Employees at The Swedish Arts Council

Filter

Andreas Åberg

  • Handläggare
  • Regional samverkan, kultursamverkansmodellen

Maria Åhgren

  • Handläggare
  • Civilia samhällets kulturorganisationer

Maria Antas

  • Handläggare
  • Svensk litteratur i utlandet

Roberto Audouard

  • IT-tekniker

Ove Bengtsson

  • Handläggare
  • Regional samverkan, kultursamverkansmodellen

Emma Bergmark

  • Utredare
  • Kvantitativ uppföljning, statistik, Kulturskolecentrum

Susanne Bergström Larsson

  • Verksamhetsansvarig, stf. enhetschef
  • Internationellt litteraturutbyte

Robert Berns

  • Administratör
  • Administration av bidrag

Anna Bosdotter Nilsson

  • Bidragskoordinator
  • Administration av bidrag

Magnus Boström

  • Enhetschef
  • Verksamhetsstöd

Alexander Brännfors

  • Verksamhetsansvarig IT

Margareta Brilioth

  • Regional koordinator
  • Regional samverkan, kultursamverkansmodellen

Lotta Brilioth Biörnstad

  • Enhetschef
  • Litteratur och bibliotek

Cecilia Brisander

  • Handläggare
  • Främjande av nationella minoriteters litteratur, stärkta bibliotek och läsambassadören

Monica Christensen Luotsinen

  • Handläggare
  • Scenkonst, dans

Yvonne Christensson

  • GD-sekreterare

Nardin Crisbi

  • Handläggare
  • Administratör

Alan Deswar

  • Administratör
  • Administration av bidrag

Anna Eineborg

  • Handläggare
  • Bild och form

Jakob Eknor

  • Handläggare
  • Musikarrangörer

Matilda Ekström

  • Kommunikatör

Amanda Engman

  • Systemförvaltare

Suzi Ersahin

  • Chef för ALMA-kansliet
  • Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne

Staffan Forssell

  • Generaldirektör

Kennet Gabrielsson

  • Kommunikatör

Lisa Haglund

  • Handläggare
  • Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne

Anna Hällgren

  • Handläggare
  • Bokstart

Emil Hammar

  • Utredare
  • Uppföljning

Heli Hirsch

  • Vik. enhetschef
  • Kultur i skola och analys

Helena Hjelte

  • Utredare
  • Utredare, kvantitativ uppföljning, Kultursamverkansmodellen

Susanna Höijer

  • Handläggare
  • Litteratur, internationellt litteraturutbyte, bibliotek

Eliana Ivarsdotter Haddad

  • Administratör
  • Administration av bidrag

Jelena Jesic

  • Verksamhetscontroller

Siv Junback

  • Personalhandläggare

Elisabet Karlsson

  • Administratör
  • Administration av bidrag

Jan Kärrö

  • Handläggare
  • Kulturtidskrifter, internationellt litteraturutbyte, litteratur

Mariella Kucer

  • Kommunikatör
  • Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne

Veronica Lamppa Lönnbro

  • Enhetschef, stf. generaldirektör
  • Scen, musik, bild, form och regional samverkan

Elise Larsson

  • Ekonomiadministratör

Bella Lawson

  • Handläggare
  • Nationella minoriteters kultur

Mårten Lempert

  • Handläggare
  • Kulturskolecentrum

Maria Lewenhaupt

  • Handläggare
  • Scenkonsthandläggare (regionala frågor)

Josefina Linde

  • Vikarie Registrator
  • Registrator, registratur

Anna Livén West

  • Handläggare
  • Bild och form

Hans Löfgren

  • Kontorsvaktmästare

Jenny Löfström Ellverson

  • Verksamhetsansvarig
  • Kulturskolecentrum

Bongi MacDermott

  • Enhetschef
  • Kommunikation och omvärld

Luciana Marques

  • Handläggare, Stf. enhetschef
  • Musik, samverkan med komponister

Louise Nordgren

  • Musikhandläggare
  • Musikarrangörer

Helene Oljons

  • Pressansvarig, stf enhetschef kommunikation

Johanna Övling

  • Utredare
  • Uppföljning, utredning

Marcus Palm

  • Kontorsvaktmästare

Joakim Pettersson

  • Internrevisionschef

Lykke Pörtfors

  • Handläggare
  • Skapande skola

Monica Ragnar Öberg

  • Ekonomiansvarig, stf. enhetschef

Martin Rickardsson

  • Utredare
  • Uppföljning, utredning

Anna Ringberg

  • Handläggare
  • Litteratur, läsfrämjande

Elin Rosenström

  • Verksamhetsansvarig
  • Kreativa Europa Desk Kultur, Unesco, EU-frågor

Ina Sahlbrand

  • Ekonomiadministratör

Zoi Santikos

  • Handläggare
  • Planerad utgivning/nationella minoriteters litteratur, litteratur och läsfrämjande

Klara Sjöström

  • Webbredaktör

Ingrid Skare

  • Utredare
  • Utredare, kvalitativ uppföljning, Kulturskolecentrum

Joar Smeding

  • Registrator/Arkivarie

Jerk Sörenson

  • Handläggare
  • Fria musikgrupper och turnébidrag

Tua Stenström

  • Handläggare
  • Skapande skola

Nina Ström

  • Handläggare
  • Bibliotek, läsambassadören

Simon Strömberg

  • Verksamhetsutvecklare
  • Breddat deltagande

Nina Suatan

  • Handläggare
  • Bokstart

Isabel Thomson

  • Handläggare
  • Musik, musikutgivning, centrumbildningar

Anette Tingström

  • Webbadministratör

Sofia Viklund

  • Systemförvaltare

Caroline von Hove

  • Handläggare
  • Scenkonst, teater

Greta von Rosen Stövind

  • Jurist

Thorleif Warmboe

  • Kommunikatör

Monika Westin

  • Handläggare
  • Skapande skola

Karin Westling

  • Handläggare
  • Tillgänglighet, HBTQ, Kultur och hälsa.

Karin Wiström

  • Handläggare
  • Konstarter och regional utveckling

Stefan Zachrisson

  • Kommunikatör

Catarina Zarazua

  • Handläggare
  • Fria dansaktörer

Malte Zibell

  • Systemutvecklare

Henriette Zorn

  • Handläggare
  • Barn- och ungdomsbokskatalogen, Fristäder, Bibliotek, litteratur och läsfrämjande