Fonogram

Första fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Adrian Recordings, Colossus, MF/MB, Marknadsstöd, 40 000
Adrian Recordings, The Album ID, This Is Head, Produktionsstöd, 60 000
Agnas Musikproduktioner AB, Krackel Kapell, Krackel Kapell, Produktionsstöd, 60 000
Anders Kedhammar Musik, Umpere Skumper, Umpere Skumper, Produktionsstöd, 50 000
Anna Einarsson Music, TBA, Anna Einarsson, Produktionsstöd, 50 000
BABA recordings, Kärlek, Funk & Solidaritet, Rikard "Skizz" Bizzi, Produktionsstöd, 30 000
BABA recordings, TBA, Jaqe, Produktionsstöd, 12 000
BIS Records AB, Flute Concertos (TBA), Sharon Bezaly/Residentie Orkest Den Haag/Neeme Järvi, Produktionsstöd, 60 000
BIS Records AB, Stenhammar String Quartets Vol.1, Stenhammar Quartet, Produktionsstöd, 65 000
BIS Records AB, Wagner - Wesendonck-Lieder etc, Nina Stemme/Svenska kammarorkestern/Thomas Dausgaard, Produktionsstöd, 60 000
Born Evolve Progress HB, Mandrills, Henric de la Cour, Produktionsstöd, 40 000
Brus & Knaster AB, TBA, KIOSK, Produktionsstöd, 40 000
Country & Eastern, For tradition, turn to Nedunuri This is what elders say, Sangeetha Kalanidhi Sri Nedunuri Krishnamurthy, Produktionsstöd, 50 000
Country & Eastern, Under Natten, Torkel Rasmusson, Produktionsstöd, 50 000
Dahls Toner & Rytmer, Stort och smått, Mamman & Pappan, Produktionsstöd, 40 000
Daphne Records AB, Invisible Cities, Malmö Symfoniorkester, Produktionsstöd, 90 000
david shutrick firma, Träden tröstar, David Shutrick, Produktionsstöd, 50 000
dB Productions Sweden AB, TBA, The Six Tones, Produktionsstöd, 50 000
dB Productions Sweden AB, TBA, Ylva Skog, Produktionsstöd, 70 000
dB Productions Sweden AB, Vinterresa, Sven Kristersson, Produktionsstöd, 50 000
Despotz Records, Night, Adna, Produktionsstöd, 25 000
Dimma Sweden ek. för., TBA, Ahlberg, Ek & Roswall, Produktionsstöd, 50 000
Dimma Sweden ek. för., TBA, Anders Thunell & Olav L. Mjelva, Produktionsstöd, 50 000
Dimma Sweden ek. för., TBA, Mia Marin/ Mikael Marin (Marin/Marin), Produktionsstöd, 50 000
EhMM Music/Susanna Risberg, Susanna Risberg Trio, Susanna Risberg Trio, Produktionsstöd, 15 000
Ensemble Yria ek. för., Sinnenas Spektakel, Ensemble Yria, Produktionsstöd, 50 000
Family Tree Music AB, Nowy Port, Sällskapet, Produktionsstöd, 50 000
Family Tree Music AB, What I Saw, Maia Hirasawa, Produktionsstöd, 60 000
Firma Peter Forsman, Attjo, Attjolajban, Produktionsstöd, 40 000
Footprint Records AB, Acqua Alta, Serikon, konstnärlig ledare och producent Daniel Stighäll, Produktionsstöd, 60 000
Found you recordings, TBA, Kvintetten Som Sprängdes, Produktionsstöd, 30 000
Gammalthea, TBA, Tranotra, Produktionsstöd, 40 000
Goldenbest AB, TBA, Little Jinder, Produktionsstöd, 70 000
Grip Musik, TBA, Je Suis!, Produktionsstöd, 55 000
Häpna HB, TBA, Boots Brown, Produktionsstöd, 40 000
Havtorn Records Ekonomisk förening, You have heard, I suppose, Kamala, Produktionsstöd, 15 000
Headstomp Productions HB, Ah!, Linnea Olsson, Marknadsstöd, 80 000
Hoob Ekonomisk Förening, Open Rein, Cecilia Persson, Produktionsstöd, 70 000
Hurv Musik, ... sen dansar vi ut, Arbete och Fritid, Produktionsstöd, 20 000
Hybrism Music AB, I Am Noonie Bao, Noonie Bao, Marknadsstöd, 30 000
Hybrism Music AB, múm, soccermom, Produktionsstöd, 60 000
Hybrism Music AB, TBA, Buffalo, Produktionsstöd, 45 000
Hybrism Music AB, TBA, Postiljonen, Produktionsstöd, 50 000
Jaliya Connection (Fd. Sousoul), TBA arbetsnamn Bulo Dinna!, Sousou & Maher Cissoko, Produktionsstöd, 80 000
Komplott KB, Spiel mit Stärke (Amplified Objects), Hanna Hartman, Produktionsstöd, 40 000
Kontra-Musik Möllevången, Tålamod, Jonsson & Alter, Produktionsstöd, 35 000
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, Effortlessly- Music by Helge Albin, Tolvan Big Band, Produktionsstöd, 60 000
Lasse Z Produktion AB, Balladen om Eken - en kväll i Ruben Nilsons anda, CajsaStina Åkerström, Produktionsstöd, 40 000
MaestroMusic booking event, Gothenburg Gadjos, Gothenburg Gadjos, Produktionsstöd, 60 000
MaRy Music, Lisa Bodelius Quartet, Lisa Bodelius Quartet, Produktionsstöd, 40 000
Mattias Nilsson/Kning Disk, Ceremony, Anna von Hausswolff, Marknadsstöd, 40 000
Mattias Nilsson/Kning Disk, Hotell, Johan Berthling & Andreas Söderström, Produktionsstöd, 60 000
Mattias Nilsson/Kning Disk, tba, Ebbot Lundberg, Produktionsstöd, 70 000
Mellotronen, Don Cherry - Live at Museum of Modern Art, January 1977, Don Cherry/Jojje Wadenius m.fl., Produktionsstöd, 50 000
Moserobie Music Production, Låt Det Vara, Jonas Kullhammar Quartet, Produktionsstöd, 70 000
Novoton AB, Shanana, Skriet, Produktionsstöd, 50 000
Oh Yeah Records, We are the Future, Sisters of Invention, Produktionsstöd, 40 000
Playground Music Scandinavia AB, en låt om året, leppen., Produktionsstöd, 50 000
Playground Music Scandinavia AB, TBA, Sarah Riedel, Produktionsstöd, 60 000
Playground Music Scandinavia AB, TBA, Simian Ghost, Produktionsstöd, 60 000
Pumpa Records HB, TBA, KWAAI, Produktionsstöd, 40 000
Rhythm of Sweden, On Air, This is How we Fly, Produktionsstöd, 40 000
Sara Thuresson Musik, Jag tror det är möjligt, Sara Thuresson, Produktionsstöd, 40 000
Schhh Production AB, Elsy and the Needle, Syntjuntan, Produktionsstöd, 50 000
Schhh Production AB, No!, Hellström and Bowers, Produktionsstöd, 40 000
Selam, Ethiocolor, Ethiocolor, Produktionsstöd, 40 000
Skördemåne AB, LÖST FOLK, Jan Hammarlund, Produktionsstöd, 30 000
Smashing Time, Makthaverskan II, Makthaverskan, Produktionsstöd, 40 000
Sterling AB, Gildet på Solhaug, Wilhelm Stenhammar, Göteborgsoperans orkester, kör och solister, Produktionsstöd, 150 000
Sterling AB, Karin Rehnqvist, live, Adolf Fredriks flickkör, SR symfoniorkester m.fl., Produktionsstöd, 60 000
Troglodyt Produktion, Buss 18 till dig, Sanna Hogman, Produktionsstöd, 50 000
Troglodyt Produktion, Jag Är Här Nu!, Jag Är Här Nu! Musikteater, Produktionsstöd, 50 000
United Stage Management AB, Under Radarn, Stefan Sunström, Produktionsstöd, 50 000
Venta Artists AB, TBA, Lelo Nika Septet, Produktionsstöd, 60 000
Versity Rights, Pop War, Imperial State Electric/Niklas Andersson, Marknadsstöd, 40 000

Samtliga ansökningar
A West Side Fabrication AB, Manno
AB Palmcrantz & son, Jan Lundgren Trio
Adore Music, Easy October
Adrian Recordings, MF/MB/
Adrian Recordings, YAST
Adrian Recordings, This Is Head
Adrian Recordings, VED
Agnas Musikproduktioner AB, Krackel Kapell
ajabu! KB, Karima Nayt
ajabu! KB, Caro & El Club
ajabu! KB, Sofi Hellborg
Anarchistic Heart AB, Rebekka Karijord
Anders Kedhammar Musik, Umpere Skumper
Anna Einarsson Music, Anna Einarsson
Anna Hedman de Garza- Oh The Semi Secrets, Alma Rodgers
Artistisk verksamhet, Dilane
Axelsson & Nilsson duo/jonny axelsson percussion recordings, Axelsson & Nilsson duo
BABA recordings, Jaqe
BABA recordings, Rikard "Skizz" Bizzi
Beat Butchers HB, Le Muhr
Bengtsson Data, Mikael Bengtsson
Berno Music, Lasse Lundström, Ed Epstein
Berno Music, Robert Tjäderkvist kvartett
Berno Music, Tribute to Miles Davis quintet
BIS Records AB, Nina Stemme/Svenska kammarorkestern/Thomas Dausgaard
BIS Records AB, Sharon Bezaly/Residentie Orkest Den Haag/Neeme Järvi
BIS Records AB, Stenhammar Quartet
BIS Records AB, Kungliga Filharmoniska Orkestern/Sakari Oramo
BoogiePost Recordings, Thomas & Snotric
BoogiePost Recordings, Samuel Hällkvist Center/Samuel Hällkvists Korda
Born Evolve Progress HB, Henric de la Cour
Brick Hill Ent, Prop Dylan
Brus & Knaster AB, KIOSK
Brus & Knaster AB, Any Exit
Comedia/Claes Olson Media, Filip Åhlman
Comedia/Claes Olson Media, Linda Sahlberg
Comedia/Claes Olson Media, Ida Long vs. Mintelligence
Cosmos Music Group, Busbandet
Country & Eastern, Sangeetha Kalanidhi Sri Nedunuri Krishnamurthy
Country & Eastern, Torkel Rasmusson
Country & Eastern, Beches Brew
Dahls Toner & Rytmer, Mamman & Pappan
Dalakollektivet Records, Sandén-Nygårds-Carr
Dalakollektivet Records, Maria Jonsson och Daniel Pettersson
Daphne Records AB, Malmö Symfoniorkester
David Media AB, Maria Gustin Bergström
david shutrick firma, David Shutrick
dB Music, Dan Bornemark - Green Asphalt
dB Productions Sweden AB, The Six Tones
dB Productions Sweden AB, Sven Kristersson
dB Productions Sweden AB, Ylva Skog
Despotz Records, Adna
Devrim Productions, MAX PEEZAY
Dimma Sweden ek. för., Ahlberg, Ek & Roswall
Dimma Sweden ek. för., Anders Thunell & Olav L. Mjelva
Dimma Sweden ek. för., Mia Marin/ Mikael Marin (Marin/Marin)
Dimma Sweden ek. för., Magnus Holmström & David Eriksson
Dolores Records AB, CRUDE SOCIETY SYSTEM
Dolores Records AB, SÖTLIMPA
Dominique Musik AB, Agneta Baumann
Dominique Musik AB, Carl-Axel Dominique
Eel Egg Entertainment, Linus Jackson
EhMM Music/Susanna Risberg, Susanna Risberg Trio
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Runar Kjeldsberg, Duo Saxe, Robin Rolfhamre, Norwegian Flute Ensemble, 4 Temp, Runar Kjeldsberg
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Reverend Shine SnakeOil Company
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Andinacion
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Trond K & The Serious Issues
Ein Mangfaldig Kar (EMK), Reverend Shine Snake Oil Company
Ein Mangfaldig Kar (EMK), 4tempi
Ensemble Yria ek. för., Ensemble Yria
Erik Bergmans Musikproduktion, Ecke
EST 97, En Svensk Tiger
Family Tree Music AB, Sällskapet
Family Tree Music AB, Maia Hirasawa
Fashi Media AB/Fashionpolice Records, Alexander Sjödin
Fashi Media AB/Fashionpolice Records, Sven
Fashi Media AB/Fashionpolice Records, Koko
Fashi Media AB/Fashionpolice Records, En Poppel
Fashi Media AB/Fashionpolice Records, Dear Euphoria
Firma Peter Forsman, Attjolajban
Firma Peter Forsman, Attjolajban
Fixe Produktion/Anna Roxenholt
Fixe Produktion/Anna Roxenholt, Moustad
Fixe Produktion/Anna Roxenholt, New Found Land
Footprint Records AB, Serikon, konstnärlig ledare och producent Daniel Stighäll
Footprint Records AB, Anders Jormin, Christian Jormin
Found you recordings, Kvintetten Som Sprängdes
Found you recordings, Emil Strandberg
Found you recordings, The Ägg
Frälsningsarmén, VASA BAND, Frälsningsarmén Vasakåren, Stockholm
Gammalthea, Tranotra
Gammalthea, Lunds spelmansgille 1957
Gammalthea, Adeln
Gammalthea, De kommunala spökvaktmästarna
Gammalthea, Maria Misgeld & Dag Westling
Gammalthea, Christer Lundh
Gert-Olle Göransson, Jakob Riis, Anders Lindsjö
Gillbolaget AB, Emphasis On Jazz
Gitte Pålsson Musik- och scenproduktion, Lilla Sagosångsteatern Åsa Håkansson fiol sång/Gitte Pålsson Gitarr/sång
Goldenbest AB, Little Jinder
Goldenbest AB, Lissi Dancefloor Disaster
Goldenbest AB, Jeepstarr
Goldenbest AB, Gros
Grip Musik, Je Suis!
Halvnelson AB, Dan Viktor & Vägen Hem
Havtorn Records Ekonomisk förening, Kamala
Havtorn Records Ekonomisk förening, Trio Gordon
HB Gaphals, Maja Johansson
HB Gaphals, Niels Nielsen
HB Gaphals, Nocturnal
HB Gaphals, Beast!
HB Gaphals, Tikkle Me
HB Gaphals, Tyred Eyes
HB Gaphals, Night
Headstomp Productions HB, Linnea Olsson
Headstomp Productions HB,
Headstomp Productions HB, SPARZANZA + nedan nämnda frilans musiker
Heavypop Music Group Stockholm HB, The Mudders
Helena Bruhn, Helena Bruhn
Helstack Musik, Wolfman Jack
HepTown ek. för., Sir Reg
Home Studio, Calle Hernmarck
Hoob Ekonomisk Förening, Cecilia Persson
Hoob Ekonomisk Förening, Stefan Wingefors
Hurv Musik, Arbete och Fritid
Hybrism Music AB, Noonie Bao
Hybrism Music AB,
Hybrism Music AB, Buffalo
Hybrism Music AB, Postiljonen
Hybrism Music AB, soccermom
Hybrism Music AB, Johan Heltne
Hybrism Music AB, Azure Blue
Hybrism Music AB, Big Fox
Hybrism Music AB, DIDA
Hybrism Music AB, Nord & Syd
Hybrism Music AB, FAYE
Hybrism Music AB, Korallreven
Håkan Olsson, Richard Lindgren
Håkan Olsson, Andi Almqvist
Håkan Olsson, Frida & The Coolants
Häpna HB, Boots Brown
Imogena AB, Johan Björklund Dynamic Flavours
Imogena AB, Magdalena Strandell Band
Imogena AB, Karolina Vucidolac
Imogena AB, Per Ödberg kvartett
Imogena AB, Anders Persson Trio
Imogena AB, Peter Vuust Quartet
Introspection/Trummor & Orgel Uppsala Handelsbolag, Trummor & Orgel
Jaliya Connection (Fd. Sousoul), Sousou & Maher Cissoko
Jan Härdig/Filthy Records, Sofia Härdig
Jan Härdig/Filthy Records, Sofia Härdig
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Ben Morris (Ben Gottlieb)
Junk Yard Connections, Christopher Rau
Junk Yard Connections, Mr. Tophat & Art Alfie
Junk Yard Connections, Art Alfie, Mr. Tophat
Kakafon Records, DEN FULE feat Adama & Solo Cissokho
Kakafon Records, Navarra
KapSyd, Tarabband
KapSyd, Alla Fagra
KapSyd, Jidder
KapSyd, Gisen, Ulvsand & Tullberg
Klaz produktion, LDOD
Klaz produktion, Blänk
Komplott KB, Hanna Hartman
Kontra-Musik Möllevången, Jonsson & Alter
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, Tolvan Big Band
Kopasetic Productions Ekonomisk förening, Cenlistho & Scania Wind Quintet
La Petite Tempête R&P, Jenny Gabrielsson Mare
La Petite Tempête R&P, Jenny Gabrielsson Mare
Lantern music, Petra Ahlmark
Lars music, Lars Eriksson
Lasse Z Produktion AB, CajsaStina Åkerström
Lasse Z Produktion AB, Peter "Puma" Hedlund & Qystein Sandbukt
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Rebecca Bergcrantz
LJ Records, Ove Johansson solo
Ljup musik, Svensk hund
Ljup musik, Pombo
Ljup musik, Se & Hör
Love Bomb Music, MONTAG MANIA
Lovely Records, Hellsongs
Lovely Records, Oh, Harry
Lundgren Music, Gustav Lundgren & Lili Araujo
MaestroMusic booking event, Gothenburg Gadjos
mAKe records, AK von Malmborg
Malin Foxdal, Malin Foxdal
Mamma Måd, Mamma Måd
MaRy Music, Lisa Bodelius Quartet
Mattias Jakobsson, Mattias Jacobsson
Mattias Nilsson/Kning Disk, Anna von Hausswolff
Mattias Nilsson/Kning Disk, The Embassy
Mattias Nilsson/Kning Disk, Johan Berthling & Andreas Söderström
Mattias Nilsson/Kning Disk, Ebbot Lundberg
Mattias Nilsson/Kning Disk, Small Feet
Mattias Nilsson/Kning Disk, Hunt
Mattias Nilsson/Kning Disk, Tempel
Mattias Pérez, Mattias Pèrez
Mellotronen, Don Cherry/Jojje Wadenius m.fl.
Mellotronen, Dexter Gordon/Lars Sjösten/Torbjörn Hultcrantz/Lery Lowe.
Mellotronen, Sveriges Radios Symfoniorkester m.fl.
Mellotronen, Jan Wallgren & Bengt Ernryd Quintet
MiamiMiao AB/To whom it may concern., Mouth of a river
Miriam Sarghini Aida, Fredrik Kronkvist - altsaxofon, Aaron Goldberg - piano, Reuben Rogers - bas, Gregory Hutchinson - trummor
Miriam Sarghini Aida, Stockholm Jazz Orchestra/Martin Sjöstedt
Moserobie Music Production, Jonas Kullhammar Quartet
Musichelp sweden ab, Like Swimming
Musickidz Stockholm, Musickidz Stockholm
Myomusica Ida Karlsson, Ida Karlsson Quartet
Naxos Sweden AB, Nils-Erik Sparf, BarockviolinDavid Härenstam, Gitarr
Naxos Sweden AB, Ale Möller, Lena Willemark, Hans Ek och Västerås Sinfonietta
Niclas Malmberg enskild firma, Niclas Malmberg
Nilento records, Gunnar Vallin, Geoff Cox m.fl.
Nordic Tunes, Göran Månsson Band
Notera Sagvik, Stefan Lindgren
notera sagvik, PránkyS
notera sagvik, Gabriella Gullin, tonsättare, sångare, pianist
Novoton AB, Norma; Antennas
Novoton AB, Skriet
Novoton AB, Dom Orena
Novoton AB, Everyday Mistakes
Novoton AB, Riddarna
Novoton AB, Diskoteket
Novoton AB, Conny Nimmersjö
Oh Yeah Records, Sisters of Invention
Oh Yeah Records, MOZ Trio
Ola Stinnerbom Production, Aske
Oma Gusti Records, Piroth
Or Die Records, Skilla
Oscars Församling, Oscars Motettkör, Marie Olhans, Mezzo Petja Svensson, Violoncello
Panic & Action Management AB, Her Bright Skies
Panic & Action Management AB, Adept
Pennybags, Pappa Kapsyl
Peter Nordberg produktion/Hvilan grammofon, Peter Nordberg
Piedra Music Production, Gunnel Mauritzson/Erik Steen Duo
Piedra Music Production, Erik Steen Flamenco Fusion
Playground Music Scandinavia AB, Theresé Neaimé
Playground Music Scandinavia AB, Artymove
Playground Music Scandinavia AB, Leppen
Playground Music Scandinavia AB, Sarah Riedel
Playground Music Scandinavia AB, Simian Ghost
Playground Music Scandinavia AB, Sofie Livebrant
Playground Music Scandinavia AB, Erato
Playground Music Scandinavia AB, No Forks
Polar Studios AB, Liny Wood
Polythene Records Sweden Handelsbolag, The Plastic Pals
Polythene Records Sweden Handelsbolag, The Plastic Pals
Pontus de Wolfe, Pontus de Wolfe
Pumpa Records HB, Kwaai
Quality Events of Sweden AB, Triakel
Ragadang HB, Agamon
Rhythm Ace Recordings, Eve and the Last Waltz
Rhythm of Sweden, This is How we Fly
Rhythm of Sweden, Petter Berndalen
Sabbarns Fonogram, Patrik Backlund
Saft Productions, Saft Stockholm
Sara Thuresson Musik, Sara Thuresson
Saxell Communications AB, Saxell Jalle Bandet
Schhh Production AB, Hellström and Bowers
Schhh Production AB, Syntjuntan
Schhh Production AB, Hansson & Hellström
Schhh Production AB, Ris och ros
Selam, Ethiocolor
Sincerely Yours, Nordpolen
Six Hour Music, Killerball
Sjelvar Records HB, Stormsteg
Skivbolaget National i Sverige Aktiebolag, The Baboon Show
Skördemåne AB, Jan Hammarlund
Smashing Time, Makthaverskan
Snickars Records Music Prod, Varg & Maathiias
SPHM PRODUCTIONS, The Ballroom Band
Sterling AB, Adolf Fredriks flickkör, SR symfoniorkester m.fl.
Sterling AB, Göteborgsoperans orkester, kör och solister
Tailor Maid Production, Magnus Bergman
Tailor Maid Production, Förenade ljud
Tailor Maid Production, Six&Ten
Tailor Maid Production, Magnus Bergman
Tailor Maid Production, Rewire
Tambourine Studios AB, Mighty Terror
Teg Publishing /Jonas Teglund, Robert Hurula
Teg Publishing /Jonas Teglund, Magnus Ekelund & Stålet
Teg Publishing /Jonas Teglund, Hamngatan
The Fix/Johan Falkman, The Fix
Thomas Jutterstrom, Splash
Troglodyt Produktion, Jag Är Här Nu! Musikteater
Troglodyt Produktion, Sanna Hogman
TVR Family Ek. För., Molin/Skoglund
TVR Family Ek. För., Killers Walk Among Us
TVR Family Ek. För., Solander
TVR Family Ek. För., Yamon Yamon
Tysta Mari, Tysta Mari
Ulrika Ölund/Sunday Morning Music, Ulrika Ölund
United Stage Management AB, Stefan Sunström
Vacaloca Productions, Cabezas
Venta Artists AB, Lelo Nika Septet
Venta Artists AB, Thuva Härdelin & Lelo Nika
Venta Artists AB, TAJJ Quartet
Versity Rights, Imperial State Electric/Niklas Andersson
Versity Rights, Satan Takes A Holiday
Westby Studio, Geir-Arne, Ludwig, Julia, Nora, m.fl.
ViciSolum Productions, SYN:DROM
ViciSolum Productions, Persefone
ViciSolum Productions, Boil
Åddbåpp produktion, Roman Andrén
Ågrens Musikaliska, Kråkan & Busarna
Ögla kulturförening, defiXions

Header logo