Samverkan med komponister

Andra fördelningen

 

Beviljade bidrag, belopp i kr

Art Management, Marie Samuelsson, 30 000
Teater TreStockholm Ekonomiska Förening, Magnus Larsson, 85 000
Operaverkstan, Malmö Opera, Catharina Backman, 110 000
Scenkonst Västernorrland AB, Britta Byström, 60 000
Share Music Sweden, Patricia Alessandrini, 95 000
Marcus Lindeen, Hans Appelqvist, 40 000
Virpi Pahkinen Dance Company, Gunnar Idenstam/Jonas Sjöblom, 120 000
Teater Sagohuset, Annika Jessen/Kirsti Öibakken Pedersen.  , 120 000
Samtida Musik, Lise-Lotte Norelius, 30 000
Föreningen Dan Tai, Eva Sidén, 80 000
Samtida Musik, Djuro Zivkovic, 40 000
larssons & ADAS teater, Jonas Franke-Blom, 90 000
Folkoperan AB, Jonas Forssell, 150 000
Johannes Thorell, Charlotte Bray, 30 000
Norrköping Symfoniorkester AB, Albert Schnelzer, 90 000
Stiftelsen Ulriksdals Slottsteater, Inger Wikström, 150 000
Lena Berg EF, Patric Simmerud, 87 000
Norrbottensmusiken Luleå, Cecilia Persson, 150 000
Centrum för Ögonblickets Konst, Palle Dahlstedt, 100 000
Mypa musik komanditbolag, Johan Ericsson, 40 000
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Paula af Malmborg Ward, 40 000
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Benjamin Staern, 40 000
Danskonst i Norr, Johannes Burström/David Sandström, 110 000
Gunilla Heilborn Enskild Firma, Franz Edvard Cedrins, 80 000
Musik i Syd, Cennet Jönsson/Caroline Leander/Peter Lång, 85 000
F:a Johan Wellton, Per Samuelsson, 65 000
C-Y contemporary, Mansoor Hosseini, 50 000
Teatermaskinen, Kenneth Cosimo, 30 000
NorrlandsOperan, Marcus Fjellström, 105 000
KammarensembleN, Molly Kien & Lisa Streich, 120 000
Femkul, The Knife (Karin Dreijer Andersson & Olof Dreijer) och Malin Holgersson/Nathaly Salas, 100 000
Alice Kollektiv för ljud&scenkonst, Ivo Nilsson, 100 000
Kammarmusik NU, Anders Hillborg, 90 000
INTER AKT SWE, José Père Elanga, 70 000
MajaMärta Musikproduktion, Fredrik Gran, 65 000
Sardine Sauvage, Stefan Rusconi, 80 000
Klassisk Indisk Dansproduktion, Charlotte Magnusson/Lisa Ullén, 120 000

Samtliga ansökningar

Degerfors musikkår, Sven David Sandström, Örebro
Art Management, Marie Samuelsson, Västra Götaland
Teater Tre, Magnus Larsson, Stockholm
Operaverkstan, Malmö Opera, Catharina Backman, Skåne
Scenkonst Västernorrland AB, Britta Byström, Västernorrland
Share Music Sweden, Patricia Alessandrini, Jönköping
Marcus Lindeen, Hans Appelqvist, Stockholm
Virpi Pahkinen Dance Company, Gunnar Idenstam/Jonas Sjöblom, Stockholm
Musikaliska Sällskapets Kammarkör, David Swärd, Östergötland
Martin Fogel, Anna Eriksson/Mikael Forsman, Västra Götaland
Krock, Sean Clancy, Stockholm
Byker Wall - Irya's Playground, Linnea Olsson/Irya Gmeyner / Povel Olsson, Skåne
Profilteatern, Anna Sóley Tryggvadóttir, Västerbotten
Västmanlandsmusiken, Andrea Tarrodi, Västmanland
Teater Sagohuset, Annika Jessen/Kirsti Öibakken Pedersen, Skåne
Gestaltensemblen, Ann Rosén, Västra Götaland
Samtida Musik, Lise-Lotte Norelius, Stockholm
Föreningen Dan Tai, Eva Sidén, Stockholm
 WK Piano AB, Mauro Godoy Villalobos, Stockholm
Grafva Kyrkokör, Daniel Fjellström, Värmland
Samtida Musik, Djuro Zivkovic, Stockholm
larssons & ADAS teater, Jonas Franke-Blom, Västra Götaland
Västra Götalands läns landsting/Göteborgs Symfoniker AB, Henrik Strindberg, Västra Götaland
Minna Weurlander, Minna Weurlander/Tania Naranjo, Skåne
ZPR String trio, Andrea Tarrodi, Stockholm
ZPR String trio, Mika Pelo, Stockholm
Folkoperan AB, Jonas Forssell, Stockholm
Västra Götalands läns landsting/Göteborgs Symfoniker AB, Bent Sørensen, Västra Götaland
Johannes Thorell, Charlotte Bray, Örebro
Norrköping Symfoniorkester AB, Albert Schnelzer, Östergötland
Johannes Thorell, Tebogo Monnakgotla, Örebro
Stiftelsen Ulriksdals Slottsteater, Inger Wikström, Stockholm
Interim kultur, David Kiers, Stockholm
Norrköping Symfoniorkester AB, Eva Sidén, Östergötland
Lena Berg EF, Patric Simmerud, Stockholm
Norrbottensmusiken Luleå, Cecilia Persson, Norrbotten
Centrum för Ögonblickets Konst, Palle Dahlstedt, Västra Götaland
Memory Wax, Erik Rask/Mika Forsling, Skåne
Svenska kammarkören, Anna Cederberg-Orreteg, Västra Götaland
Mypa musik komanditbolag, Johan Ericsson, Stockholm
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Paula af Malmborg Ward, Stockholm
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Sven-David Sandström, Stockholm
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Andrea Tarrodi, Stockholm
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Benjamin Staern, Stockholm
Handelsbolaget EN.D.E, Tony Blomdahl/Ida Lundén/Lars Carlsson, Stockholm
Glisso, Paula af Malmborg Ward/Sven-David Sandström, Kalmar
Danskonst i Norr, Johannes Burström/David Sandström, Västerbotten
Gunilla Heilborn Enskild Firma, Franz Edvard Cedrins, Stockholm
Musik i Syd, Cennet Jönsson/Caroline Leander/Peter Lång, Skåne
Sweden Aid Orchestra, Andreas Kinger, Stockholm
Sweden Aid Orchestra, Per Ekdahl, Stockholm
Vokalensemblen Voces Nordicae, Kjell Perder, Stockholm
F:a Johan Wellton, Per Samuelsson, Stockholm
Orionteatern AB, Savannah Agger, Stockholm
Sound of a Flute, Ann Helling/Anna Einarsson, Västra Götaland
Florian Benfer/ARTON Ensemble, Magnus Bunnskog, Stockholm
Stiftelsen O/MODERNT, Thomas Hewitt-Jones, Stockholm
C-Y contemporary, Mansoor Hosseini, Skåne
Mimitabu, Andreas Eklöf, Västra Götaland
Cinnober Teaterförening, Trond Reinholdtsen, Västra Götaland
Teatermaskinen, Kenneth Cosimo, Västmanland
Live Art Collective MELO ek.för., Livekonstkollektivet MELO, Stockholm
NorrlandsOperan, Jörgen Dafgård, Västerbotten
Svenska KulturCompagniet, Jörgen Dafgård, Skåne
Unga Roma teatern, Annika Fehling, Gotland
NorrlandsOperan, Marcus Fjellström, Västerbotten
KammarensembleN, Molly Kien/Lisa Streich, Stockholm
Freebird, Daniel Hjorth, Skåne
Föreningen för Enskedespelet, Magnus Larsson, Stockholm
Femkul , The Knife (Karin Dreijer Andersson & Olof Dreijer), Malin Holgersson/Nathaly Salas, Stockholm
Alice Kollektiv för ljud&scenkonst, Ivo Nilsson, Stockholm
Kammarmusik NU, Anders Hillborg, Stockholm
Musik i Syd, Ulrika Emanuelsson, Skåne
Kate Hearne Musik, Fredrik Österling, Skåne
INTER AKT SWE, José Père Elanga, Skåne
MajaMärta Musikproduktion, Fredrik Gran, Västra Götaland
Sardine Sauvage, Stefan Rusconi, Skåne
Haga Motettkör, Mikael Carlsson, Västra Götaland
Mumrik Kulturproduktion, Adama Cissokho/Nadina Pundins, Västra Götaland
Klassisk Indisk Dansproduktion, Charlotte Magnusson/Lisa Ullén, Stockholm
Artistum, Emil Roijer/Christoffer Rubensson, Stockholm

Header logo