Till navigation Till innehåll
Tre personer sitter på en scen och samtalar.Tre personer sitter på en scen och samtalar.Tre personer sitter på en scen och samtalar.
Agnes Török, Anna Byvald och Kajsa Persson.
3 oktober 2025

Fem faktorer bakom lyckad samverkan mellan bibliotek och kulturskola

Hur kan kulturskolan nå fler barn och unga – och hur kan bibliotekens arbete med läsning och mötesplatser bidra? Erfarenheter från Kungälv visar att när biblioteken och kulturskolan samarbetar på riktigt, uppstår nya möjligheter för både verksamheter och invånare.

På Bokmässan 2025 delade Anna Byvald, chef för bibliotek och allmän kultur i Kungälv, och Kajsa Persson, kulturskolechef i samma kommun, med sig av sina erfarenheter. Samtalet leddes av Sveriges läsambassadör Agnes Török.

Strukturer för samarbete

I Kungälv har bibliotek och kulturskola utvecklat ett nära samarbete. En viktig framgångsfaktor har varit att de delar lokaler, vilket underlättar vardagliga möten. Verksamheterna har också tagit fram en gemensam verksamhetsplan och skapat forum där medarbetare kan planera tillsammans.

– Vårt mål är att när vi går upp till våra chefer ska vi inte stå med varsin powerpoint, vi ska vara ihopsynkade och presentera tillsammans, sa Anna Byvald.

Nya möten och målgrupper

Samarbetet har redan gett resultat. Kulturskolans pianoelever har till exempel spelat vid poesiuppläsningar på biblioteket för äldre besökare. Det har lett till generationsmöten som annars är ovanliga i verksamheter med åldersindelade målgrupper.

– Vana kulturskolebesökare har i större omfattning sett vad som händer på biblioteket. Och tvärtom, sa Kajsa Persson.

Arbetssättet har inspirerat till fler kopplingar i kommunen, bland annat med daglig verksamhet och fritidsgårdar. Ett större läsprojekt har vuxit fram och visar hur ett enskilt lokalt samarbete kan ge ringar på vattnet långt utanför de två enheterna.

Fem framgångsfaktorer för samverkan

Panelen pekade på några nycklar för att lyckas:

  1. Utgå från den kompetens och kreativitet som redan finns hos medarbetarna.
  2. Formalisera samarbetet och ge det mandat.
  3. Tänk nytt kring befintliga aktiviteter – gör annorlunda, inte mer.
  4. Skapa aktiviteter som kan upprepas på olika platser.
  5. Börja med det enkla och bygg vidare. Det måste inte finnas en jättestor strategi innan ni sätter igång.

Agnes Török betonade att Kungälvs arbete är ett exempel på hur uppsökande verksamhet kan fungera i praktiken. Genom samverkan kan bibliotek och kulturskola tillsammans nå fler målgrupper, skapa nya mötesplatser och göra kultur tillgänglig för fler.

Laddar...