonkvartett
Stormsteg
STRÅF
Svanevit
Svenska Kammarkören
Swedish azz
Syntjuntan
Süperstar Orkestar
Systrarna Lockwall & Malena Jönsson
Tania Naranjo Latin Trio
Tape
Teresa Indebetou Band
Tesla
Tetra
The Baboon Show
The Concretes
The Country
The Embassy
The Jets
The Knockouts
The Opposite
The Quiet Nights Orchestra
The Radio Dept.
The Real Group
The Second Hand Orchestra
The Splendor
The Stoner
the thing
TheGothenburgCombo
There are no more four seasons
This Is Head
Thus:Owls
Thymeshift
Timber
Tolvan Big Band
Tone och Ljudit - en liten öronrevy för pyttesmå hårceller
Triakel
Trio Stravaganti
Trio Trespassing
Truckfighters
Tummel
Tzeitel
Ulf Wakenius Group
Ulrika Bodén Trio
Ulrika Murray
Un x pected Brazilian Project
Varieté Velociped
Vattenmannen & Speed
Vera Vinter
Voces Nordicae
Volodja
Väsen
Väärt
Weberkvartetten
Wendy McNeill
Wermlandica
Wildbirds & Peacedrums
World Mix Orchestra
Wunderbaum/ Cinematique
YallaBEN
Yamon Yamon
Young, Shy & Handsome
ZPR String trio
ÅsaBrita

Header logo