Från idé till nätverk: Teater i Kulturskolan
Teaterämnet i kulturskolan har länge saknat tydliga strukturer och forum för erfarenhetsutbyte. Många teaterlärare står ensamma utan ämneskollegor och efterfrågar stöd för att utveckla undervisningen.
Utifrån den verkligheten startades Teater i Kulturskolan – TiK, ett samarbete mellan Kulturskolan Göteborg och Västerås kulturskola som sedan 2021 byggt nätverk, tagit fram metoder och samlat kunskap om teaterundervisning för barn och unga.
Här berättar projektets samordnare, teaterlärarna TinaMaria Ranaxe (Västerås kulturskola) samt Hanna Håkanson och Linnéa Christensen (Kulturskolan Göteborg), om projektet.
Vad är Teater i Kulturskolan?
TiK startade 2021 och är en samverkanssatsning mellan Kulturskolan Göteborg och Västerås kulturskola, finansierad av Kulturrådets utvecklingsbidrag för kulturskolor.
Idén uppstod ur en vilja att stärka teaterämnet genom att verbalisera, samla och sprida kunnande om undervisning i och om teater.
Det hade länge förts samtal om teaterämnets förutsättningar, och både Kulturskoleutredningen och en enkätundersökning vid Stockholms universitet pekade på samma sak: många teaterlärare på kulturskolor i landet upplevde att de saknade förutsättningar att erbjuda undervisning av hög kvalitet, med både bredd och fördjupning, och med utgångspunkt i varje elevs förutsättningar.
Det blev startpunkten för TiK.
Hur har ni arbetat och vad har det lett till?
Vi har tagit avstamp i forskning om teater och lärande samt samlat in erfarenheter från lärare och elever genom workshops, digitala träffar, fortbildningsdagar, lektioner och konferenser.
Det i sig har blivit ett viktigt syfte: att skapa mötesplatser för kunskaps- och erfarenhetsutbyte och stärka länken mellan praktiskt arbete och forskning.
Ett konkret resultat är ”Plats på scen!” , ett läromedel och planeringsstöd för teaterundervisning med ett fyraårigt grundkursupplägg och tydlig progression. Materialet delades först ut på den nationella TiK-konferensen 2024 och sprids nu digitalt.
Hittills har cirka 80 teaterlärare från runt 40 kulturskolor tagit del av materialet. En av samordnarna, TinaMaria Ranaxe, har dessutom skrivit en masteruppsats vid Stockholms universitet kopplad till erfarenheter från arbetet: Teaterövningen – en ”svart låda” i kulturskolans teaterundervisning.
Vilka insikter har ni fått under arbetet?
Vi ser ett stort behov av att verbalisera teaterkunnandet, både för att ge enskilda lärare tydliga ramar och mål, och för att synliggöra omfattningen av deras arbete för ledning och chefer.
För många lärare har TiK-träffarna också varit ett viktigt forum för att möta ämneskollegor, eftersom många är ensamma på sina kulturskolor.
Vi har dessutom genom workshops märkt att elever har många insikter och önskemål om hur undervisningen kan utvecklas.
Vilka utmaningar har ni stött på?
Det är svårt att verbaliserar ett kroppsligt och praktiskt kunnande, och det finns begränsat med material att luta sig mot. Arbetet har därför handlat om att delvis bryta ny mark: att samla in och formulera teaterlärares praktiska kunskap och undervisningsmål tillsammans.
Vad händer nu?
Satsningen fortsätter som ”TiK2”. Nya utvecklingsområden utforskas, bland annat fördjupningsundervisning och samverkan mellan kulturskolan och den professionella teatern.
Planer finns också för en ny TiK-konferens 2026.

