- Publikt event
- 09:00-19:00
- Lägg till i din kalender
Bokmässan: seminarier och scensamtal 25 september
Här hittar du seminarier och scensamtal som vi arrangerar och deltar i under Bokmässan i Göteborg. Utöver dessa samtal arrangerar vi flera aktiviteter i vår monter (C02:39).
Programpunkter vi arrangerar
13.30–13.50 I demokratins ekosystem – bibliotek och bildning för framtiden
Var: B05:60 (Folkbildningsscenen)
Demokratin utmanas på många håll i världen och behovet av dialog kring samhällsfrågor är stort. Folkbiblioteket är ofta en plats mitt i byn med stark lokal identitet. Dagligen sker där både spontana och ordnade möten mellan människor med olika bakgrund och livssyn. Hur kan biblioteken bli ännu starkare demokratiska arenor och samverkan fördjupas med folkbildning och civilsamhälle? Hur kan vi tillsammans stärka människors möjligheter att delta i och påverka samhällsutvecklingen? I samtalet deltar Thor Rutgersson, presskommunikatör och internationell samordnare på Folkbildningsrådet och Oda Larsson, enhetschef Kulturavdelningen i Region Värmland. Samtalsledare är Veronica Lamppa Lönnbro, enhetschef på Kulturrådet.
Om programpunkten på Bokmässans webbplats
14.00–14.45 Onyttig läsning som förändrar
Var: F4 (seminarium)
Alla vet att läsning är nyttigt för en massa saker – demokrati, utbildning och bildning, språk och ordförråd, perspektiv och empati. Det här samtalet kretsar kring det som är onyttigt med läsning. Det som gör läsningen värdefull i sig utan att vara medel för något annat, men ändå kraftfullt nog att förändra ett liv och påverka ett samhälle. Med litteraturforskaren Jimmy Vulovic, författaren och psykologen Lydia Sandgren, prästen Johanna Wikberg och bibliotekschefen Tommy Bildström. Programledare: Patrik Lundberg, journalist och författare.
Om programpunkten på Bokmässans webbplats
15.00–15.20 Spelkultur som dörröppnare i Kulturskolan
Var: A02:62 (Spelscenen)
Spel i alla dess former är idag en av Sveriges största kulturfenomen, och engagerar unga som kulturskolan vanligen inte når. Med spelen tar sig en ny sorts skapande, berättande och samarbete plats i verksamheten. Möt spelpedagogen, spelutvecklaren och utvecklingsledaren som tillsammans visar hur kulturskolan hittar nya målgrupper, ny relevans och en oväntad kraft i mötet med spelkulturen.
Medverkar gör Oscar Wemmert, spelutvecklare och styrelseledamot Dataspelscentrum, Lisa Söderlund, verksamhetsutvecklare Kulturskolan Stockholm och del i Nationellt nätverk spel i kulturskolan och Jonas Bergström Vennerleuf, spelpedagog Tranemo Kulturskola och del i Dataspelscentrum och Nationellt nätverk spel i kulturskolan. Samtalsledare är Madeleine Hermerén, Kulturrådet.
Om programpunkten på Bokmässans webbplats
Seminarier vi deltar i
16.00–16.45 Mästarmöte i illustration
Var: G3 (seminarium)
Träffa årets pristagare av Astrid Lindgren Memorial Award Jon Klassen i ett samtal med barnboksillustratörerna Isabelle Arsenault och Linda Bondestam. Hur ser de tre illustratörernas arbetsprocess ut? Vad inspireras de av? Varför blev de illustratörer? Programledare: Sara Teleman, professor i illustration.
Om programpunkten på Bokmässans webbplats
Läs mer
Seminarier och scensamtal 24 september