Fonogram

Andra fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor

Adrian Recordings/Magnus Bjerkert, Emil Jensen, I det nya landet, Produktionsstöd, 100 000
Alvarez Produktion, Fantasiresor – En resa utan Fötter, Produktionsstöd, 80 000
BIS Records AB, Norrköpings Symfoniorkester/Christian Lindberg, Allan Pettersson Symfoni nr. 9, Produktionsstöd, 100 000
BIS Records AB, Stenhammar Quartet, Stenhammar String Quartets Vol.2, Produktionsstöd, 60 000
BIS Records AB, Håkan Hardenberger, Göteborgssymfonikerna, John Storgårds, TBA, Produktionsstöd, 110 000
BIS Records AB, Orpehi Drängar/Cecilia Rydinger Alin, De Profundis, Produktionsstöd, 86 000
BoogiePost Recordings, Nuaia, Hush Now/TBA, Produktionsstöd, 45 000
Branschen, Ola Aurell, Sagor för trasiga barn, Produktionsstöd, 60 000
Brus & Knaster AB, Daniel Karlsson/Thomas Markusson Duo, TBA, Produktionsstöd, 40 000
Daphne Records AB, Oskar Ekberg, Piano Works, Produktionsstöd, 80 000
Daphne Records AB, Malmö Symfoniorkester, Sveriges Radios SO, dirigent Daniel Blendulf, solist Ellen Nisbeth, Invisible Cities, Produktionsstöd, 120 000
dB Productions Sweden AB, Västerås Sinfonietta, TBA, Produktionsstöd, 90 000
Dimma Sweden ek. för., HiR, TBA, Produktionsstöd, 60 000
Dinky Musikproduktion, ROOM8, ROOM8, Produktionsstöd, 39 000
DrumVoice Records, José Pereelanga, TBA, Produktionsstöd, 48 000
Elin Trogen enskild firma, Uje Brandelius, Spring, Uje, spring, Produktionsstöd, 100 000
Family Tree Music AB, Weeping Willows, TBA, Produktionsstöd, 100 000
Family Tree Music AB, Britta Persson, If I was a band my name would be foreves, Produktionsstöd, 80 000
FlexiWave, Jon Moe/Jocke Boberg, Video Look, Produktionsstöd, 10 000
Footprint Records AB, Karlsson Barock, TBA - Karlsson, Produktionsstöd, 90 000
Footprint Records AB, Joona Toivanen solo, Polarities (förslag), Produktionsstöd, 50 000
Footprint Records AB, Groupa, Silent Folk (arbetstitel), Produktionsstöd, 60 000
Formton, De Montevert, TBA, Produktionsstöd, 80 000
Gammalthea, Mats Edén, Pastern, Produktionsstöd, 40 000
HB Gaphals, Dobermann Cult, Lions Share of the Dog Years, Produktionsstöd, 40 000
HK Music Group AB, Velodrône, Le Velodrône, Produktionsstöd, 100 000
HK Music Group AB, Pianoduo Kristine Scholz – Mats Persson, Piano Duo Scholz – Persson LIVE!, Produktionsstöd, 35 000
Hoob Ekonomisk Förening, MUSICMUSICMUSIC, Buen Sabor, Produktionsstöd, 50 000
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson, TBA, Produktionsstöd, 90 000
Hybrism Music AB, Asha Ali , TBA, Produktionsstöd, 90 000
Hybrism Music AB, Lucas Nord - Islands (Hybris) 2013, Internationellt marknadsstöd, 40 000
I Made This, Per Egland, Förnimmelser, Produktionsstöd, 70 000
Imogena AB, Kjell Jansson Quartet, TBA, Produktionsstöd, 50 000
INGRID på Björngårdsgatan, Shadow Shadow, Riviera, Produktionsstöd, 80 000
INGRID på Björngårdsgatan, Amason, Amason EP, Produktionsstöd, 50 000 kr
INGRID på Björngårdsgatan, EP, Amason, Internationellt marknadsstöd, 50 000
Jacob Johansson/Suncave Recordings, Det Stora Monstret, Det Stora Monstret, Produktionsstöd, 80 000
Jenny Wilson, Demand the impossible!, Produktionsstöd, 110 000
Kakafon Records, Kaja, Tre Trappor Upp, Produktionsstöd, 100 000
Kakafon Records, Midnattsorkestern, TBA, Produktionsstöd, 90 000
KapSyd, Andreas Ralsgård/Markus Tullberg, Drivved, Produktionsstöd, 60 000
KapSyd, Marhaba Hej!, Min granne och jag, Produktionsstöd, 60 000
Kerstin Records, Birgit Bidder, The Hurt, Produktionsstöd, 90 000
Konjaga HB, Brothers of End, Shakers Love, Produktionsstöd, 60 000
Lamour records, SQ, Penguin silhouettes, Produktionsstöd, 45 000
Lovande Projekt AB, Oscar Danielson, Sånger för barn som borde sova, Produktionsstöd, 60 000
Midaircondo HB, Midaircondo, IV (tba), Produktionsstöd, 58 000
MNW Music AB, Nike & Röda Orkestern, Tba, Produktionsstöd, 60 000
Moserobie Music Production, Ståhls Trio, Jag skulle bara gå ut, Produktionsstöd, 70 000
Moserobie Music Production, Mats Äleklint Quartet, Mats Äleklint Quartet, Produktionsstöd, 60 000
Moserobie Music Production, Mama Jojo – Martin Küchen med Landaeus trio, Four lamentations and a wicked dream of Innocence, Produktionsstöd, 60 000
Redhorn Music AB, Eva Kruse , In Waters, Produktionsstöd, 70 000
Saft Productions, Stockholm Vodou Orchestra, Burning, Produktionsstöd, 80 000
Schhh Production AB, Mari Horn, Microscopic, Produktionsstöd, 40 000
Sebastian Bergström, Correction with Mats Gustafsson, Shift, Produktionsstöd, 20 000
Small House, Erik Lindeborgs Stockholm-Barcelona Connection, Cafe Mandacaru, Produktionsstöd, 40 000
Smashing Time, Xenia Kriisin, Hymn, Produktionsstöd, 80 000
Studio Barnhus via Axel Boman, HNNY, Everything In between, Produktionsstöd, 50 000
Subliminal sounds, Joakim Skogsberg, Jola Rota, Produktionsstöd, 12 000
Subliminal sounds, Skogen Brinner, Produktionsstöd, 24 000
Suicide Records, Dödsvarg, Människan - En ruttnande process, Produktionsstöd, 35 000
Teg Publishing/Jonas Teglund, Könsförrädare - Curse All Law, Internationellt marknadsstöd, 50 000
Wela Förlag, Cecilia Wennerström, Lydian Mars, Produktionsstöd, 13 000
ViciSolum Productions, Diabolical, Neogenesis, Produktionsstöd, 60 000
Åddbåpp produktion, Nezelhorns in an Elephant String, S/T, Produktionsstöd, 35 000

Samtliga ansökningar

Aksanti Musique, Amani/ Edo Bumba
7P Machine AB, Ann-Marie Hennings
Adore Music
Adrian Recordings/Magnus Bjerkert, Emil Jensen
Adrian Recordings/Magnus Bjerkert,
Alvarez Produktion, Fantasiresor
Anarchistic Heart AB / Control Freak Kitten Records, Small Feet
Anders Kedhammar Musik
Anders Kedhammar Musik
Animal Rights, Frida Sundemo
Anna Cederquist production, Babyboogie-Ljudöar 
Barrackackas Records, Tzeitel
BIS Records AB, Jakob Lindberg
BIS Records AB, Kungliga Hovkapellet/Lawrence Renes
BIS Records AB, Norrköpings Symfoniorkester/Christian Lindberg
BIS Records AB, Stenhammar Quartet
BIS Records AB, Håkan Hardenberger, Göteborgssymfonikerna, John Storgårds
BIS Records AB, Orpehi Drängar/Cecilia Rydinger Alin
Blue Goat Music, ZIFA
Blå Moln Musik, Karl-Petters Orkester
BoogiePost Recordings, Nuaia
Branschen, Johan Johansson
Branschen, Ola Aurell
Brus & Knaster AB, Daniel Karlsson/Thomas Markusson Duo
Brus & Knaster AB, Bad Liver
Comedia / Claes Olson Media, Pianomaskinen
Comedia / Claes Olson Media, Trio Laika
Country & Eastern, Sir Thomas Jäderlund Amazing Trio
Country & Eastern, Spjärnsvallet
Crusher Records, The Movements
Crusher Records, Vidunder
Daphne Records AB, Oskar Ekberg
Daphne Records AB, Malmö Symfoniorkester, Sveriges Radios SO, dirigent Daniel Blendulf, solist Ellen Nisbeth
dB Productions Sweden AB, Västerås Sinfonietta
Despotz Records, EPs Trailer Park
Dimma Sweden, HiR
Dinky Musikproduktion, ROOM8
DrumVoice Records, Emma Denward
DrumVoice Records, José Pereelanga
Eel Egg Entertainment
Elin Trogen enskild firma, Lekisjazz
Elin Trogen enskild firma, Uje Brandelius
Ewa Vikström, Queenfish & Other tales
Exergy Music AB, Necromonkey
Exergy Music AB, Anna Eklund-Tarantino, sopran rebaroque under ledning av Maria Lindal
Family Tree Music AB, Weeping Willows
Family Tree Music AB, Port Noir
Family Tree Music AB, Britta Persson
Fanatic, Kriget
Firma Martin Salomonsson/Fall Productions, Martin Salomonsson
FlexiWave, Colouroïd (Ella Moe & Jon Moe)
FlexiWave, Jon Moe Jocke Boberg
Fomb-Music, Flimmer
Footprint Records AB, Martin Bagge
Footprint Records AB, Karlsson Barock
Footprint Records AB, Göteborg Baroque/Magnus Kjellsson
Footprint Records AB, Joona Toivanen
Footprint Records AB, Groupa
Footprint Records AB, Tetra
Formton, Tiger Forest Cat
Formton, Tennis Bafra/Johan Eriksson/Thomas Gjerdingen/Johan Zetterberg/Niklas Tidholm
Formton, De Montevert
Formton, No Coda
Found you recordings, The Country
Found you recordings, Klas Nevrin Ensemble
Framehouse AB, Johan Sundström och Pelle Höglund
Fredrik Swahn AB/Swahn Records, Fredrik Swahn
Föreningen Diva, Maria Blom Band
Gammalthea, Mats Edén
Gammalthea, ODE
Gammalthea, Tall Dark Strangers
Gammalthea, SKRÅKK
Gammalthea,
Goldenbest AB, Movits!
Hannes & Emmanuel Musik HB, SHXCXCHCXSH
Havtorn Records, Brigaden
Havtorn Records, Laponia II, Daniel Ögren
HB Gaphals, Tikkle Me
HB Gaphals, Tyred Eyes
HB Gaphals, Den Stora Vilan
HB Gaphals, Night
HB Gaphals, Dobermann Cult
HB Gaphals, Beast
HB Gaphals, Jehovah Eyes
HB Gaphals, Riddarna
HB Gaphals, Regimen
Headspin Recordings, Oddjob
HK Music Group AB, Velodrône
HK Music Group AB, Pianoduo Kristine Scholz – Mats Persson
Hoob, Musicmusicmusic
Hoob, The Stoner
Hoob, Josef & Erika
How Sweet the Sound Music Sweden AB, Jennie Abrahamson
Human & Machine, Ljus
Hurv Musik, Roland Keijser, Anders Rosén
Hybrism Music AB, Blood Music
Hybrism Music AB, Asha Ali
Hybrism Music AB, Azure Blue
Hybrism Music AB,
Hybrism Music AB,
Hybrism Music AB, Big Fox
Hybrism Music AB,
I Made This, Per Egland
I Made This, Per Egland.
I Made This,
I Made This, Hemgraven
I Made This, Munnen
Imogena AB, Kjell Jansson Quartet
Imogena AB, Per Ödberg Trio
Imogena AB, Shades, Featuring Karolina Vucidolac & Alfredo Paixao
INGRID på Björngårdsgatan ek.för., Shadow Shadow
INGRID på Björngårdsgatan, Amason
INGRID på Björngårdsgatan, A Nighthawk
INGRID på Björngårdsgatan,
Irrlicht, Johannes Heldén
Jacob Johansson/Suncave Recordings, Det Stora Monstret
Jan Härdig/Filthy Records, Sofia Härdig
Jenny Wilson, Jenny Wilson
Johan Antoni Mediaproduktion, Varg & CA2+
Joho! Musik & Form, Jonas Holmberg
Josefin Falthin Music/Dreaming of Records, Josefin
Josefine Lindstrand, Josefine Lindstrand
Kakafon Records, Kaja
Kakafon Records, Midnattsorkestern
KapSyd, Andreas Ralsgård Markus Tullberg.
 KapSyd, Marhaba Hej!
Kerstin Records, Birgit Bidder
Klaz produktion, Blänk
Kning Disk, Racket And Ball
Kning Disk, Easy
Kning Disk, Folkvang
Kning Disk, Carl Michael von Hausswolff/Leslie Winer
Kning Disk, Vägen till Natten
Kning Disk, The Second Hand Orchestra
Konjaga HB, Brothers of End
Kopasetic Productions, Readymade
Lamour records, SQ
Lasse Z Produktion AB,
Lasse Z Produktion AB, Alice Babs
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Rebecca Bergcrantz
Laurin/Bergcrantz Music Prod. (Vanguard Music Boulevard), Anders Bergcrantz, Mats Rondin, Norrlandsoperans Symfoniorkester, Anders Bergcrantz Quartet
Lisa Nyberg, Lisa Nyberg
Liv Studio Produktion, Neo (Nästesjö Extreme Orchestra)
Lovande Projekt AB, Oscar Danielson
Lovande Projekt AB, Anna Stadling
Love Bomb Music, Montag Mania
Lundgren Music, Fredrik Carlquist, Gustav Lundgren + Tati Valle, Luiz Murá, Lili Araujo.
Lundgren Music, Rickard Trillo-Figueroa
Makaki HB, Sofia Talvik
Margit Music,
Mars Music, Patrizia
Massproduktion i Sundsvall AB, Red Mecca
Massproduktion i Sundsvall AB, Kill! Kill! Pussycat! When Cities Divide, A New Way To Flavour, Indian Sunburn, Scarlet Radio, Jetbone, Broken Aris, Elsa Sjögren, Scoville och Burnt Sienna
Massproduktion i Sundsvall AB, Crompojkarna
MiamiMiao AB/To whom it may concern, iamamiwhoami
Midaircondo HB, Midaircondo
MNW Music AB, Nike & Röda Orkestern
Moder Jords Massiva Ek För, Dödens Dal
Moder Jords Massiva Ek För, Rigas den Andre
Moserobie Music Production, Ståhls Trio
Moserobie Music Production, Torbjörn Zetterberg
Moserobie Music Production, Mats Äleklint Quartet
Moserobie Music Production, Landaeus Trio
Moserobie Music Production, Mama Jojo - Martin Küchen med Landaeus trio
Mowinde, WE 
Musichelp sweden ab, Riff Knives
Musichelp sweden ab, State of Grace
Musichelp sweden ab, Frantic Sunday
Musichelp sweden ab,
Musichelp sweden ab, Ladida
Musickidz Stockholm, Musickidz Stockholm
Nordic Tunes, Frispel
Notera Sagvik, Trio Pránky
Notera Sagvik, Stefan Lindgren
Notera Sagvik, SHIFTS
Notera Sagvik, Håkan Goohde Magnetic Bird
Notera Sagvik, Johan Berke Upstairs Five
Novoton AB, Knivderby
Novoton AB, Bolywool
Novoton AB, Then Comes Silence
Novoton AB, Dödsfest
Novoton AB, Fredrik Georg Eriksson
Novoton AB, Norma
nyr, Nyman-Nästesjö-Nilsson
nyr, Trio Hakana
Oh Yeah Records, Martina & Owe Almgren Quartet
Papar Musik, MP Band
Peter Fredriksson Music Group, Magnus Dölerud Quartet
Peter Fredriksson Music Group, City Nights
Peter Fredriksson Music Group, A Casa Toca
Playground Music Scandinavia AB, Solen
Polythene Records Sweden
Precious Elsa Music HB, Pretty Solitude
redhorn Music AB, Eva Kruse
ROSOR, FREDRIK LARSON & BANDET
Rosor, Alex Fridell
Rosor, 20 Anni Di Silencio
Saft Productions, Saft Stockholm
Saft Productions, Stockholm Vodou Orchestra
Sandkvie Studio AB, Punsch
Scarecrow Music Group
Schhh Production AB, RIS OCH ROS
Schhh Production AB, Mari Horn
Sebastian Bergström, Correction with Mats Gustafsson
Skivbolaget National i Sverige Aktiebolag
Skivbolaget National i Sverige Aktiebolag, Luna Green
Small House, Aphelion
Small House, Erik Lindeborgs Stockholm-Barcelona Connection
Small House, Erik Lindeborgs Stockholm-Barcelona Connection
Smashing Time, Xenia Kriisin
Smashing Time, Anton Kristiansson
Smashing Time, Alpaca Sports
Smashing Time, Katakomb
Stockholm Jazz Records, Leo Lindberg
Strangers Candy, Francis
Studio Barnhus via Axel Boman, HNNY
Studio Barnhus via Axel Boman, Baba Stiltz
Subliminal sounds, Joakim Skogsberg
Subliminal sounds, Ìxtahuele
Subliminal sounds, Skogen Brinner
Suicide Records, Dödsvarg
Suicide Records, Age Of Woe
Svensk Pop i Nacka, Nippe Svensk
Tack För Igår, Adventure Of
Tack För Igår, Tkacuk
Teg Publishing/Jonas Teglund
Thomas Millroth, Sven Åke Johansson och Bobo Stenson
TVR Family, Lymland
TVR Family, Killers Walk Among Us
TVR Family, Scraps Of Tape
TVR Family, Solander
TVR Family,
United Stage Management AB
Vacaloca Productions, Le Noise
Vacaloca Productions, This Other Space
We Manage With Love HB, Andreas Schultz aka Andycap; Karl-Axel Bissler aka KAB; Özgur Can; Jesper Aubin
Wela Förlag, Maria Kvist
Wela Förlag, Cecilia Wennerström
Venta Artists AB, Katapult för mångfald
Venta Artists AB, Irena Josifoska
ViciSolum Productions, Diabolical
ViciSolum Productions, Persefone
YTF (r) Grammofon, Victor Estby & Fred Lane
Åddbåpp produktion, Cure-a-Phobia
Åddbåpp produktion, åddbåpp
Åddbåpp produktion, Nezelhorns in an Elephant String

Header logo