Projektbidrag till fria aktörer inom scenkonst – dans

Andra fördelningen 2014

 

Beviljade bidrag, belopp i kronor
Alma Söderberg, Idioter, 100 000
Dalija Acin Thelander, Unknown re-collections, 70 000
Danscentrum Stockholm, DC Stockholms publika verksamhet/dansmässan, 500 000
Embla dans & teater ideell förening, Nordiska gästspel, 200 000
Frauke, Vibrissa, 200 000
Gilda Stillbäck, Arbetsnamn: Styrka, 375 000
Göteborgs Dans & Teater Festival, Göteborgs Dans & Teater Festival, 800 000
Iraqi Bodies, The Forsaken, 200 000
Juli Reinartz, Really Good Music, 260 000
KASS Produktion, Bod(ill)ess, 295 000
Linda Blomqvist, The Power of Horror, 150 000
Lisa Östberg & Kim Hiorthøy, The Black Warrior, 200 000
SIJO KB, DANSISTAN, 225 000
SITOTI, SITOTI, 240 000
Stina Nyberg, Magic Show, 205 000

Samtliga ansökningar
Alma Söderberg, Idioter, Skåne
Angurvall Orientalisk dans, En orientalisk danshyllning till kvinnan, Västernorrland
ArtAgent, Theatre On The Move, Stockholm
At the Last Minute/The Royal Playground, At the last minute, Stockholm
Binkiboy Dance Company, Hässleholms Dance festival 2014, Stockholm
Björn Elisson, Johanna Ekström, Lars Åkerlund, De Allvetande hundarna, Stockholm
Cabal, Numen Human, Västra Götaland
Carrasco Dance Company, Misenplace, Stockholm
Claire Parsons, Autopilot, MELO, CAUDA, Dans på väg 2014, Stockholm
Clownbolaget, Behind your mind, Stockholm
Compagnie Jus de la Vie, LUCKY, Stockholm
Dalija Acin Thelander, Unknown re-collections, Stockholm
Danscentrum Stockholm, DC Stockholms publika verksamhet, Stockholm
Det Sjunde Sinnet, Dreaming in darkness/Drömmar i mörkret, Västra Götaland
DownUp, Side to Side, Stockholm
Embla dans & teater ideell förening, Nordiska gästspel, Västra Götaland
Eva Ingemarsson Dansproduktion, Spegeln – en trilogi, Västra Götaland
Flytande Galleriet, Huset, Skåne
Frauke, Vibrissa, Västra Götaland
Främjande för hela branschen, Movement Marketing, Stockholm
Göteborgs Dans & Teater Festival, Göteborgs Dans & Teater Festival, Västra Götaland
Helena Davidsson Nordelius Co, Small Pleasures, Stockholm
ilDance, Forbidden Fruit, Västra Götaland
IMPRO.NU, Ett drömsommarjobb 2014, Östergötland
Ingrid Olterman Måns Erlandsson, Movements' Corner, Stockholm
Ingrid Olterman och Eva Sidén+dansare, Body and sound, Stockholm
Iraqi Bodies, The Forsaken, Västra Götaland
Juli Reinartz, Really Good Music, Stockholm
KAI-EN Butoh Company, Decay, Stockholm
KASS Produktion, Bod(ill)ess, Stockholm
KID, Krta, Stockholm
Kompani Nomad, Man Must Dance, Västra Götaland
Koreograf Gilda Stillbäck, Arbetsnamn: Styrka, Västra Götaland
Linda Blomqvist, The Power of Horror, Stockholm
Lisa Östberg & Kim Hiorthøy, The Black Warrior, Stockholm
Långsjö teater, Dröj, Södermanland
Länsteatrarna i Sverige, Danskonst på Sveriges Länsteatrar-en förstudie, Stockholm
Marcus Baldemar, Model, Stockholm
Nomodaco, Staden, Västerbotten
Pergah Co/Lotta Gahrton Prod, Gestrument, Stockholm
Poetry in Motion, HOLD, Stockholm
Pontus Lidberg Dance, SNÖ, Stockholm
Sara Lindström, Upp till Dans!, Stockholm
SIJO KB, DANSISTAN, Stockholm
SITOTI, SITOTI, Stockholm
Somatic Noise/Kirstine ilum, Secret Sylvias Search for Fame, Skåne
Stina Nyberg, Magic Show, Stockholm
STREETSTAR FESTIVAL -JUSTE DEBOUT SWEDEN, STREESTAR FESTIVAL 2014, Stockholm
Swebounce, Tänk Om, Stockholm
Teater Inc, ILLUSION, Skåne
TEATER PAJAZZO, BALETTO SKELETTO, Stockholm
Tromäki Dance Company, Resan till fjäderkungens rike, Östergötland
Viltycke - Centre for performing arts, Vitlycke - Centre for performing arts, Västra Götaland
Åtta fristående koreografen/konstnärer, Under My Feet 2.0, Västra Götaland

Header logo