Till navigation Till innehåll
Medelålderskvinna i halvfigur. I bakgrunden bokhyllor fyllda med böcker. Medelålderskvinna i halvfigur. I bakgrunden bokhyllor fyllda med böcker. Medelålderskvinna i halvfigur. I bakgrunden bokhyllor fyllda med böcker.
Kulturrådets generaldirektör Kajsa Ravin. Foto: Susanne Kronholm.
19 september 2024

Ingen sammanslagning av Konstnärsnämnden och Kulturrådet

Regeringen har fattat beslut om att inte gå vidare med sammanslagning av Kulturrådet och Konstnärsnämnden. Det meddelades idag, den 19 september, i samband med presentationen av budgetpropositionen.

Den 9 november 2023 fick Kulturrådet och Konstnärsnämnden i uppdrag att lämna förslag på hur Konstnärsnämndens uppgifter kan överföras till och inordnas i Kulturrådet. Den 26 februari lämnade myndigheterna en rapport för regeringen att ta ställning till.

Bakgrunden till förslaget var regeringens ambition att öka effektiviteten i statsförvaltningen genom myndighetssammanslagningar, tio myndigheter har fått liknande uppdrag.

– Vi har fördjupat lärandet om våra myndigheter och varandras uppdrag under den här processen, säger Kulturrådets generaldirektör Kajsa Ravin. Jag tror att vi kommer att kunna utveckla våra samarbeten på flera områden för att ännu bättre nå de kulturpolitiska målen.

Kontakt

Laddar...