"En stark bidragsomgång!"
Fria aktörer som samarbetar kring dramatik, möten mellan samtidskonst och skrivande och en litteraturfestival i glesbygd som ställer sig i centrum för kärleken till litteratur – det är ett urval av projekt som får stöd i årets första fördelning av bidrag till läs- och litteraturfrämjande insatser.
Totalt fördelas drygt 9 miljoner till sammantaget 76 projekt inom en rad olika genrer som poesi och dramatik, verksamheter som festivaler, skrivarworkshops men även projekt där olika konstområden möts inom ramen för litteratur och skrivande.
– En stark bidragsomgång med många bra ansökningar av både återkommande och nya sökande. En hög procentuell andel som får bifall och en god geografisk spridning, sammanfattar handläggare Felice Rova, bidragsomgången.
Bidraget Läs- och litteraturfrämjande insatser syftar till att främja läsning och spridning av litteratur och kulturtidskrifter av hög kvalitet i hela landet, och kan sökas av fristående aktörer. Vid fördelning av bidraget ska särskilt god spridning över landet prioriteras. I denna fördelningsomgång finns ansökningar från 19 län, fördelade över hela landet men med en tyngdpunkt på län som Skåne, Stockholm och Västra Götaland. I årets första ansökningsomgång är det projekt för barn och unga liksom för poesi, skrivande och festivaler som dominerar.
Tre exempel på läs- och litteraturfrämjande insatser som får stöd:
- Konstfrämjandet i Norrbotten och projektet Ett inkluderande projekt med och för unga i Sábme, Tornedalen och Norrbotten som vill skapa möten mellan samtidskonst och eget skrivande. Projektet vill lyfta fram läsandet, skrivandet och tänkandet om konst som ett sätt att reflektera över tillvaron och uppmuntra unga till att dela med sig av sina iakttagelser i egna texter.
- Ådalens Industrimuseum är platsen för Ådalens litteraturfestival 2026 – en årlig litteraturfestival som tar några av samtidens mest intressanta författare till en plats rik på kulturhistoria men fattig på pengar och framtidstro. I byn Sandslån vid Ångermanälven arrangeras möten och samtal om centrum och periferi, dagens arbetarklass och kärleken till litteraturen. Ett projekt med flera parter i samarbete.
- Centrum för dramatik arrangerar ”Dramatik på bibblan” – ett läs- och skrivfrämjande tillgänglighetsprojekt där barn och unga får möta dramatiker och manusförfattare som lär ut grunderna i att skriva manus för teater och film genom inspirerande och kreativa workshops på bibliotek. Dramatik på bibblan planeras att genomföras på tjugo folk- och skolbibliotek i olika delar av landet.
Fakta
76 av 126 ansökningar beviljas projektstöd till ett belopp om totalt 9 620 000 kronor. Totalt sökt belopp uppgår till knappt 27 miljoner kronor. Graden av beviljade ansökningar uppgår till 60 procent. Till bidraget Läs- och litteraturfrämjande insatser finns en referensgrupp knuten som vid bedömningarna av ansökningarna väger samman kvalitet, genomförbarhet, geografisk spridning och finansiering.

