Verksamhets- och projektbidrag till fria musikgrupper

Beviljade bidrag, belopp i kronor

A casa toca, Projektbidrag, 30 000
Afro - Samba Orchestra, Projektbidrag, 40 000
Agent Side Grinder, Projektbidrag, 40 000
Ahlberg, Ek & Roswall, Projektbidrag, 60 000
Ale Möller Band, Verksamhetsbidrag, 80 000
Amazonas, Verksamhetsbidrag, 60 000
Anda, Projektbidrag, 50 000
Andra generationen, Verksamhetsbidrag, 40 000
Angles 9, Projektbidrag, 40 000
Anna von Hausswolff Band, Projektbidrag, 40 000
Apolonia, Projektbidrag, 50 000
Ára, Projektbidrag, 50 000
ASJO (Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra), Verksamhetsbidrag, 150 000
Atomic, Verksamhetsbidrag, 100 000
Axelsson & Nilsson-duo, Verksamhetsbidrag, 100 000
Babian, Verksamhetsbidrag, 40 000
Baskery, Projektbidrag, 60 000
Bazar Blå, Projektbidrag, 40 000
Beata Bermuda, Projektbidrag, 40 000
Beches Brew, Verksamhetsbidrag, 50 000
Berger Knutsson Spering, Verksamhetsbidrag, 50 000
Big Band Splash/Jakob Norgren Jazz Orchestra, Projektbidrag, 50 000
Big Fox, Projektbidrag, 40 000
Birgit Bidder, Projektbidrag, 40 000
Blood music, Projektbidrag, 40 000
Bobo Stenson Trio, Verksamhetsbidrag, 100 000
Calle Real, Verksamhetsbidrag, 60 000
Casey Moir Band, Projektbidrag, 40 000
Christina Gustafsson band med blåssektion, Projektbidrag, 40 000
Crucified Barbara, Projektbidrag, 40 000
Curious Chamber Players, Verksamhetsbidrag, 120 000
Cutcutcut, Projektbidrag, 40 000
Daniel & Emma Reid, Verksamhetsbidrag, 60 000
David's Angels, Projektbidrag, 50 000
Den Fule, Verksamhetsbidrag, 70 000
Den Stora Vilan, Projektbidrag, 40 000
Dina Kompisars Kompisar, Projektbidrag, 40 000
Dreamers' Circus, Projektbidrag, 50 000
Drottningholms Barockensemble, Verksamhetsbidrag, 300 000
Dråm, Projektbidrag, 40 000
Duo Annika Skoglund - Carl-Axel Dominique, Projektbidrag, 60 000
Duo Ego, Verksamhetsbidrag, 40 000
Duo Gelland, Verksamhetsbidrag, 130 000
Duo Kristine Scholz-Mats Persson, Verksamhetsbidrag, 120 000
Duo Monica Dominique - Palle Danielsson, Projektbidrag, 60 000
Duo Naranjo-Weurlander, Projektbidrag, 60 000
DynaMike, Projektbidrag, 40 000
Egba, Projektbidrag, 40 000
Elin Larsson Group, Verksamhetsbidrag, 60 000
Ellika, Solo & Rafael, Verksamhetsbidrag, 50 000
Emilia Amper, Projektbidrag, 40 000
Ensemble Flatterie, Verksamhetsbidrag, 70 000
Ensemble Lipparella, Projektbidrag, 40 000
Ensemble Makadam, Projektbidrag, 40 000
Ensemble Mimitabu, Projektbidrag, 60 000
Ensemble Villancico, Verksamhetsbidrag, 110 000
Ensemble Yria, Verksamhetsbidrag, 100 000
Erik Westbergs Vokalensemble, Verksamhetsbidrag, 130 000
Fire!, Verksamhetsbidrag, 80 000
Fläsket Brinner, Projektbidrag, 50 000
Flöjtkvartetten 40f, Projektbidrag, 40 000
Frantic Amber, Projektbidrag, 40 000
Fredrik Kronkvist Quartet, Verksamhetsbidrag, 80 000
Frispel, Verksamhetsbidrag, 100 000
Gageego!, Verksamhetsbidrag, 160 000
Garizim, Projektbidrag, 40 000
Glesbygd'n, Projektbidrag, 40 000
Goran Kajfes Subtropic Arkestra, Verksamhetsbidrag, 60 000
Gothenburg Gadjos, Projektbidrag, 40 000
Grande Roses, Projektbidrag, 40 000
Groupa, Verksamhetsbidrag, 50 000
Gustaf Sjökvists Kammarkör, Projektbidrag, 70 000
Göteborg baroque, Verksamhetsbidrag, 120 000
Göteborgs Kammarkör, Projektbidrag, 70 000
Göteborgs Opera Duo, Projektbidrag, 40 000
Haga Duo, Projektbidrag, 40 000
Hazelius Hedin, Verksamhetsbidrag, 80 000
Helena Ek/Peter Janson, Projektbidrag, 40 000
Hidden Mother, Projektbidrag, 40 000
HoJ, Projektbidrag, 40 000
Hoven Droven, Verksamhetsbidrag, 80 000
Huaröds Kammarorkester, Verksamhetsbidrag, 200 000
I Underlandet, Projektbidrag, 50 000
Irmelin, Verksamhetsbidrag, 80 000
Isabel Sörling Farvel, Projektbidrag, 40 000
Isildurs Bane, Verksamhetsbidrag, 100 000
Jacob Karlzon 3, Verksamhetsbidrag, 70 000
Jag är här nu! Musikteater, Verksamhetsbidrag, 130 000
Jazzmys, Verksamhetsbidrag, 70 000
Jenny Almsenius, Projektbidrag, 40 000
Jets, Verksamhetsbidrag, 70 000
Jidder, Projektbidrag, 40 000
Jonas Knutsson Quartet, Projektbidrag, 40 000
Josef & Erika, Verksamhetsbidrag, 60 000
Josefine Lindstrand Band (Britah), Projektbidrag, 60 000
Kaja, Verksamhetsbidrag, 90 000
KammarensembleN, Verksamhetsbidrag, 450 000
Karlsson Barock, Verksamhetsbidrag, 110 000
Kill! Kill! Pussycat, Projektbidrag, 40 000
Klabbes Bank, Verksamhetsbidrag, 60 000
Klas Nevrin Ensemble, Projektbidrag, 40 000
Kongero, Projektbidrag, 40 000
Korallreven, Projektbidrag, 50 000
Kraja, Verksamhetsbidrag, 100 000
Kristian Anttila, Verksamhetsbidrag, 50 000
Krock, Verksamhetsbidrag, 100 000
Kroumata, Verksamhetsbidrag, 485 000
Lars Bygdén, Projektbidrag, 40 000
Lars Jansson Trio, Verksamhetsbidrag, 60 000
Lelo Nika & Friends, Verksamhetsbidrag, 80 000
Lena Willemark Jonas Knutsson Mats Öberg, Projektbidrag, 40 000
Lina Nyberg Band, Verksamhetsbidrag, 80 000
Lisa och Josefine, Verksamhetsbidrag, 80 000
Lisa Ullén-Nina de Heney duo, Verksamhetsbidrag, 80 000
Little Jinder, Projektbidrag, 40 000
LongKalsong, Projektbidrag, 40 000
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Projektbidrag, 40 000
LSD (Lindborg, Sjöstedt, Daniel), Projektbidrag, 40 000
L-WIZ , Projektbidrag, 40 000
Magnus Öström, Verksamhetsbidrag, 40 000
Malin Foxdal, Verksamhetsbidrag, 40 000
Mamma Måd Band, Verksamhetsbidrag, 50 000
Mariam The Believer, Projektbidrag, 60 000
Marin/Marin, Verksamhetsbidrag, 70 000
Markatta Musikteater, Verksamhetsbidrag, 180 000
Mathias Algotsson trio, Projektbidrag, 50 000
Mathias Landaeus Trio, Verksamhetsbidrag, 60 000
Matti Bye Ensemble, Verksamhetsbidrag, 40 000
Medi - barn, Projektbidrag, 40 000
Meshuggah, Verksamhetsbidrag, 80 000
Midaircondo, Verksamhetsbidrag, 100 000
Midnattsorkestern, Projektbidrag, 40 000
Miriam Aïda Trio, Verksamhetsbidrag, 70 000
Moneeo, Verksamhetsbidrag, 40 000
Mother Jack, Projektbidrag, 40 000
Moustad, Projektbidrag, 40 000
Movits!, Projektbidrag, 40 000
Music Is The Weapon, Projektbidrag, 60 000
Musicmusicmusic, Verksamhetsbidrag, 70 000
Musikgrupen RAA, Verksamhetsbidrag, 80 000
Musikteater Unna, Projektbidrag, 40 000
Mynta, Verksamhetsbidrag, 60 000
Nacka Forum, Projektbidrag, 60 000
New Places Orchestra, Verksamhetsbidrag, 100 000
New Tide Orquesta, Verksamhetsbidrag, 70 000
Nike & Röda Orkestern, Projektbidrag, 60 000
Nils Berg Cinemascope, Verksamhetsbidrag, 70 000
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio, Verksamhetsbidrag, 70 000
Nordic, Verksamhetsbidrag, 90 000
Nos Honks, Projektbidrag, 40 000
Oddjob, Verksamhetsbidrag, 80 000
Ode, Projektbidrag, 40 000
Orkester pop, Verksamhetsbidrag, 100 000
Orquesta Pomo, Projektbidrag, 60 000
Pace, Projektbidrag, 40 000
Peter Knudsen Eight, Projektbidrag, 40 000
Pireus, Verksamhetsbidrag, 60 000
pärlor för svin, Verksamhetsbidrag, 100 000
Raketen, Projektbidrag, 40 000
Ralsgård & Tullberg, Projektbidrag, 40 000
Rated X, Projektbidrag, 40 000
Rebaroque, Verksamhetsbidrag, 200 000
Rhythm Art Duo, Projektbidrag, 60 000
Riddarna, Projektbidrag, 40 000
Rydvall/Mjelva, Projektbidrag, 40 000
Räfven, Verksamhetsbidrag, 80 000
Sandén-Nygårds-Carr, Projektbidrag, 40 000
Sarah Riedel (Timeline), Verksamhetsbidrag, 40 000
Saxofonkvartetten Rollin Phones, Projektbidrag, 40 000
Sebastian Wijk, Projektbidrag, 40 000
Serengeti, Verksamhetsbidrag, 50 000
Seval, Verksamhetsbidrag, 40 000
Sexteto Tangótica, Projektbidrag, 40 000
Shadow Shadow, Projektbidrag, 40 000
Sidén/Hedman duo, Projektbidrag, 40 000
Silfver, Verksamhetsbidrag, 70 000
Siri Karlsson, Projektbidrag, 50 000
Sofia Karlsson, Verksamhetsbidrag, 80 000
Sofie Livebrant, Verksamhetsbidrag, 60 000
Soil Collectors, Projektbidrag, 40 000
Solander, Projektbidrag, 40 000
Sousou & Maher Cissoko, Verksamhetsbidrag, 90 000
Stahlhammer Klezmer Classic med Anne Kalmering, Projektbidrag, 40 000
Stenhammar Quartet, Projektbidrag, 40 000
Stockholm JazzOrchestra, Verksamhetsbidrag, 350 000
Stockholm Lisboa Project, Verksamhetsbidrag, 90 000
Stockholms saxofonkvartett, Verksamhetsbidrag, 390 000
Stockholms solister, Projektbidrag, 50 000
Stormsteg, Projektbidrag, 40 000
Stravaganti, Projektbidrag, 60 000
Strändernas Svall, Projektbidrag, 40 000
Swedish azz, Verksamhetsbidrag, 80 000
Svenska Kammarkören, Verksamhetsbidrag, 60 000
Syntjuntan, Verksamhetsbidrag, 100 000
Süperstar Orkestar, Verksamhetsbidrag, 60 000
Sångensemblen Amanda, Projektbidrag, 70 000
Tesla, Verksamhetsbidrag, 60 000
Tetra, Verksamhetsbidrag, 130 000
The Electrics, Verksamhetsbidrag, 50 000
The Gothenburg Combo, Verksamhetsbidrag, 120 000
The Great Learning Orchestra, Projektbidrag, 60 000
The Loulou Sisters, Projektbidrag, 40 000
The New Songs, Projektbidrag, 50 000
The Skull Defekts, Projektbidrag, 40 000
The Splendor, Verksamhetsbidrag, 60 000
The thing, Verksamhetsbidrag, 120 000
The Ägg, Projektbidrag, 50 000
There are no more four seasons, Verksamhetsbidrag, 60 000
This Is Head, Verksamhetsbidrag, 50 000
Thousands Are Sailing Maria Misgeld & Dag Westling, Projektbidrag, 40 000
Thus:Owls, Verksamhetsbidrag, 90 000
Tolvan Big Band, Verksamhetsbidrag, 300 000
Tranotra, Projektbidrag, 40 000
Triakel, Verksamhetsbidrag, 80 000
Trinity, Projektbidrag, 40 000
Trio Trespassing, Verksamhetsbidrag, 40 000
Truckfighters, Verksamhetsbidrag, 70 000
Ulf Wakenius Group, Verksamhetsbidrag, 80 000
Ulrika Bodén Band, Projektbidrag, 40 000
Ulrika Bodén med vänner, Projektbidrag, 60 000
UmeDuo, Projektbidrag, 40 000
Varieté Velociped, Verksamhetsbidrag, 85 000
Wendy McNeill, Verksamhetsbidrag, 60 000
Voces Nordicae, Verksamhetsbidrag, 100 000
Vokalharmonin, Verksamhetsbidrag, 100 000
Woodlands, Projektbidrag, 50 000
Woodpeckers blockflöjtskvartett, Projektbidrag, 60 000
Vånna Inget, Projektbidrag, 50 000
Väsen, Verksamhetsbidrag, 150 000
Väärt, Projektbidrag, 40 000
Yun Kan 3 och 10, Verksamhetsbidrag, 60 000
Zacke, Projektbidrag, 40 000
Zhala, Projektbidrag, 40 000
ZPR string trio, Verksamhetsbidrag, 50 000
Örjan Hultén Orion, Projektbidrag, 40 000
Östblocket, Verksamhetsbidrag, 40 000

Samtliga ansökningar

A casa toca
ACT: Anna Cederquist Trio
Adam Evald
Afro - Samba Orchestra
Agent Side Grinder
Ahlberg, Ek & Roswall
AiluCrash
Ale Möller Band
Ale Möller Trio
Almir Ajanovic band
Amabelli
Amazonas
Anda
Andra generationen
Angles 9
Anna Stadling
Anna von Hausswolff Band
Annakarenina
Apolonia
Ára
Art Far Away
ASJO (Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra)
Atomic
Axelsson & Nilsson-duo
Babian
Babyboogie
Badragaz trumsagor
Baskery
Bass, Bone & Dark Matter
Bazar Blå
Beata Bermuda
Beches Brew
Bellaroush
Berger Knutsson Spering
Bergslagsoperan
Big Band Splash/Jakob Norgren Jazz Orchestra
Big Fox
Birgit Bidder
Blood music
Bobo Stenson Trio
Body Beatbox
Calle Real
Casey Moir Band
Celso Paco & Dynamo de luxe
Christina Gustafsson band med blåssektion
Comfort Addict
Crucified Barbara
Cure-a-Phobia
Curious Chamber Players
Cutcutcut
Daniel & Emma Reid
Daniel Karlsson trio
daRk hOrse
David's Angels
DefiXions
Den Fule
Den Orkestern
Den Stora Vilan
Deville
Dina Kompisars Kompisar
Disken, Ligety. Flyget, skogen, Bach.
Djungelbandet
Drakfabriken
Dreamers' Circus
Drottningholms Barockensemble
Dråm
Duo Annika Skoglund -  Carl-Axel Dominique
Duo Ego
Duo Gelland
Duo Klaverdal/Hansson
Duo Kristine Scholz-Mats Persson
Duo Monica Dominique - Palle Danielsson
Duo Naranjo-Weurlander
Duo Tempra/Sound of a Flute
DynaMike
Edberg/Erlandsson/Lisinski
Egba
Elephant Oak
Elin Larsson Group
Ellika, Solo & Rafael
Emil Brandqvist Trio
Emilia Amper
Ensemble Flatterie
Ensemble Lipparella
Ensemble Makadam
Ensemble Mimitabu
Ensemble Syd
Ensemble Villancico
Ensemble Yria
Erik Palmberg Quintet
Erik Westbergs Vokalensemble
Esbjörn Hazelius Band
Filip Jers Quartet
Fire!
Flowers Must Die
Fläsket Brinner
Flöjtkvartetten 40f
Folkvang
Frantic Amber
Fredrik Kronkvist Quartet
Frispel
G 2
GADA, Makadam med Kallis Bengtsson och Bo Wiklund
Gageego!
Garizim
Glesbygd'n
GLIMRA
Golden Offense Orchestra
Goodland trio
Goran Kajfes Subtropic Arkestra
Gothenburg Gadjos
Gotland Jazz Operation Project
Grande Roses
Groupa
Gunnel Mauritzson Band
Gustaf Sjökvists Kammarkör
Göteborg baroque
Göteborgs Kammarkör
Göteborgs Opera Duo
Haga Duo
Hanna Elmquist Band
Hazelius Hedin (HH)
Helena Ek/Peter Janson
Hellsongs
Hidden Mother
HoJ
Hoven Droven
Huaröds Kammarorkester
Hästköttsskandalen
I Underlandet
Immanu El
Irmelin
Isabel Sörling Farvel
Isabella Lundgren med Carl Bagge Trio
Isildurs Bane
Jacob Karlzon 3
Jaerv
Jag är här nu! Musikteater
Jannes Fenomenala Orkester
Jazzmys
Je Suis!
Jenny Almsenius
JETS
Jidder
Jodelihoj
Johan Björklund Dynamic Flavours
Johan Moir Ensemble
Jonas Knutsson Quartet
Josef & Erika
Josefine Lindstrand Band (Britah)
Kaja
Kakafoni
KammarensembleN
Karin Hammar Quartet
Karlsson Barock
Kege Snö
Khala Uma
Kill! Kill! Pussycat
Klabbes Bank
Klas Nevrin Ensemble
Kolonien
Komodo
Kongero
Konvoj Ensemble feat. Sten Sandell & Evan Parker
Korallreven
Kraja
Kristian Anttila
Kristoffer And The Harbour Heads
Krock
Kroumata
Lars Bygdén
Lars Danielsson
Lars Jansson Trio
Last Orchestra
Le Système
Lekverk
Lelo Nika & Friends
Lena Willemark Jonas Knutsson Mats Öberg
Lina Nyberg Band
Lisa Björänge Quintet
Lisa och Josefine
Lisa Ullén-Nina de Heney duo
Little Jinder
LongKalsong
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye
LSD (Lindborg, Sjöstedt, Daniel)
L-WIZ
Lönnebergakvartetten
Mackaper
Magnus Öström
Malin Foxdal
Malmö Gitarrorkester
Mamma Måd Band
ManLuckerz Makandire/The Zim-Traditional Unity Music
Mariam The Believer
Marin/Marin
Markatta Musikteater
Martina Almgren Quartet
Mathias Algotsson trio
Mathias Landaeus Trio
Mathias Nordström and the Beagle Bears
Matti Bye Ensemble
Means End
Medi - barn
Meshuggah
Midaircondo
Midnattsorkestern
Mikael Godée / Eve Beuvens Quartet
Mire Kay
Miriam Aïda Trio
Moco
Moneeo
Montag Mania
Mother Jack
Moustad
Movits!
Moz Trio
Music Is The Weapon
Musicmusicmusic
Musikfabriken
Musikgrupen RAA
Musikteater Unna
Mynta
Nacka Forum
Namo
Navarra
Netherbird
New Found Land
New Places Orchestra
New Tide Orquesta
Nicolai Dunger
Niels Nielsen
Nike & Röda Orkestern
Nils Berg Cinemascope
Nina Ramsby Ludvig Berghe Trio
Nordic
Norma
Nos Honks
N'Tribute
Oddjob
Ode
Oktetten Lars 8
Olof Skoog Kvartett
Olov Johansson & Catriona McKay
Open Trio
Orkester pop
Orquesta Pomo
Pace
Pal
Panem et Circenses
Pari Isazadeh ensemble
Peter Knudsen Eight
Petra Haraldson & Vännerna
Pireus
Pombo
På andra sidan
Pärlor för svin
Queff & Denniz Prime
Raketen
Ralsgård & Tullberg
Rated X
Rebaroque
Rebaz Ensamble
Renman&Skoog slagverksduo
Rhythm Art Duo
Riddarna
Riedel/Svensson/Skokic/Backman
Romeo & Julia Kören
Rydvall/Mjelva
Räfven
Sailor & I
Sambomba
Sandén-Nygårds-Carr
Sara Thuresson Musik
Sarah Riedel (Timeline)
Saxofonkvartetten Rollin Phones
Sebastian Wijk
Serengeti
Seval
Sexteto Tangótica
Shadow Shadow
Sidén/Hedman duo
Siena Root
Silfver
Simbi
Siri Karlsson
Sjöströmska kvartetten
Small Feet
Snakka San & Sver
Sofia Karlsson
Sofie Livebrant
Soil Collectors
Solander
Solberga Musikproduktion
Sousou & Maher Cissoko
Sparzanza
Stahlhammer Klezmer Classic med Anne Kalmering
Stenhammar Quartet
Steve
Stockholm JazzOrchestra
Stockholm Lisboa Project
Stockholm Syndrome Ensemble
Stockholm Voices
Stockholms saxofonkvartett
Stockholms solister
Stormsteg
Stravaganti
Stråf
Strändernas Svall
Susana Santos Silva & Torbjörn Zetterberg
Svanevit
Swedish azz
Svelia
Svenska Kammarkören
Svenska Kaputt
Syn:drom
Syntjuntan
Süperstar Orkestar
Sångensemblen Amanda
Tape
Television Pickup
Teresa Indebetou Band
Tesla
Tetra
The Ballroom Band
The Beginners
The Brimstone Days
The Confusions
The Country
The Electrics
The Gothenburg Combo
The Great Learning Orchestra
The Knockouts
The Loulou Sisters
The New Songs
The Opposite
The Quiet Nights Orchestra
The Royal Concept
The second hand orchestra
The Skull Defekts
The Small Crowd
The Splendor
The Stoner
The Tarantula Waltz
the thing
The Ägg
There are no more four seasons
This Is Head
Thousands Are Sailing Maria Misgeld & Dag Westling
Three Small Giants
Thus:Owls
Thymeshift
Tolvan Big Band
Trains and Saxophones
Tranotra
Triakel
Trinity
Trio Ek/Janson/Svensdotter
Trio Mirsidrü
Trio Phantasm
Trio Samara med Karin Bengmark
Trio Trespassing
Truckfighters
Trummor & Orgel
Tummel
Tyred Eyes
Tzeitel
Ugly Beauty
Ulf Wakenius Group
Ulrika Bodén Band
Ulrika Bodén med vänner
Ulrika Gunnarsson & Jonas Åkerlund
UmeDuo
Varieté Velociped
Water Boogie System
Weber Duo
Velodrône
Wendy McNeill
West of Eden
Vindla
Voces Nordicae
Vokalharmonin
Wolfrunner
Volodja
Woodlands
Woodpeckers blockflöjtskvartett
Vånna Inget
Väsen
Väärt
Your Saviours
Yun Kan 3 och 10
Zacke
Zhala
ZPR string trio
Åsabritta
Örjan Hultén ORION
Östblocket

Header logo