Internationella kulturutbyten 2016

Nedan listas de svenska turnéer, gästspel och samarbetsprojekt som beviljats stöd från Kulturrådet under 2016.

Fri scenkonst

Teater Pero, Astons stenar, Japan, Juli
Boulevardteatern, Guji Guji - a very special duck, Taiwan, Augusti-september
Teater Martin Mutter, Världens ensammaste val, Island, April
Animal Religion, Sapiens Zoo, Spanien
Danskompaniet Spinn, Trio, Italien, ht 16
Gunilla Heilborn, The Knowledge, Tyskland, ht 16
Gunilla Heilborn, Gorkij Park 2, Irland, 29 sep-18 okt 16
PLATEAU, We Love Holocene, Tyskland, 16 aug-16 okt 16
Vq international/Viktor Fröjd, Color of tradition (arbetsnamn), Norge, 17-19 jun 16, Danmark, aug 16, Holland, aug 16
Dinis Machado, BARCO Dance Collection, Australia, ht 16, Uruguay, 4-11 maj 16, Chile, 2016, Portugal, 2016, Storbritannien, 2016
Hirame/Frauke, Wolf MOON, Japan, 2016
Re Act/Malin Elgan, I allmänhet (arbetstitel), Nederländerna, nov 16, Serbien, ht 16, Tyskland, ht 16, Norge, ht 16, Österrike, sep 16
Rosalind Goldberg, Jump with me!, Norge, 2016
Rachel Tess, Scratch, USA, aug 16

Andersson Dance, Goldberg Variations - ternary patterns for insomnia, Tyskland (Tanzmesse), 2016-08-30–2016-08-30
moment:teater, Svindlande Höjder, Slovenien, 2016-10-15–2016-10-20
ZebraDans, Burken. ( The Can! A story About Friendship!), Sydkorea, 2016-07-23–2016-08-01
STREETSTAR, URBAN SESSION - PARIS STOCKHOLM, Frankrike (och Sverige), 2016-06-26–2016-08-19
Dansens Hus (koreografer/grupper: Gunilla Heilborn, Ccap, Oleg Stepanov&Jan Spotak, Sidney Leoni, Shake it collaborations och Jefta Van Dinther), Plattformsmötet ICE HOT i Köpenhamn, Danmark, 2016-11-30–2016-12-04
CLAIRE PARSONS CO, Marmelad, Singapore, 2016-05-31–2016-06-05
Ludvig Daae, HYPERFRUIT, Norge , 2016-10-19–2016-10-30
Ingrid Olterman Dans, Lövkoja, Spanien, 2016-11-01–2016-11-21
Angela Wand, Wounded Animals , Storbritannien, Skottland, 2016-08-03–2016-08-29
Daniel Almgren Recén, Near that place, Tyskland, 2016-08-29–2016-09-05

Musik

Turnébidrag till fria musikgrupper, första fördelningstillfället, 2016-03-15
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Ecuador, 2016-02-19–2016-03-04
Josefina Paulson & Jonas Åkerlund, Japan, 2016-09-30–2016-10-10
Makthaverskan, Storbritannien, 2016-04-28– 2016-04-30
Nacka Forum, USA, 2016-06-22–2016-01-30
Adam Evald med kammarensemble, Tyskland, Ryssland, Brasilien, 2016-05-10–2016-06-13
Emil Brandqvist Trio, Tyskland, 2016-04-22–2016-04-29
De Montevert, Belgien, Tyskland, Luxemburg, Storbritannien, Frankrike, 2016-03-25–2016-03-03
Odd Size, Belgien, Danmark, 2016-03-19–2016-03-22
Kristina Issa, Sverige, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, Österrike, 2016-04-08–2016-04-28
Fire! Orchestra, Italien, Ungern, Österrike, Schweiz, Belgien, Danmark, 2016-06-01–2016-06-12
Kaja, Nederländerna, 2016-04-17–2016-04-25
Circadia, Portugal, Spanien, Österrike, Frankrike, 2016-05-02–2016-05-11
Anders Wihk Trio/Same Tree Different Fruit, Sydafrika, 2016-09-01–2016-09-21
Bazar Blå, Schweiz, 2016-04-26–2016-05-01
Curious Chamber Players, Österrike, 2016-11-16–2016-01-20
Sallyswag, Zimbabwe, 2016-05-23–2016-12-30
EB kvartetten, Italien, 2016-05-15–2016-05-21
Partiet, Danmark, 2016-03-04–2016-05-30
Steinar Aadnekvam Freedoms Trio, Norge, 2016-03-03–2016-03-13
Lina Nyberg Band, Portugal, Tyskland, 2016-02-16–2016-04-25
Tonbruket, Danmark, Frankrike, Tjeckien, Tyskland, Ukraina, Österrike, 2016-04-08–2016-09-30
Nordic Raga Quartet, Indien, 2016-08-05–2016-08-16
Folkbus, Finland, 2016-10-29–2016-11-06
SQ (aka Sound Quartet), Frankrike, Storbritannien, 2016-03-01–2016-06-30
Tummel, Finland, 2016-04-28–2016-07-07
Arashi (Akira Sakata, Johan Berthling, Paal Nilssen-Love), Mexiko, 2016-01-30–2016-05-16
The Funky Flakes, Indien, 2016-08-15–2016-08-29
Mattias Perez Trio, Chile, 2016-05-30–2016-06-09
Nordiska Saxofonkvartetten, Argentina, 2016-09-01–2016-10-31
Tiganá Santana, Kap Verde, Frankrike, Schweiz, 2016-03-17–2016-05-04
Fire!, Belgien, Danmark, Frankrike, Italien, Slovenien, Storbritannien, Österrike, 2016-02-19–2016-03-30
Hey Elbow, Albanien, Estland, Kroatien, Makedonien, Montenegro, Serbien, Slovakien, Slovenien, 2016-03-09–2016-04-02
Anna Högberg Attack, Slovenien, Storbritannien, Sverige, Tyskland, 2016-07-01–2016-09-12
Siri Karlsson, Burkina Faso, 2016-04-27–2016-05-03
Septentrio, USA, 2016-06-08–2016-06-20
Yes Deer, Danmark, Norge, Polen, Österrike, 2016-03-04–2016-03-16
Groupa, Kanada, 2016-05-03–2016-05-08
Stahlhammer Klezmer Classic, Kanada, USA, 2016-04-10–2016-07-31
Femena, Cypern, Libanon, 2016-05-18–2016-05-26
Amanda Bergman, Belgien, Frankrike, Storbritannien, Sverige, Tyskland, 2016-03-19–2016-08-18
Lyy, Kanada, 2016-06-27–2016-07-10
Bellaroush, Indien, 2016-02-17–2016-03-08

Turnébidrag till fria musikgrupper, andra fördelningstillfället, 2016-06-07
SKROT, Storbritannien, 2016-09-14–2016-09-19
Maria Palmqvist Kvartett, Tyskland, 2017-01-20–2017-01-29
Bobo Stenson Trio, Japan, 2016-11-26–2016-12-04
Stockholm Chamber Brass, Argentina, 2017-02-04–2017-02-12
Halperin-Nyberg Connection, Tyskland (Hamburg och Berlin), 2016-07-21–2016-07-26
Emil Brandqvist Trio, Tyskland, 2016-11-11–2016-11-21
Iris Bergcrantz Quintet, Tyskland (Berlin, München, Hamburg m.m.), 2016-10-01–2016-10-31
Dark Horse, Japan (Tokyo, Kobe, Osaka, Kyoto), 2016-11-21–2016-12-04
Gursus, Island, 2016-08-29–2016-09-07
Aurelia Dey & The vibe, Storbritannien, Ghana, 2016-08-14–2016-09-03
Wildhart, Danmark, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, 2016-09-25–2016-10-10
Duo Saur-Ek, Mexiko (Tuxtla Gutiérrez, Chiapas), 2016-09-26–2016-10-02
Drottningholms Barockensemble, Tyskland (Wittenberg, Görlitz, Torgau och Leipzig), 2016-09-29–2016-10-02
Tassos Spiliotopoulos Quartet, Storbritannien, 2016-09-27–2016-10-28
sir Was, USA, 2016-05-30–2018-05-30
Jaerv, USA, 2016-09-08–2016-09-19
MUSICMUSICMUSIC, Macao, Kina, Hong Kong, Taiwan, 2016-10-18–2016-10-31
Duo Naranjo-Weurlander, Estland, Lettland, Litauen, 2016-09-25–2016-12-15
Kongero, Kanada, 2016-07-26–2016-08-15
Kolonien , Spanien, Portugal , 2016-07-15–2016-07-25
We Float, Danmark, Tyskland, Nederländerna, Frankrike, Österrike, 2016-09-02–2016-09-25
there are no more four seasons, Nya Zeeland, Australien, 2016-09-18–2016-10-02
Redline (Linda Pira, Dj Masse, Dj Salla, Momo från Mohammed Ali) , Kuba (Havanna), Chile (Santiago & Valparaiso), 2017-01-20–2017-01-31
Anna Greta Sigurdardottir Trio featuring Håkan Broström, Island, 2016-08-08–2016-08-15
WAO, Finland (Kuhmo, Nurmes, Lapinlahti, Silinijärvi, Kaustinen), Norge (Målselv), 2016-06-15–2016-06-19
Originalljudet, Japan (Tokyo), 2016-10-14–2016-10-30
Lina Nyberg Band, Brasilien, 2016-11-14–2016-11-27
Zykopops, Kroatien, 2016-06-22–2016-07-09
Invader Ace, Norge, Nederländena, Österrike, Schweiz, 2016-09-01–2016-10-07

Turnébidrag till fria musikgrupper, tredje fördelningstillfället 2016
Alberto Pinton Noi Siamo, Japan, 2017-02-08–2017-02-17
Rebekka Karijord, Sverige, Norge, Danmark, Tyskland, Belgien, Holland, Storbritannien, Irland, Ungern, 2017-02-17–2018-05-30
El perro del mar, USA, Kanada, 2016-11-09–2016-12-09
Dreamers' Circus, Japan, 2016-11-23–2016-12-05
Nordic Raga quartet, Indien, Singapore, Malaysia, Dubai, 2017-02-01–2017-02-17
Doggerland, Tyskland, 2017-05-04–2017-05-16
Water Boogie System, Sverige, Finland, Danmark, Norge, 2017-04-01–201-04-15
Kongero, Sverige, Danmark, Tyskland, Irland, 2017-05-07–2017-05-28
Ìxtahuele, USA, 2017-06-01–2017-09-09
Marin/Marin, USA, 2016-11-29–2016-12-14
Mikael Godée Eve Beuvens Quartet, Polen, Belgien, 2016-11-29–2016-12-05
Al vin Al Khalidi, Egypten , 2017-04-11–2017-04-15
Sonic Groove Society och Bazar Blå, Egypten, Iran, Jordanien, Libanon, 2017-04-15–2017-04-30
Etzia, Daniel Lemma & Hot This Year Band , Etiopien, Uganda, Kenya, 2017-04-01–2017-04-10
SQ (aka Sound Quartet), Frankrike, Spanien, Storbritannien, Polen, 2016-11-11–2017-03-30
Johan Moir Ensemble, Danmark, Tyskland, Sverige, 2017-02-04–2017-02-08
KIRWANI Orchestra, Australien, 2017-02-14–2017-02-26
The Radio Dept., USA, Kanada, Mexiko, 2017-02-14–2017-03-08
Kraja, Japan, 2017-12-01–2017-12-11

Kulturexport

No Sir, Salone di Mobile, Milano, Italien, April
Galleri Nordenhake, Art Basel, Schweiz, Juni
Galleri Cecilia Hillström, Loop fair, Barcelona, Spanien, Juni
Galleri Elastic, Chart Art Fair, Köpenhamn, Danmark, Augusti
Speed på Museu de Arte Moderna, Recife, Brasilien, 27 juli-15 oktober

AKA Productions, Scenkonst, Germany, Tanzmesse,  Düsseldorf, Tyskland, 31 augusti-4 september
Andréhn-Schiptjenko, Bild- och formkonst, Switzerland, Art Basel, Schweiz, 23 maj-11 juni
Compagnie Jus de la Vie, Scenkosnt, Canada, Cinars , Montreal, Canada 14-19 november
Föreningen Dan Tai, Scenkonst, Germany, Tanzmesse, Düsseldorf, 1-4 september
Hnoss Initiative, Bild- och formkonst, Thailand, Atta Gallery, Bangkok, Thailand, 7 jan-28 feb 2017
Memory Wax, Scenkonst, South Korea, Cinars, Montreal, Canada, 4-8 oktober
Peow Studio, Litteratur, United States, SPX, The Small Press Expo, Maryland, USA, 17-18 september
ZebraDans/Z-dansproduktion, Scenkonst, Sweden, Tanzmesse, Düsseldorf, Tyskland, 31 augusti-4 september

KONTAKT

Margareta Brilioth (scenkonst)
Telefon: 08 519 264 89
margareta.brilioth@kulturradet.se

Jakob Linder Eknor (musik)
Telefon: 08 519 264 60
jakob.uddling@kulturradet.se

Anna Livén West (bild och form)
Telefon: 08 519 264 82
anna.liven.west@kulturradet.se

Susanne Bergström Larsson (litteratur)
Telefon: 08 519 264 83
susanne.bergstrom.larsson@kulturradet.se

Elin Norquist (kulturexport)
Telefon: 08 519 264 59
elin.norquist@kulturradet.se

Header logo