Fria aktörer inom dansområdet

Andra fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Anna Westberg/ Standardmodellen, Elektrakomplexet, 140 000
Arkeolog 8, PUCK, 50 000
Dansnät Sverige, Dansnät Sverige – för barn och ungdom, 400 000
Malin Skoglund/Flytande Galleriet, Allt ljus på dockorna, 275 000
Paloma Madrid, dokumentär koreografi, 250 000
Pinamackorna, Dansfestival Karlskrona September - 13 (arbetstitel), 150 000
Rani Nair, FUTURE MEMORY (black:box) , 250 000
REFUG-collective, MODUL 6:2, 250 000
Rörelsen-Koreografer i Skåne, Non-blondes, 200 000
Samarbetets Vänner, YOU-turné, 50 000
Sebastian Lingserius/KASS, resolutionary bodies, 195 000
Säffle Teaterförening, Arrangörssamverkan i Värmland, 200 000
Twistedfeet/Young Art Kulturförening, Plattform X, 150 000
Uri Turkenich, NEW DANCE, 160 000
ZebraDans, Höra hemma, 290 000
ÖFA-kollektivet/Amanda Apetrea och Emma Tolander, Edie & Edie del 2, duetten Edie, 335 000
ÖFA-kollektivet/Nadja Hjorton, Talk about it, 250 000

Samtliga ansökningar
AB COB, Stockholm
ANISA Dance Production, Stockholm
Anna Westberg/Standardmodellen, Västra Götaland
Anton & Petra Folk Pr., Stockholm
Arkeolog 8, Stockholm
BIM, Västra Götaland
Björn Elisson Kompani, Stockholm
Breaking stars, Västra Götaland
C/Ompany, Stockholm
Cikumstanza, Västra Götaland
Circumsdance - Dance & Circus Collective, Stockholm
Criasons, Stockholms län
Dansgruppen Vindhäxor, Stockholm
Dansnät Sverige, Stockholm
Ensemble Yria, Stockholm
Freestyle Phanatix, Skåne
Gottsunda Dans & Teater, Uppsala
Id Crew, Västra Götaland
ilDance, Västra Götaland
ilDance, Västra Götaland
IMPRO.NU, Östergötland
InsideEye, Skåne
Iraqi Bodies, Västra Götaland
Juli Reinartz, Stockholm
KASS/Sebastian Lingserius, Stockholm
Klasssisk Indisk Dansproduktion, Stockholm
Kolko ink., Stockholm
KORDA Art productions, Stockholm
Koreografiska Konstitutet, Stockholm
Lisa Larsdotter Petersson (& VARIA), Västra Götaland
LL PPP, Lisa Raeder & Pavle Heidler, Stockholm
Loco World och seminarie New Open Working Process for The Performing Arts, Stockholm
Madeleine Karlsson Enskild Firma, Stockholm
Malin Skoglund/Flytande Galleriet, Skåne
Moneeo, Gävleborg
Naidu/Rörelsen, Skåne
Nowness KB, Dalarna
Odissi Dansproduktion, Stockholm
Ossi Niskala enskild firma, Stockholm
Paloma Madrid, Stockholm
Persson & Florin HB, Stockholm
Pinamackorna, Blekinge
Pontus Lidberg Dance, Stockholm
Rachel Tess, Stockholm
Rani Nair, Stockholm
REFUG-collective, Stockholm
Rhododdendron, Stockholm
Rhythmn Swing, Stockholm
Ruiz/Laguna/Axelsson/Makadem/Stackenäs, Stockholm
Rymden com Media, Stockholm
Räserbyrån, Stockholm
Rörelsen-Koreografer i Skåne, Skåne
Rörelsen-Koreografer i Skåne, Skåne
Samarbetets Vänner, Stockholm
Samarbetets Vänner, Stockholm
Share Music Sweden, Jönköping
sirenscrossing - rivercities (arbetsnamn), Västra Götaland
Somatic Noise, Skåne
Stina Nyberg, Stockholm
SU-EN Butoh Company, Uppsala
Säffle Teaterförening, Värmland
Temuda, Stockholm
Twistedfeet/Young Art Kulturförening, Västra Götaland
Uri Turkenich, Stockholm
Xenia Kriisin (Walk and Talk Company), Västra Götaland
ZebraDans, Stockholm
ÖFA-Kollektivet/ Amanda Apetrea och Emma Tolander, Stockholm
ÖFA-kollektivet/Nadja Hjorton, Stockholm

Header logo